Faydalı Bilgiler,  Teknoloji

Yerli Nanoteknoloji Şirketimiz ve Yüksek Teknolojili Ürün İhracatımıza Bakış

Bu blogda teknoloji ve bilimle ilgili ilginç bulduğum konuları yazıyor fakat neden bizde bu tür araştırmalar-yenilikler yok diye hayıflanmadan da edemiyordum. Malum olduğu üzere tüketen bir toplumuz. Özellikle teknoloji alanında üretmeden tüketmeyi, hem de çılgınca tüketmeyi seviyoruz. Elimizde en pahalı cep telefonları dolaşıyor, yenisi çıktıkça hemen değiştiriveriyoruz. Teknolojiye yakınlığımız hoşuma gitmekle beraber cari açığımızı şişirecek kadar tüketmemiz, içimde burukluğa sebep oluyor.

alışveriş çılgınlığı
alışveriş çılgınlığı

Hacim olarak çok az yer kaplayan bir telefona 2000 TL veriyor ama karşılığında ihraç anlamında belki de tonlarca buğday vs satıyoruz. Her yeni telefon kutusu gördüğümde aklıma bu geliyor. Bizim de bu teknolojik ve ekonomik yarışta ön sıralara geçmemiz için yükte hafif pahada ağır ürünler üretip satmamız lazım. Aksi takdirde gelişmiş ülkelerin pazarı olmaktan kurtulamayacağız.

Google, Akıllı Hap Teknolojisiyle Kanser Teşhisini Hedefliyor başlıklı yazımda, bu araştırmanın nanoteknoloji ile ilgisinden dem vurmuş ve geleceğin bu teknolojide olduğundan bahsetmiştim. Bizim ülkemizde önceleri bu yönde araştırmalar duyarken artık pek duymuyorum demiştim. Bunun acısını hep içimde duyarken gördüğüm bir haber neşemi yerine getirdi: Aselsan ve Bilkent Üniversitesi‘nce yüksek güçlü nano transistörlerin üretimi için AB-Mikro Nano (Mikro Nano Teknolojileri San. ve Tic. AŞ) adında bir şirket kurulmuş. Peki bu şirketin ürünleri ne işe yarayacak?

Nanoteknoloji ile devre üretilecek
Nanoteknoloji ile entegre devreler üretilecek

Şirket, Türkiye’de ilk defa radar, yüksek hızlı tren, elektrikli arabalar ve 4G cep telefon sistemleri gibi birçok farklı alanda kullanılan galyum nitrat transistör ve entegre devre üretimi yapacak.

TÜBİTAK ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından desteklenen galyum nitrat yarı iletken malzemesi temelli nano transistör teknolojisi, ASELSAN ve Bilkent tarafından yerli olarak geliştirildi. BİLKENT Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde yüksek performanslı transistörler üretildi. Laboratuvar testleri tamamlanan transistörler, ASELSAN’da yapılan saha testlerinde de başarılı bir şekilde kullanıldı. Üretilen transistörlerden elde edilen sonuçların, hedeflenen performansların üzerinde çıkması sonucunda ASELSAN ve Bilkent yönetimleri bu konuda ortak şirket kurma kararı aldı ve bunun üzerine AB-MikroNano şirketi kuruldu.

30 milyon dolar yatırımla kurulan AB-MikroNano, Türkiye’de ilk kez ticari amaçlı transistör ve elektronik entegre devre üretimi yapacak. Şirket tarafından üretilecek nanoteknoloji temelli ürünler ihraç da edilecek. Nanoteknoloji konusunda bu ürünlerle ilgili şimdiye kadar dünyada tüketiciler liginden çıkamayan Türkiye, artık üreticiler liginde yer alacak.

Bu arada Türkiye, dünyada galyum nitrat yarı iletken malzemesi temelli nano transistör teknolojisi geliştirilebilen 5 ülkeden birisi konumunda bulunuyor.

nanoteknoloji

Yüksek Teknolojili Ürün İhracatımız

Nanoteknoloji, geleceğin teknolojisi demiştik. Radarlar, yüksek hızlı trenler ve gelecek birkaç senede hayatımıza girmesi beklenen 4G (LTE) sistemlerinde bu teknoloji kullanılıyor ve bu alanda söz sahibi olmamız gerçekten sevindirici. İthalat-ihracat demişken TÜİK’in yayınladığı aşağıdaki verilere bakmakta fayda var:

Teknolojik ürünlerin ihracat-ithalat oranları-Eylül 2014
Teknolojik ürünlerin ihracat-ithalat oranları-Eylül 2014

Dikkatinizi yüksek teknolojili ürünlere çekmek isterim. Toplam imalat sanayi ihracatımızdaki payı sadece %3,4. Aynı kalemin ithalatı da %14 oranında. Biz bu oranı yükseltmedikçe ihracat gelirleri olarak istediğimiz seviyeye gelemeyiz. Eylül 2014 rakamlarına göre ihracatımızın ithalatı karşılama oranı %66. Dünyanın 17. büyük ekonomisiyiz ama daha da ileri gidebilmek için yüksek teknolojili ürünler üretip satmamız kaçınılmaz. Aksi halde turizm gelirlerinden medet ummaya devam ederiz. Sektörel bazda dış ticaret verileri de şöyle:

Sektörlere göre dış ticaret verileri-Eylül 2014
Sektörlere göre dış ticaret verileri-Eylül 2014

TÜİK’in haber bülteni verilerine bu adresten ulaşabilirsiniz. Görüldüğü üzere gidecek daha çok yolumuz var. Merak edenler için Ocak-Eylül 2014 ihracatımızla ilgili verileri bir araya toplamaya çalıştım.

Ocak-Eylül 2014 Toplam İhracatımız
Ocak-Eylül 2014 Toplam İhracatımız

9 aylık toplam 118,5 milyar dolarlık ihracatımızda en yüksek oran otomobil üretimi, sonra giyim geliyor. Yabancı otomobil firmaları ülkemizden çıkma kararı alsa halimiz nice olur, düşünmek istemiyorum.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir