İş Hayatı

Tükenmişlik Sendromu Yaşayan Bir Çalışanın 7 Belirtisi

Herşey Muhteşem Yüzyıl Dizisi’nde Hürrem karakterini oynayan Meryem Uzerli‘nin “dayanamıyorum artık, tükendim” diyerek diziyi bırakıp Almanya’ya gitmesiyle başladı ve Tükenmişlik sendromu ifadesi dilimize yerleşmiş oldu.

meryem uzerli
Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu kısaca, iş hayatının yoğun talepleri sonucunda fiziksel ve ruhsal açıdan enerjinin tükenişi olarak tanımlanıyor. Yoğun dizi çekimleri ve bilmediğimiz başka şeylerin etkisiyle hayattan zevk almamaya başlayan Hürrem’i bir kenara bırakalım ve çalışma hayatında gördüğümüz tükenmişlik sendromu sarmalında olan çalışanlara bakalım:

1- Sabahları uyandığımda yeni bir iş gününe başlamak için yeterli enerjim yok.

sabahuykusu

Tanıdık geldi değil mi? 🙂  Zaman zaman hepimiz bunu yaşıyoruz.

2- İşe yeni başlamışken ” off akşam olsa da eve gitsek”

işyerinde yorgunluk

Cuma günü gelse de dinlensek de diyebilirler. Bu arkadaşlara “istersen işi bırakabilirsin, senin yerine çalışacak çok kişi var” dediğinizde hemen toparlandıklarını görürsünüz.

3-  Verilen molalardan bir türlü işe dönememe

mola

Bir türlü bitmeyen molalar,sohbetler…

4- Dünyadan habersiz bilgisayara gömülerek çalışma

bilgisayaragömülmek

Tükenmişlik sendromunda çevreden yeterli destek alınamadığı düşünülerek içe kapanma yaşanır ve sosyal çevreden kopmalar başlar.

5- Kronik yorgunluk, hastalıklara karşı daha hassas olma, sık baş ağrıları

kronikyorgunluk

Belli başlı fiziksel belirtiler bunlardır.

6-  Ümitsizlik, kızgınlık, sabırsızlık, ev yaşamında tartışmalarda artma

kızgınlık

Kendini güvensiz hissetme, huzursuzluk gibi duygusal ve zihinsel bulgular görülür.

7-  İşini sevmeme ve işine olan saygıyı kaybetme ve işe yaramama duygusu

işinisevmeme

Bir çalışanın bu şekilde düşünmeye başlaması, tüm verimliliğini azaltacağı gibi zamanla işi bırakmasına kadar gidebilir.

Tükenmişlik Sendromunun, nesnelerden daha çok insanlarla yüz yüze gelinen mesleklerde ortaya çıktığı araştırmalarda bulunmuş. Doktorlar, hemşireler, avukatlar, polisler,bankacılar, müşteri hizmetleri vb… Çalışan refahını artırmak ve çalışma hayatının kalitesini yükseltmek için tükenmişlik sürecinin pozitife çevrilmesi gerekiyor. Bu bağlamda, hem çalışana hem de işverene büyük görev düşüyor. Çalışan ve iş arasındaki uyumsuzluklar tespit edilerek çalışanların işle bütünleşmesi, enerji ve yeterlilik duygusuyla verimliliğin artması sağlanabilir.4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir