Bilim,  Future,  Teknoloji

Rüya ve Düşüncelerimiz Yakın Gelecekte Görüntülenebilecek mi?

Bilim insanları, rüyalarımızı ve düşüncelerimizi okuma yolunda araştırmalarını hızla sürdürüyor.

beyin dalgaları

Bunlardan bir tanesi de fMRI (İşlevsel Manyetik Rezonans Görüntüleme) denilen bir yöntemle beyin faaliyetlerimizin önce bir veri tabanına kaydedilip daha sonra bu verilerin işlenerek görüntüler elde edilmesi şeklinde. Önce bu konuyla ilgili videoyu izleyelim. Sonra yapılan çalışmanın detaylarına geçeriz:

Bu çalışmada deneklere rastgele görüntüler izletiliyor ve eş zamanlı olarak beyin dalgaları kaydediliyor. Kaydedilen bu bilgiler bir veri tabanına işleniyor. Daha sonra kayıtlı olan beyin aktivitelerinden yararlanılarak bilgisayar tarafından sentezlenmiş görüntüler ortaya çıkarılıyor. Videoda görüldüğü üzere birebir eşleşme şu an için mümkün görünmüyor ama en azından beyin dalgalarının bir kütüphaneye işlenmesi ve oradaki bilgiler yardımıyla tahmini görüntüler oluşturulması açısından önemli bir çalışma. Günümüzdeki çok güçlü bilgisayarlardan yararlanılarak elimizde çok ama çok büyük bir beyin-video dalgaları kütüphanesi olursa bu verilerden yola çıkarak izlenen bir görüntünün / görülen bir rüyanın / aklımızdaki bir düşüncenin görsel çözümlemesi yapılabilir.

fMRI yöntemini merak ediyorsanız bu videoya göz atabilirsiniz:

İnsanoğlunun ilk zamanlardan beri başkasının düşüncesini okuma hayali hep vardır. 6. Hissi kuvvetli insanların bu anlamda deneyimleri bizlere göre daha fazladır sanırım. Tam olarak düşünce okuma olmasa da eskilerin “hissi kablel vuku” dedikleri önsezi vakalarını zaman zaman hepimiz yaşamışızdır. Uzun süredir görüşmediğimiz bir arkadaşımız aklımıza gelir ve biraz sonra ondan telefon geldiğini görürüz !! Aslında bu anlamda beyin dalgaları üzerinden uzaktan iletişim kurma çalışmaları da yok değildir. Bu da ayrı bir yazı konusu olsun.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Beyin Kontrolü ile Araba Sürebilir miyiz?
 
Zamanda Geçmişe Yolculukla Acılarımızı Silebilir miyiz?

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir