Uzay

Uzayda Yaşamın Sırrı Satürn’de mi Çözülecek?

Uzayda yaşamın sırrı Satürn’de mi çözülecek acaba? Uzun zamandır insanoğlunun hayalini süsleyen uzayda yaşam araştırmalarında, Satürn‘ün uydusu olan Enceladus‘da kapı aralanıyor sanki.

Satürn Uydusu Enceladus'da elde edilen görüntü
Satürn Uydusu Enceladus’da elde edilen görüntü

Cassini uzay aracı tarafından çekilen bu fotoğrafta Enceladus’un üzerinde buz kırıklarından oluşan buz buharlarının yükseldiği görülüyor. Bu buharların gizli bir denizden çıktığı ve bu yüzden gök cisminde yaşam bulgularının olabileceği düşünülüyor.

Peki bu buz tanecikleri neden önemli? Çünkü buzla kaplı okyanustan yükselen buharlar, Dünya’da biyolojik yaşamı hızla başlatan kimyanın aynısına işaret ediyor olabilir.

Bu toz tanecikler birkaç yıl önce Satürn’ün en geniş halkası olan E halkasında keşfedilmişti. Gezegenbilimciler bunun Enceladus’un yüzeyindeki çatlaklardan püsküren sıcak su kaynaklarından gelen materyalle beslendiğine inanıyor. Sıcak su kaynakları da uzun süredir şüpheli olan varlığı geçen yıl Cassini uzay aracı tarafından doğrulanan yüzey altı okyanustan besleniyor.

Bu uyduları uzayda yaşam arayışında umut vadeden hedefler olarak gören NASA, Jüpiter’in uydusu Europa’daki buzla kaplı okyanusu keşfetmek üzere bir robot misyonu planının ilk aşamalarında. Yaşanabilirlik, hatta yaşam işaretleri bulmak için Europa’nın buzunda yarıklar açabilecek teknoloji başarılı olduğu takdirde bir sonraki keşif alanı Enceladus olabilir.

Devasa bir evrenin içinde minicik bir nokta gibiyiz. Kanımca bu dev evrenin içinde başka yaşam formları mutlaka vardır ve biz henüz bunları tespit etmiş değiliz. İllaki insan formunda olacak değil bu. Bilim insanları bu yönde çalışmalarını sürdürüyor, belki bizim ömrümüz görmeye yetmez. Kurulacak uzay kolonileri bu yönde atılmış önemli bir adım olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir