Faydalı Bilgiler,  İş Hayatı

Zamanı Etkin Kullanmanın Yolu Pomodoro Tekniği

Zamanı Etkin Kullanmanın Yolu Pomodoro Tekniği

Zamanı verimli ve etkin kullanma, hepimizin dert yandığı konulardan biri. Özellikle iş hayatındaki günlük yaptığımız işler, yanısıra acil çıkan işler söz konusu olduğunda zamanı verimli kullanmanın önemi daha da artıyor. Bu anlamda bize yardımcı olabilecek bir yöntem var: Pomodoro Tekniği.

Pomodoro Tekniği
Pomodoro Tekniği

1980’li yıllarda Francesco Cirillo isimli birinin öğrencilik yıllarında geliştirdiği bir yöntem Pomodoro Tekniği. Zamanı etkin kullanma konusunda sıkıntılar yaşadığı için bu tekniği bulmuş ve tekniği uygularken kullandığı domates şeklindeki zamanlayıcıdan dolayı bu ismi vermiş. Pomodoro, İtalyanca domates demek.

Bu teknik bugüne kadar bir çok insan tarafından kullanılmış ve faydalı bulunmuş. Bu tekniğin özünde kısa çalışma zamanları ve molalar var. Teknik kısaca şöyle;

25 dakika çalışma + 5 dakika dinlenme = 1 Pomodoro

4 Pomodoro ile toplam 2 saat çalışınca 25-30 dakikalık uzun bir ara vermeniz gerekiyor.

25 dakikalık çalışma esnasında çalışmanızı bölecek her türlü etkinlikten uzak durmalısınız: Telefonu sessize almak, internette veya Facebook’ta gezinmemek, bir arkadaşınızın işinizi bölmesini engellemek vs. 25 dakika boyunca işe konsantre oluyor ve sonrasındaki 5 dakika içinde kısa bir mola ile sizi arayanlara dönüyor veya arkadaşınıza cevap veriyorsunuz vs.

Bunu yaparken bir zamanlayıcı kullanmanız gerekiyor. İlk akla gelen akıllı telefonlardaki alarm veya sayaç uygulaması. Bu sayede 25 dakikanızı tam olarak değerlendiriyorsunuz.

Pomodoro tekniğinin bir web sayfası var, dilerseniz buradan orjiinal domates zamanlayıcıyı satın alabilirsiniz ama pek gerek duyulmaz sanırım 🙂 İlgili sayfaya bakmak isterseniz tıklayın.

Aslında bu teknik öyle dahiyane bir fikrin ürünü değil ama gelin görün ki, iş hayatında ve sınava hazırlanan öğrencilerde konuya odaklanmak ve konsantre olmakta sıkıntılar çekiliyor. Hele de açık ofis ortamında çalışıyorsanız yapmanız gereken bir iş, anında yanınıza gelen bir arkadaşınızın sorusuyla bölünebiliyor. Ona cevap verdikten sonra kaldığınız yerden devam edemeyebiliyorsunuz. O yüzden çalışmalarınızı disipline edebilmek için böyle bir teknikten yararlanabilirsiniz.

Pomodore Tekniği için kullanabileceğiniz akıllı uygulamalar da mevcut: Pomotodo isimli İOS ve Android uygulaması bu iş için hazırlanmış, telefonunuza yükleyip kullanabilirsiniz.

Son olarak bu teknikle aslında haftalık planlar da yapabilirsiniz. Bu plana uydukça çalışmalarınızdaki verimin artacağını ve birim zamanda çok işler yapacağınızı göreceksiniz.6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir