Mobil Yaşam,  Teknoloji

Yeni İPad Air 2, Nexus 9 ve Samsung Note 10.1 Karşılaştırması

Eylül ayında İphone 6 ve İphone 6 Plus‘ı piyasaya süren Apple, 16 Ekim tarihinde İpad Air 2, İpad Mini 3 ve 5K çözünürlüklü yeni İMac ve İMac Mini cihazlarının tanıtımını yaptı. Görebildiğim kadarıyla İMac’in 5K çözünürlüğü dışında aslında çok da fazla bir değişiklik yapılmamış, klasik Apple taktiği!!

ipad air 2

Tanıtımı yapılan cihazların özelliklerine apple.com.tr adresinden bakabilirsiniz. Bu yazıda ise bu cihazlarla piyasadaki diğer tabletlerin farkını ve karşılaştırmasını yapmak istiyorum. Şu an İpad 4 kullanıyorum, halimden memnunum, Air 2 almam için yeterli sebep var mı acaba? Veya Android işletim sistemine sahip Nexus 9 ve Samsung Galaxy Note 10.1 nasıl?

samsung_galaxy_note_10_1 ipad-air-2-vs-nexus-9

 

Hangi tableti almalıyım sorusuna cevabı birlikte görelim:

İPad Air 2 / İPad Air / İPad 4 Karşılaştırması

ipadair2-air-ipad4-bencmarking

Bu karşılaştırmaya bakarsak aslında çok bir farkının olmadığını görebiliriz. İPad 4’e göre artıları şöyle sıralayabiliriz:

 • 2GB RAM
 • 444 gr ağırlık (tanıtımda “dünyanın en ince tableti” olduğu söyleniyordu-6.1 mm incelik)
 • Parmak izi sensörü
 • 64 bit – A8X işlemci ve M8 yardımcı hareket işlemcisi. (Diğerlerinde A7X-M7 işlemci var).
 • İSight kamera: 8 MP (Diğerlerinde 5 MP)

Görüldüğü üzere, aslında işlemci hızı ve RAM dışında fazla bir değişiklik yok. Touch ID denilen parmak izi sensörü de cabası. Demek oluyor ki, elimdeki İPad 4’ü biraz daha kullanabilirim. Yeni İPad sahibi olacaklar için Air 2 tabii ki tercih sebebidir.

İPad Air 2 / Nexus 9 / Samsung Note 10.1 Karşılaştırması

ipadair2-nexus9-samsungnote-benchmarking

Aslında burada öne çıkan IOS işletim sistemi mi, yoksa Android işletim sistemi mi? Daha önce İPhone 6/ İphone 6 Plus/HTC One M8 / Samsung Galaxy S karşılaştırması yazımda değindiğim üzere işletim sistemi kullanıcının kendisine kalan bir konudur. Tabletinizdeki dosyalara erişmekten tutun bazı uygulamalara bedava sahip olmaya kadar esneklik anlamında rahat olmak isterseniz tabii ki, Android işletim sistemi tercihiniz olmalı. Karşılaştırmada Samsung’un 3GB RAM’i fazla görünebilir fakat hiç uygulama açmasanız da bu RAM’in yarısının arka planda çalışan işletim sistemi tarafından harcandığını göreceksiniz. IOS’da ise böyle birşey yok. Stabil bir işletim sistemi, RAM’i de dengeli kullanıyor. Apple ürünlerinin tasarım konusunda öne çıkması da cabası.

Sonuç olarak tablet alacaklara önerim; tableti ne için kullanacaklarını düşünerek hareket etmeleri, ihtiyaçlarını belirlemeleri ve tablet için ne kadar bütçe ayırabileceklerini düşünmeleridir. Kullanılmayan ama ilgi çeken özellikler nedeniyle cihazlara fazla para verilmemelidir.

5 Yorum

  • ssaygin

   Mehmet Bey her ikisi de olabilir. Almadan önce Apple Store ve Play Store’da fotoğraf işleme ve yazı yazma için programlara bir bakın isterseniz.
   Benzer uygulamalar her iki platformda da vardır. Tercihinizi ona göre yaparsınız. Ama Android işletim sistemi daha esnek olduğu için bu anlamda Samsung öne çıkabilir.

 • dilekkazak

  Oldukça başarılı bir paylaşım olmuş tebrikler. Ayrıca yeni açılacak olan ve yüzlerce ücretsiz sanal markette en uygun fiyatlı ürünü bulabileceğiniz yeni sosyal alıveriş platformu Buypasa.com’u ziyaret edip alışverişinizi yapabilirsiniz. Benden söylemesi. Unutmadan bir de detaylı bilgiyi http://onlinemagaza24.com’da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir