Bilim,  Mobil Yaşam,  Teknoloji

Yapay Zeka Çalışmaları 2025 Yılında Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Yapay zeka (artificial intelligence) kavramı, biz çok farkında olmasak da hayatımızın birçok alanına girme yolunda hızla ilerliyor.

Tanım olarak insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yönergeleri oluşturmaya çalışmaktır. Yapay zeka deyince aklımıza önce robotlar geliyor. 80’li yıllarda, robotların 20-30 yıl içinde hayatımızın her alanında olacağı söyleniyordu ama hiç de öyle olmadı. Hala araştırma ve geliştirmeler devam ediyor, en son insana çok yakın mimikleri olan bir haber spikeri robot yapılmıştı (bu yazıda detayları bulabilirsiniz).

brain

Bugün kullandığımız teknolojilere ilaveten, yapay zeka yardımıyla 2025 yılına doğru günlük işlerimizi daha kolaylaştıracak kişisel sağlık durumumuzun izlenmesinden sanal asistanlara kadar bir çok çalışma yapılıyor.  Aria Systems isimli yazılım firmasının geçmiş, bugün ve gelecek olmak üzere oluşturduğu info grafik, 2025 yılında bizleri nelerin beklediğini gözler önüne seriyor:

Internet-of-Things_28565

2005 yılında evlerimizde birbirine bağlı cihazların kullanımı başlıyor: lambaların uzaktan kontrolü, akıllı buzdolabı, bina girişlerindeki akıllı güvenlik sistemleri vs..

2015 yılına gelindiğinde bu makinelerin cep telefonları ile uzaktan kontrolü gündeme geliyor: aydınlatmalar, televizyonlar, akıllı termostatlar, sensörler yardımıyla evde açık kalan kapı ve pencereleri cep telefonundan görebilme, giyilebilir cihazlarla spor aktivitelerinin izlenmesi vs…

2025 yılında ise akıllı ev kavramının daha yoğun olacağı bekleniyor. Televizyon izlerken ışıkların otomatik kapanması gibi konular bir çok evde standart hale gelecek. Bunun yanında akıllı hologram asistan, evle ilgili bir çok bilgiyi size aktarabilecek akıllı duvarlar ve sağlıklı yaşam için gerekenleri söyleyebilecek cihazlar….

Filmlerde gördüğümüz teknolojilerin daha sonra hayatımıza girdiğini biliyoruz. Uzay Yolu dizisinde gösterilen cep telefonu gibi…Avatar filminde gördüğümüz hologram ekranlar, ileride hayatımıza girecektir. Aslında Ar-Ge çalışmalarında elde edilen ürünler sırayla tüketiciye sunuluyor, örneğin bize iphone 6 sunulurken şimdiden 9-10 hazırlanıyordur bile.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir