Mobil Yaşam,  Teknoloji

Twitter Sayesinde Yılda 10 Milyon Dolar Kazanan Kişiyle Tanışın

Kris Sanchez henüz 24 yaşında ve Twitter‘dan yılda 10 milyon dolara yakın para kazanıyor.

Peki, dünyanın en değerli 10 Twitter hesabından birinin sahibi olan Kris Sanchez’in hikayesi nasıl acaba?

uberfacts1
Kris, bundan beş yıl önce 2009 yılında @UberFacts adında bir Twitter hesabı açıyor. (Uber: Sıra dışı / Facts:Gerçekler) ve hesabında “Her yıl yılanlar 100 bin insanı öldürüyor” veya “Küçük yaşlarda insanları detaylı çizen çocuklar daha akıllı oluyor” gibi kısa ama ilginç tespitler yayınlıyor. Her gün yaklaşık 80 kadar tweet atıyor. Bu yazıyı yazdığım sırada 7.28 Milyon takipçiye sahip!! Peki, biz de bu blogda benzer şekilde ilginç ve sıra dışı şeyler paylaşıyoruz ama Sanchez’in farkı ne? :))uberfacts tweetSanchez hesabında ilk mesajları atmaya başladığında pek çok insan bu bilgileri retweet (RT) ediyor ve hesap hızla takipçi kazanıyor. Ancak bunun yeterli olmayacağını bilen Sanchez çok ünlü olmayan ancak Twitter‘da takipçi sayısı yüksek olan hesaplara tweetlerini RT etmesi için aylık 50-100 dolar arasında değişen ödemeler yapmaya başlıyor. Tam bu noktada bir dönüm noktası yaşanıyor ve Paris Hilton UberFacts’ın tweetlerinden birini RT ediyor:Sanchez bunu şöyle anlatıyor: “haftada 100 bin yeni takipçi kazanır oldum“.UberFacts’ın takipçi sayısı arttıkça firmaların da ilgisini çekmeye başlıyor ve kısmen ilginç verilere sahip reklam değeri taşıyan tweetler için Sanchez’e ödeme yapmaya başlıyorlar. Sanchez kazandığı para ile Twitter’a ayda 5.000 dolar bütçe ayırıyor ve hesabına ait içeriklerin öne çıkmasını sağlıyor. Gerisi çığ gibi büyüyor ve ve UberFacts’ın şu anda 7,28 milyon takipçisi artmaya devam ediyor.

Sanchez’in artık küçük bir takımı da var. Hesaptan atılan tweetler günde 90 milyon kez görüntüleniyor ve her biri 500 ila 1000 arasında RT ediliyor.

Sanchez bu yıl içinde  iOS uygulamasını yayınlamış ve uygulama ilk 10 gün içinde 1 milyon kez indirilmiş ve Sanchez bu uygulamadan yılda 3 ila 4 milyon dolar arasında gelir elde etmeyi hedefliyor. Android uygulaması da yakında yayınlanmak için hazırlanıyor. Bu güne kadar Sanchez’e UberFacts hesabını satması için milyonlarca dolar değerinde teklifler gelmiş ancak Sanchez hiç birini kabul etmemiş.

Sosyal medya mecrasının, yediğimiz içtiğimiz şeyleri ve deniz kenarında çektirdiğimiz parmak arası terlikli fotoğraflarımızı yayınlamaktan çok öte bir hal aldığını bilmemiz gerekiyor. Uberfacts ilginç bir örnek ama önümüzde Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg var. Dikkat edilecek bir nokta, bu arkadaşların hepsinin yaşlarının genç olması. 

Kaynak: Tech Inside

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  20.000 Dolar Kazanmak İster misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir