Future,  Teknoloji

Samsung’un Beyin Dalgaları ile Felci Önceden Tespit Edebilen Sensörü

Samsung‘un Ar-Ge merkezi olan Creativity-Lab (C-Lab) araştırmacıları, beyin dalgalarını ölçerek felci önceden tespit edebilen bir sensör üzerinde çalışıyor.

Samsung C-Lab
Samsung C-Lab

Samsung, Apple, Google gibi büyük teknoloji firmaları sadece bildiğimiz alanlarda değil başka alanlarda da araştırmalar yaparak dünya teknoloji sahnesinde kalıcı olmaya çalışıyor. Başka bir yazıda bunları detaylı bir şekilde ele alacağım.

Samsung C-Lab araştırmacılarının üzerinde çalıştığı projenin adı: EDSAP. Early Detection Sensor & Algorithm Package (Erken Tespit Sensörü-Algoritma Paketi). EDSAP projesi içinde bir sensör seti ve gerekli algoritma yeralıyor. Sensörler beyin dalgalarını takip ederek gerekli verileri topluyor ve belli bir algoritmaya göre tahminlerde bulunuyor. Kullanıcı, akıllı telefon veya tabletini bu sisteme bağlıyor ve başlıkta bulunan sensörler, 60 saniye içinde beyin dalgalarını telefondaki uygulamaya gönderiyor. Gönderilen beyin dalgaları, uygulama tarafından belli bir algoritma içinde değerlendirilerek felç tehlikesi olup olmadığını değerlendiriyor.

Beyin Dalgaları
Beyin Dalgaları

Bu verilerle felcin yanında tarama seviyesi artırıldığı takdirde stres, anksiyete ve uyku düzeni ile ilgili faktörler de takip edilebiliyor. Tabii ki, elde edilen verilen kesin sonuçlar olmadığı için mutlaka tıbbi bir denetime girilmesi gerekiyor. Ama en azından önleyici tedbirler açısından uyarı görevi görmesi, belki de bir felci önleyebilecektir.

Samsung araştırmacıları, EDSAP projesinin piyasadaki diğer beyin dalgalarını kontrol eden cihazlardan kolay giyilebilmesi, kısa zaman içinde verileri alabilme gibi özelliklerinden dolayı üstün olduğunu söylüyor. Orjinal yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Samsung ve Apple’ın hali hazırda kendi sağlık uygulamaları var: S-Health ve Health Kit. Bu haliyle bizim veri girmemizi bekliyor ve bu bilgileri sadece istatistik olarak gösteriyorlar. Oysa daha akıllı uygulamalar olması için harici bir şekilde telefonumuza veri göndermek gerekiyor. Belki ilerde akıllı saat veya bilekliklerle vücudumuzla ilgili sağlık verilerini telefona iletip daha detaylı analizleri yapabilecekler. Samsung’un EDSAP projesi bu anlamda tetikleyici olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir