Eğitim,  İş Hayatı

Yabancı Dil Öğrenmek için Eğlenceli 12 Yol

Nasıl yabancı dil öğrenilir? Yabancı dilimi sıkılmadan nasıl en etkili şekilde geliştiririm?

İster kursa katılarak yabancı dil öğreniyor olun, isterseniz evde kendiniz çalışarak öğrenmeye çalışıyor olun. Bu yöntemler her zaman işe yarıyor.

1. Her şeye o kelimenin yabancı dilinde etiketler yapıştırın.

1

Kelime dağarcığı bir dilin en önemli parçalarından fakat bir kelimeyi tam anlamda hafızanıza kazımak o kelimeyi 97 kez görmek, duymak ya da kullanarak gerçekleşebilir. Bu kelimeleri görme işini hızlandırmak için evdeki bütün eşyaların üzerine o eşyanın yabancı dildeki ismini etiketle yapıştırın. Bir kez o eşyayı, örneğin sandalye “chair” olarak düşünmeye başladığınızda artık her seferinde kafanızdan tercüme etmeye uğraşmayacaksınız, direkt olarak o eşya aklınıza “chair” olarak gelecek.

2. Yabancı dilde müzik dinleyin.

2

Çok sevdiğiniz, yabancı dildeki şarkıları sıklıkla dinleyin ve anlamaya çalışın. Bu gramatik yapıları ve aksana kulağınızın aşina olmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kelimeleri tekrar tekrar duyarak yeni kelimeler öğrenmenizi de sağlayacaktır. Bir kez sözleri öğrendiniz mi…

3. Şarkı söyleyin!


Birçok dil alışık olmadığınız seslere sahiptir. Bu sesleri ilk başta çıkarmakta zorlanırsınız. Bunu yenmenin en iyi yolu şarkı söylemekten geçer. Sözlerini öğrendiğiniz şarkıları tekrar tekrar söylerseniz diliniz o yabancı seslere daha iyi dönecektir ve böylelikle dilin aksanla ilgili olan kısmını daha çabuk çözebileceksiniz.

4. Yabancı dil geliştiren sitelerde gezin.


İnternet günümüzde dünyanın her yerinden başka insanlarla iletişim kurmak için en iyi kaynak. İnternette hiç para ödemeden ve eğlenerek yabancı dilinizi geliştirebileceğiniz yüzlerce site var. Bunların en başında livemocha.com geliyor. Çok geniş bir kullanıcı ağı var, hemen hemen her dil için insanlar bulabilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz dili ana dili olarak konuşan insanlarla konuşarak, sorular sorarak, site üzerinde yaptığınız alıştırmaları kontrol ettirerek dilinizi geliştirme imkanı sunuyor. Hem de dünyanın farklı ülkelerinden yeni arkadaşlar ediniyorsunuz.

5. Arkadaşlarınızla konuşun.


Bir önceki maddede bahsettiğimiz internet sitelerinin dışında sosyal ağlardan bulduğunuz yabancı arkadaşlarınızla konuşun. Ya da yaşadığınız yerde yabancı insanlar varsa onlarla tanışıp arkadaş olmaya çalışın. Bu sayede sürekli yabancı dilde konuşmak zorunda olduğunuz arkadaşlarınız olacak.

6. O ülkenin yemeklerini tanıyın.


Öğrenmeye çalıştığınız dil ve kültüre ait mutfakları tanımaya çalışın, ülkenizde varsa o ülkenin restoranlarına gidin. Bu sayede yemek isimlerini ve kültürünü öğrenmiş olursunuz. Genelde bu tarz restoranların sahipleri o ülkeden göç etmiş olacağı için onlarla tanışıp konuşma fırsatı da bulabilirsiniz.

7. Tatil planlarınızı öğrendiğiniz yabancı dile göre yapın.


Eğer yurt dışına çıkma imkanınız varsa bu muhteşem olur çünkü bir dili konuşulan ülkeden başka bir yerde daha iyi öğrenemezsiniz. Ama bu yurt dışına çıkmadan dil öğrenilmez anlamına kesinlikle gelmez. Yurt içinde tatil planlarınız varsa ülkemize oldukça yabancı turist geldiği göz ardı edilemez. Her bölgeye farklı ülkelerin vatandaşları geliyor. Örneğin İngilizcenizi ilerletmek istiyorsanız Didim, Almanca için Antalya veya Japonca için Safranbolu. Daha çok fazla var hangi şehre hangi ülkeden turistler geliyor bunu internetten kolaylıkla bulabilirsiniz. Tatilinizi buna göre planlayarak o ülkeden insanlarla tanışıp arkadaş olabilirsiniz, bu da dilinizi geliştirmek için muhteşem bir fırsat olur.

8. Sosyal medya profillerinizin dil ayarlarını değiştirin.


En çok kullandığınız sosyal medya profillerinizin dil ayarlarını değiştirerek dile olan aşinalığınızı biraz daha artırabilirsiniz. Aynı zamanda da kelime dağarcığınızı da genişletirsiniz.

9. Film izleyin.


Yabancı dilinizi geliştirmenin en etkili yollarından biri de yabancı filmler seyretmek. Başlangıçta yabancı dilde alt yazılar koyarak izlemeniz kelime yazılışlarını da görmeniz ve gramerinizi geliştirmeniz açısından faydalı olacaktır. Diliniz biraz daha geliştikten sonra tamamen alt yazısız izlemeniz daha yararlı olacaktır. Bu yöntemle hem eğleneceksiniz hem de yabancı dilinizi geliştireceksiniz. Nasıl yabancı dil öğrenilir sorusuna en eğlenceli cevap bu bence. Nasıl vakit geçtiğini anlamadan bir bakmışsınız yabancı diliniz çok ilerlemiş.

10. Kendinize küçük testler hazırlayın.


Kendinize küçük kelime kartları hazırlayabilirsiniz ve bunları her fırsatta elinize alıp kendinizi test edebilirsiniz. Kelime dağarcığınız için oldukça etkili olacaktır.

11. Kendi kendinize konuşun.


Yalnız olduğunuz zamanlarda mutlaka bir şeyler düşünürüz, kafamızın içinde kendimizle konuşuruz. Bu konuşmaları yabancı dilde ve sesli yapmaya başlarsanız çok kısa sürede yabancı dilde düşünmeye başlarsınız. Bu dilinizi çok hızlı ve etkili geliştirmek için en iyi yöntemlerden biridir.

12. Rahat ve Cesur Olun!tip11

Yeni bir dil öğrenmek belki de dünyadaki en havalı, en değerli şeylerden biri. Yeni diliniz sayesinde bir çok şey yapabilirsiniz. Yabancı arkadaş edinebilirsiniz, yabancı ülkelere gidebilirsiniz, farklı ülkeden bir sevgiliniz olabilir, farklı ülkelerde çalışma veya eğitim görme şansını elde edebilirsiniz. Bütün bunlara ulaşabilmek için yapmanız gereken kendinizi serbest bırakmanız, dil rahat olunca öğrenilir, kendinizi kasarak bu işi çok zorlaştırırsınız. Bunu öğrenme sürecini bir eğlence olarak görmelisiniz. Bu süreçte hiç bir şeyden utanmamalı ve korkmamalısınız. Örneğin twitter hesabınızı çince yaptınız diye kimse size gülmez. Ya da yabancı bir kız arkadaşınız olmasının ne gibi bir sakıncası olabilir. Sadece başlayın ve kendinizi serbest bırakın gerisi kendiliğinden gelecektir.

Nasıl yabancı dil öğrenilir sorusuna olabilecek en eğlenceli ve etkili cevapları anlattık. Şimdi sıra sizde. Sadece hangi dili öğreneceğinizi seçin ve methodları uygulamaya başlayın. Kendinizi eğlenirken bulacaksınız.

Kaynak: 724mag.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir