Kitap

Olağanüstü Bir Dostluk Hikayesi Uçurtma Avcısı

Bazı kitapları bir türlü elinizden bırakamaz ve bir an önce bitirmek istersiniz ya, Uçurtma Avcısı da böyle bir kitap oldu benim için.

Uçurtma Avcısı

İki çocukluk arkadaşının yaşadıkları, yıllar süren dostlukları, birinin koşulsuz sevgisi diğerinin ömür boyu peşini bırakmayan pişmanlıkları ve sonunda bu pişmanlığı bertaraf edebilmek için yaptıkları…

Okurken hikayenin kahramanı olan çocukla bir olup olaydan olaya ve duygudan duyguya sürükleniyorsunuz. Afganistan’da başlayan hikaye Amerika’ya kadar uzanıyor, sonrasında Pakistan. Ülkede yaşanan karışıklıklara, Ruslar’ın işgaline ve sonrasına ilk ağızdan şahit oluyorsunuz fakat asıl önemlisi duygu yüklü hikaye. Baba oğul arasındaki paylaşımlar, dostluk ve arkadaşlığın ne demek olduğunu hatırlatan ifadeler.

Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halit Hüseyni‘nin ilk romanı Uçurtma Avcısı. 2003 yılında The New York Times’ın en çok satanlar listesinde bir numaraya kadar yükselmiş.

Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum, olağanüstü bir dostluk hikayesi..

Kitabın arka kapağında yazan tanıtım yazısı ise şöyle:

“Emir ve Hasan, Kabil’de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk… Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir’le Hasan’ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California’ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan’ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları… Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Uçurtma Avcısı’nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü…”4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir