Uzay

NASA’nın En İddialı Uzay Projesi: Titan Denizaltısı

NASA’nın En İddialı Uzay Projesi: Satürn Uydusu Titan’a Gönderilecek Denizaltı

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, son zamanların en iddialı projelerinden biri olarak Satürn uydusu Titan’a denizaltı göndermek üzere çalışmalarını yürütüyor. Aslında Avrupa Uzay Ajansı‘nın 10 yıllık uzun bir yolculuk sonrası 67P kuyruklu yıldızına gönderdiği Rosetta aracı, uzay çalışmalarında en önemli adımlardan biri sayılmıştı. Şimdi ise NASA, Titan uydusundaki denizlerin altını keşfetmeye çalışacak.

Titan Submarine/denizaltı
Titan Submarine/denizaltı

Titan ilginç bir gökcismi. Satürn’ün resmi olarak belirlenen 53 uydusundan biri ve en büyüğü. En ilginç olanı ise Dünya dışında yüzeyinde kararlı sıvı bulunduğu kanıtlanan tek gökcismi. Güneş Sistemimizin en büyük ikinci uydusu olan Titan, Merkür’den biraz büyük ve çoğu azottan oluşan yoğun bir atmosfere sahip. Bu da, Dünya’nın ilk zamanlarındaki atmosferiyle özdeşleştiriliyor ve bu özelliği sayesinde Titan’ın incelenmesi önem taşıyor.

NASA, daha önce yaptığı araştırmalarda Titan’da bulunan okyanuslarda bazı bakterilerin yaşadığını görmüş. Aslında okyanus dediğimiz, -180 derece sıcaklığa sahip metan ve etan hidrokarbonlarından oluşan sıvı denizi. Daha önce gönderilen uzay araçlarıyla bakterileri keşfeden NASA, okyanusların içinde daha büyük deniz canlılarının olabileceğini düşünüyor.

Cassini–Huygens uzay aracından Titan'ın görüntüsü
Cassini–Huygens uzay aracından Titan’ın görüntüsü

Titan yoğun bir atmosfere sahip olduğu için uydu ile inceleme yapmak zorlaşıyor. İlk plan bu yöndeydi fakat bu zorluğu gören araştırmacılar, Titan denizlerine bir uzay aracı göndermek ve beraberindeki denizaltını okyanusun içine salarak gerekli araştırmaları yapmayı düşünüyor.

Aşağıdaki animasyon konu hakkında fikir verebilir:

Titan içinde Kraken Mare ismi verilen okyanusa indirilmesi planlanan denizaltı, aldığı örnekleri analiz edecek ve bilgileri dünyaya gönderecek. Hali hazırda askeri amaçlar, petrol aramaları ve bilimsel çalışmalar için insansız denizaltılar kullanılıyor. Bilgi ve teknoloji anlamında projenin yapımı için bir engel yok aslında. Sadece projenin onaylanması ve bir an önce çalışmalara başlanması gerekiyor.

Detaylı bilgi için NASA’nın bu adresine bakabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir