Future,  Teknoloji

Toyota’nın Hidrojen Yakıtlı Konsept Aracı Mirai

Toyota’nın, yakıtını doğal kaynaklardan karşılayabileceği ve FCV konsept olarak tanıttığı Mirai (gelecek) isimli aracı, önümüzdeki sene yollarda olacak.

Toyota Mirai
Toyota Mirai

Bu yılın aralık ayında Japonya’da piyasaya sürülecek olan araç, Eylül 2015’den itibaren İngiltere,Almanya ve Danimarka’da satışa sunulacak. 2017 yılından itibaren ise Avrupa’da olacak.

Aslında Toyota, hibrid teknolojiye sahip elektrikli araç olan Prius ile ilk adımları atmaya başlamıştı. Fosil yakıtların gelecek 50 yıl içinde biteceği öngörülüyor. Yollarda olan milyonlarca aracın hali ne olacak diye düşünürsek, alternatif yakıt teknolojilerine olan ihtiyacın öne çıktığını görebiliriz. Elektrikli araçlar güzel olmakla beraber batarya problemi nedeniyle şu aşamada pek kullanışlı değil gibi gözüküyor. Tam dolumla 160 km gidebileceğimiz için yine fosil yakıtlara ihtiyaç duyuluyor. Batarya şarj istasyonlarından bahsediliyor, insanlar buraya uğrayarak bataryalarını şarj edebilir. Veya istasyonlara uğrayarak dolu-boş batarya değişimi yapılabilir. Bunlar her ne kadar fosil yakıtlı araçlardan daha iyi gibi görünse de aslında yine bizi elektriğe bağlı kılıyor. Türkiye’deki elektrik üreten santrallerin %50’si doğalgazla çalışıyor ve biz doğalgaz’da tamamen dışarı bağımlıyız. Rusya ve İran’ın gazı kesmesi, elektrik üretimini ve sanayimizi çökertebilecektir. O yüzden hidrojen yakıtlı otomobiller akla daha uygun geliyor.

Hidrojen Yakıtlı Mirai

Hidrojene geleceğin yakıtı diyebiliriz. Bildiğimiz üzere su, hidrojen ve oksijen moleküllerinden oluşuyor. Sudan elde edilen hidrojeni elektrik üretiminde kullanan Toyota, bu teknolojiyi mevcut hibrid teknolojisiyle birleştirerek içten yanmalı motorlarda üstün bir performans sağlıyor. Mirai’de kullanılan bu teknolojiyle 3-4 dakika içinde yakıt deposu hidrojenle dolan araç, tatmin edici bir menzile ulaşıyor. Ve tabii en önemli özellik sıfır karbon salınımı, yanında da sessiz çalışan motor. Geçen gün otoparktan çıkarken yanımda elektrikle çalışan bir Toyota vardı, o kadar sessizdi ki, sanki çalışmıyordu. Bizim de ülke olarak hidrojen yakıt teknolojisine yatırım yapmamız gerekiyor. Bir önceki yazımda nanoteknoloji üreten yerli şirketimizden bahsetmiştim. Benzer şekilde hidrojenle ilgili AR-GE çalışmaları da yapılmalıdır.

Mirai’nin ön tasarımında görebileceğimiz ızgaralar, hava sirkülasyonu ile yakıt hücresinin soğumasını sağlıyor. Araç 1850 kg ve 180 km/s hıza ulaşabiliyor. Belki ağırlığı azaltılabilirse daha uzun menzil mesafesi sağlanabilir. Aşağıdaki video ile bu konsept aracı daha detaylı görebilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

3 Boyutlu Yazıcı ile Yapılmış Dünyanın İlk Arabası
Uçan Araba Aeromobil ve Geleceğin Toplu Taşıma Sistemi
Beyin Kontrolü ile Araba Sürebilir miyiz?

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir