Faydalı Bilgiler,  Kısa Öyküler

Olabilir de Olmayabilir de

Masal bu ya: Olabilir de Olmayabilir de….

Bir zamanlar yaşlı ve bilge bir adamın yaşadığı bir köy varmış. Köylüler ne zaman bir konuda çıkmaza girseler, kaygıya kapılsalar, bu adamın yanına koşar ve onun açıklamalarıyla tatmin olurlarmış.

Bir gün köyün çiftçilerinden biri, büyük bir telaş içinde bilge adama gelmiş.

“Bilge adam, bana yardım et. Korkunç bir şey oldu. Öküzüm öldü, tarlamı sürecek başka hayvanım yok! Söyle bana, bundan daha kötü bir şey olabilir mi?

Bilge adam cevap vermiş:

Olabilir de, olmayabilir de“.

Olabilir de Olmayabilir de

Adam bir koşu köye dönmüş ve komşularına bilge adamın aklını kaçırdığını söylemiş. Tabii ki, başına gelenden daha kötü bir şey olamazmış. Bilge adam bunu nasıl göremiyor diye düşünmüş…

Ne ki, ertesi gün çiftçi, çiftliğin yakınlarında başıboş gezen genç ve güçlü bir at görmüş. Adamın artık bel bağlayacağı öküzü olmadığı için aklına bu atı yakalayıp ölen hayvanının yerine kullanmak gelmiş.. ve atı yakalamış. Ne sevinmiş! O güne kadar tarla sürmek hiç bu kadar kolay ve keyifli olmamış. Yanıldığını söyleyip özür dilemek için bilge adama gitmiş.

“Haklıymışsın bilge adam. Öküzümü yitirmek, olabilecek en kötü şey değilmiş. Tersine Allah’ın bir nimetiymiş. Eğer başıma bu gelmeseydi yeni atımı yakalamazdım. Sen de kabul edersin ki, bu da olabilecek en güzel şey”.

Bilge adam bir kez daha “Olabilir de, olmayabilir de” demiş.

“Eyvah” diye düşünmüş çiftçi. “Bu adam gerçekten keçileri kaçırmış”…

Oysa, çiftçi yine olacaklardan habersizmiş. Birkaç gün sonra oğlu ata binerken düşmüş. Bacağı kırıldığı için artık tarlada babasına yardım edemeyecek duruma gelmiş. Açlıktan öleceğiz diye hayıflanmış ve bir kez daha bilge adamın yolunu tutmuş. Bu kez ona, “Atı bulmamın olabilecek en güzel şey olmadığını nasıl bildin?” diye sormuş. “Bir kez daha haklı çıktın, oğlum sakatlandı ve tarlada ban yardım edemez hale geldi. Bu kez artık bundan daha kötü bir şey olamayacağına eminim. Herhalde sen de kabul edersin”. Ne var ki, bilge adam yine sakin bir ifadeyle çiftçinin yüzüne bakmış ve onun üzüntüsünü paylaşan bir sesle:

Olabilir de, olmayabilir de” demiş. Bilge adamın bu denli cahil oluşuna öfkelenen çiftçi hışımla tekrar köyüne dönmüş.

Ertesi gün köye askerler gelmiş ve yeni patlayan savaş için ne kadar eli ayağı tutan erkek varsa götürmüşler. Köyde bıraktıkları tek genç adam, çiftçinin oğluymuş. Böylece orduya alınanlar büyük ihtimalle ölecekken, oğlanın hayatı kurtulmuş……Başımıza gelen hiç bir şey hakkında yorum yapmakta acele etmemek lazım. Olur ki, bizim için hayırlıdır ama biz bilemeyiz, göremeyiz. Bazen akışına bırakmak gerek hayatı, ve olacakları izlemek lazım. Herşeyde bir hayır vardır der eskilerimiz, hatta en sevdiğim sözlerden biri de şudur: “Olanda hayır vardır“.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir