Bilim,  Eğitim,  Teknoloji

Zamanda Geçmişe Yolculukla Acılarımızı Silebilir miyiz?

Zamanda Yolculuk kavramı, birçok bilim insanının ve araştırmacının üzerinde durduğu bir konu. Bunun üzerine birçok hikaye-film yapılsa da bilim-kurgudan öteye gidemiyor.

Yurt dışında yapılan bir çalışmada, yaşanmış travmatik bir olayı zamanda sanal yolculuk ile geçmişe dönerek yeniden yaşayan ve geçmişi değiştirenacılarını silebilen– insanların bu travmayı daha az zararla atlattıkları görülmüş.

zamanda_yolculuk
Zamanda Geçmişe Yolculukla Acılarımızı Silebilir miyiz?

Bu çalışmayı gerçekleştiren ekip bir sanat galerisinde gerçekleşen saldırıda beş kişinin öldürülmesine tanıklık eden 32 kişi ile çalışmış. Bu kişilerden yarısı aynı olayı tekrar yaşamak için sanal bir zaman yolculuğuna çıkarılmış ve kendilerine, müdahale ederek saldırının beş kişinin değil bir kişinin ölümü ile sonuçlanmasını sağlama seçeneği sunulmuş. Araştırmacılar bu şekilde travma sonrası stres bozukluğunun aşılabileceğini, ya da insanların eskiden vermiş oldukları kötü kararları yeniden gözden geçirebileceklerini söylüyor.

Aslında geçmişi değiştirmek mümkün değil. Eğer değişebilseydi zaten belki de şimdi biz yaşamıyor veya farklı bir şekilde yaşıyorduk. Bunun olması müthiş bir kaosa sebep olabilirdi. Literatürde Dede Paradoksu olarak bilinen bir hikaye var. İlk defa bilim-kurgu yazarı Rene Barjavel tarafından “Le Voyageur Imprudent” (Tedbirsiz Seyyah) adlı romanında bu paradokstan bahsedilmiş. Paradoks şu: Zaman yolculuğu yapan birinin geçmişe gidip dedesinin, babaannesiyle tanışmadan önce ölümüne sebep olduğunu düşünelim. Bu durumda zaman yolcusunun doğumu mümkün olmayacaktır. Böylece geriye dönüp dedesini öldürmesi de mümkün olmayacaktır. Bu durum paralel evrenlerin mümkün olabileceği yetisini yaratır. 

zamanyolculuk-1200x900
Dede Paradoksu

Aslında araştırmaya konu olan geçmişimizde yaşadığımız kötü anların silinmesi için zamanda yolculuğa gerek yok diye düşünüyorum. Hali hazırda, NLP uzmanları bu konuda insanlara yardımcı olabiliyor. Aldığım bir eğitimde NLP uzmanı, gözlerimizi kapattırarak gevşememizi, geçmişte yaşadığımız kötü bir olaya odaklanmamızı ve o olaya sebep olan insanı affetmemizi sağlamaya çalışmıştı. Bilinçaltımızda kötü bir izlenim bırakan bu kişiyi affedip bize yük olmasını engellemek için seans sırasında düşük bir ses tonunda o kişiyi affetmekle ilgili sözler sarfetmişti NLP uzmanı. Ben tam odaklanamadığım için gerçekleştiremedim ama başaran arkadaşlarım olmuştu. Bilinçaltının temizlenmesiyle artık o kişiye karşı eski öfkeyi duymamaktı esas olan. Bu çalışmanın, konusunda uzman bir kişi tarafından yapılması gerektiğini söylemeliyim. Aksi halde çok daha kötü durumlara yol açabilir.4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir