Bilim,  Teknoloji,  Video

Uçan Araba Aeromobil ve Geleceğin Toplu Taşıma Sistemi

Slovokyalı mucit Stefan Klein, son 20 yılını adayarak uçan araba, orjinal ismiyle Aeromobil, isimli aracı ortaya çıkardı.

aeromobil

Klein, şu an ürettiği aracın 3. versiyonu üzerinde çalışıyor. Video’da da göreceğiniz üzere araç 2 kişilik, yerde 875 km ve havada 700 km kadar yol alabiliyor. 100 beygir gücündeki araçla karada 160 km/s ve havada 200 km/s hıza ulaşılabiliyor. Uygun bir ortam bulduğunda havalanmak için 130 km/s hıza çıkması gerekli.

Bu aracın malum trafik problemimize çözüm olmayacağı aşikar. Zaten Klein de bunu iddia etmiyor fakat yine de insanlar için değişik bir teknoloji ve isteyen bunu kullanabilir. Örneğin günümüzde kısa mesafeler için küçük uçaklar tercih ediliyor. Bunun gibi durumlar için bu araç güzel bir uygulama.

Aeromobil’e ait internet sitesinde daha önceki versiyonlar ve şimdiki modele ait bilgiler mevcut. Buraya aracın teknik özelliklerini almak istiyorum:

aeromobil_spec

Görüldüğü üzere yakıtı da fena değil…Bu arada Stefan Klein, 3-4 Aralık 2014 tarihinde İstanbul’da yapılacak Pazarlama Zirvesi için Türkiye’ye gelecek ve aracını ve yaşadıklarını tanıtacak, meraklısı izleyebilir.

Tabii bu araç 2 kişilik olduğu için kişisel kullanımdan öteye gidemez ama yine de heyecan verici olduğunu söyleyebiliriz. Çinli TBS şirketinin üzerinde çalıştığı toplu taşıma sistemi sanırım bu anlamda trafik yoğunluğuna çare olabilir. Tabii bu projenin hayata geçebilmesi için altyapının da düzenlenmesi gerekiyor:

http://youtu.be/rgXX3gOAdlw

İstanbul için bu proje düşünülebilir…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir