Future,  Teknoloji

Pek Yakında Hayatımıza Girebilecek 9 Kullanışlı Teknoloji

Gün geçtikçe teknolojik cihazlar günlük hayatımıza giriyor. Ortak kullanım alanlarındaki sensörlü kağıt havlular, sanki uzun zamandır kullanıyormuşuz gibi bir izlenim verse de, hayatımıza girmesi yeni gibi. Benzer şekilde akıllı telefonlar da hayatımızı sarmış durumda. Hatta bağımlılığı söz konusu.

Teknoloji firmaları AR-GE çalışmalarıyla hep bir adım önde giderek yeni ve kullanışlı ürünler çıkarmak zorunda. Aksi halde silinip gidiyorlar. Örneğin Nokia. Akıllı telefon pazarında geride kaldı ve Microsoft’a satıldı. Şimdi de yeni ürünlerde Nokia ismi kullanılmayacak. Detaylar için bu yazıyı okuyabilirsiniz:

Microsoft’un Tarihe Gömdüğü Nokia ve Cep Telefonlarının Gelişimi

Giyilebilir teknoloji kavramı da gündemde. Yakın gelecekte hayatımıza gireceği kesin. Bu yazıda ise çok yakında hayatımıza girebileceği öngörülen 9 teknolojik cihaza bakalım:

1- Sağır Oda Teknolojisi

Sağır Oda

3D duvar panelleri ilk başta tasarım amaçlı olarak üretilmişti. Ancak çok fazla ilgi görmeyen bu dekorasyon aksesuarları yeni özellikleriyle gelecekteki yerini garanti altına almış görünüyor. Kumandasıyla istediğiniz şekli verebildiğiniz paneller istediğiniz anda odanızı bir anda ses yalıtımıyla sarabiliyor. Ya da akustik bir ortam oluşturacak şekilde düzen alabiliyorlar. Odada görsellikten öte ses dağılımına istediğiniz gibi hükmetmenizi sağlayacak bu paneller yakında iç mimarlığın en gözde malzemeleri olacak.

2- Kendini Temizleyen Kapı Kolu

Kendini temizleyen kapı kolu

Kapı kolları en çok bakterinin bulunduğu yerlerden biri. İnsanlar sırf kapı kollarından bulaşan mikroplarla bile hasta olabiliyorlar. Özellikle işyerleri ve AVM’ler gibi kalabalık yerlerdeki kapı kolları mikrop saçıyor. Fakat gelecekte kapı kolları kendi kendini temizleyebilecek. Bir UV ışığı tetikleyicisi sayesinde kapı kolları mikroplardan arınmış olacak. Sanırım bu ürün çok tutacak.

3- Ev Aydınlatma Sistemi

ev aydınlatma sistemi

Her odanın ışığını, o oda içerisindeki butonlarla komuta etmeye son! Akıllı ev teknolojisine dünya kadar para bayılmaya da gerek yok. Taewon Hwang’ın geliştirdiği basit bir kontrol mekanizmasıyla bulunduğunuz odadan istediğiniz odanın ışıklarını açıp kapatabileceksiniz. Üstelik ışığın seviyesini de ayarlayabileceksiniz, hatta ışığın ne kadar sürede ve ne kadar uzunlukta yanabileceğini bile belirleyebileceksiniz.

4- Sonsuz Ateş Kaynağı

Sonsuz ateş kaynağı

Çakmak olsun, kibrit olsun sizi yarı yolda bırakabilme ihtimali olan gereçlerdir. Ancak Camillo Vanacore’nin geliştirdiği sonsuz ateş kaynağı sağlayan bu cihaz sayesinde dünya taş devrine dönse korkunuz olmasın. Ateşi sonsuza kadar elinizde muhafaza edebileceksiniz.

5- Akıllı Ekran Sistemleri

akıllı ekranlar

İleride bilgisayar monitörleri print ve scan işlemleri için bile başka cihazlara ihtiyaç duymayacaklar. Dokunmatik komutlarla rahatlıkla çıktı alıp, dosya scan edebileceğiz. Byeong Min Choe’nin geliştirdiği bu model sayesinde, ofis işlerinin tamamı tek bir monitör üstünden yapılabiliyor olacak.

6- Zeka Oyunlu Alarm Saati

zeka oyunlu alarm saati

Uyanma zorluğu çekenler için bu saat ideal bir çözüm olacak. Saat her kurduğunuzda soru haznesinden çözülmesi zor bir zeka problemi seçecek ve çalmaya başladığında bu soruyu karşınıza çıkartacak. Dikkatinizi toplayıp doğru cevabı vermediğiniz sürece çalar saat hiç susmayacak. “Aman canım bütün şıklara tek tek basarım” demeyin. Her yanlış cevapta farklı bir soru karşınıza çıkacak ve her yanlış cevapta alarmın sesi artacak. Uyanmak sizin için kaçınılmaz olacak.

7- Süper Çamaşır Makinesi

süper çamaşır makinesi

Her ne kadar yeni nesil çamaşır makineleri daha üstün performans sağlayacağını iddia etse de, yakın gelecekte tüm evlerde olacak tek çamaşır makinesi bu olacak. Dışarıda kirli çamaşırlarla doldurulan bir küre sepet, makinenin haznesine koyulacak ve serbest hareket imkanı sayesinde, sıradan çamaşır makinelerinin yaptığı tüm işlemleri bir kaç dakika içerisinde tamamlayabilecek.

8- Suyla Çalışan Lamba

suyla çalışan lamba

Elektrik kesintileri gelecekte yaşanır mı bilinmez ama hem ev içerisinde hem de taşınabilir olarak kullanılacak alternatif ışık teknolojilerinin hammaddesi su olacak. Suyun içindeki kimyasal bileşenleri çözen ve bu şekilde açığa çıkan enerjiden elektrik üreten bu tasarım çok yakında teknoloji mağazalarındaki raflarda yerini alacak. Suyunuz olduğu sürece ışığınız da olacak!

9- Portatif Bulaşık Makinesi

portatif bulaşık makinesi

Guilherme Parolin’in tasarımı olan bu cihaz ise bulaşık makinenizi pikniğe götürebileceğinizi müjdeliyor. Şarj edilebilen bu özel bulaşık makinesini gittiğiniz her yere götürebilir ve dakikalar içerisinde bulaşıklarınızı yıkayabilirsiniz. Aynı zamanda mutfağında alanı kısıtlı olanlara alternatif bir çözüm olabilecek bu tasarım, gelecekte öğrenci evlerinde sıkça karşılaşacağımız bir teknoloji olacak gibi duruyor.

Sizin favoriniz hangisi? Yorum yazarak düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Yeni Nesil Ebeveynleri Mutlu Edecek 9 Teknolojik Ürün

Intel Giyilebilir Teknoloji Yarışmasında Finale Kalan Projeler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir