Bilim,  Teknoloji,  Uzay

NASA’nın Gözüyle 2014 Yılı Uzay Çalışmaları

2014 yılı, teknolojik açıdan bir çok ilerlemeye sahne olduğu gibi uzay çalışmalarında da önemli gelişmeleri içinde barındırdı. Aklıma ilk gelen kuyruklu yıldıza inen Rosetta aracıydı. Uzayda 10 yıllık bir yolculuk, müthiş bir matematik-fizik hesabı ve sonra kuyruklu yıldıza iniş. Rosetta haricinde de güzel gelişmeler oldu. NASA, yayınladığı bir yazı ile 2014 yılının NASA açısından nasıl geçtiğini anlatmaya çalışmış. Önce hazırladığı videoya bakalım, sonra kısaca gelişmeleri irdeleriz:

Mars’a Yolculuk

Mars’a yolculuk çalışmalarında önemli adımlardan biri 2014 yılında atıldı. Orion ismi verilen uzay aracı tamamlandı ve ilk testleri başarıyla gerçekleşti.

Orion Uzay Aracı
Orion Uzay Aracı

Orion’u öne çıkaran neydi? Yeni bir mühendislik, bilim ve matematikle Mars’a yapılacak uzay yolculuklarının daha kısa bir zamana indirgenmesi diyebiliriz. Orion’da bu güne kadar geliştirilmiş en güçlü fırlatma roketi olan Delta IV kullanıldı. Normalde 250 gün süren Mars yolculuğunun, Orion ile daha kısa bir zamanda gerçekleşmesi düşünülüyor çünkü Orion ile ilk insanlı Mars uçuşu hedefleniyor. Bu açıdan Orion, Nasa için çok önemli ve ilk testleri başarıyla geçmiş durumda.

Bununla beraber Nasa’nın SLS(Space Launch System) adını verdiği yakın dünya yörüngesi ve Orion gibi Mars’a uçuşlarda kullanılabilecek fırlatma sistemlerine de bu yıl başlanıldı ve ilk montajlar tamamlandı.

Nasa SLS
Nasa SLS

Yukarıda belirttiğim gibi Mars’a insanlı uçuşlarda daha güçlü roketlerin yapılması kaçınılmaz, aksi takdirde 8 ay sürecek gidiş yolculuğu astronotlar için uygun değil.

2014 yılı 21 Eylül tarihinde MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) isimli uzay aracı da Mars’ın yörüngesine başarıyla oturtuldu. (Detaylı bilgi için daha önceki bu yazıma bakabilirsiniz).

maven_mars_sunrise

Maven, insanlı Mars uçuşuna da hizmet edecek şekilde Mars atmosferinin incelenmesi görevini üstleniyor.

Mars’la ilgili son gelişme ise 2 yıl önce Mars’a gönderilen Curiosity isimli aracın yaptığı keşifler. Curiosity’nin gönderdiği bilgilerden en önemlisi metan gazı idi. Bilindiği üzere metan gazı, biyolojik canlılığın olduğu yerde çıkıyor. Ayrıca toprağı-kayaları delerek elde edilen bilgiler diğer organik moleküllere de işaret ediyor. Milyonlarca yıl önce Mars’da biyolojik canlıların olduğu düşünülüyor. (Curiosity ile ilgili daha önceki bu yazıma bakabilirsiniz).

Curiosity
Curiosity

Uluslararası Uzay İstasyonu

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS) ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Şimdilik 2024’e kadar görev süresi uzatılan ISS, uzayda insan yaşamının test edilmesine imkan tanıyor.

ISS'deki Astronot Reid Wiseman
ISS’deki Astronot Reid Wiseman

2014 yılında toplam 12 astronot ISS’de görev aldı. Bunlardan Reid Wiseman, sosyal medyayı kullanmasıyla öne çıktı!! Ayrıca ISS’de bulunan 3D-yazıcı ile 3 boyutlu ürünlerin uzayda basılması testi yapıldı.

NASA, bu çalışmalarla beraber dünyanın gidişatıyla da ilgili çalışmalar yaptı. Örneğin iklimsel değişimlerin geleceği, deniz yüzeylerinin yükselişi ve ekstrem hava durumları ile ilgili çalışmalar. Bu ve diğer çalışmaların detaylarına NASA’nın bu adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir