Bilim,  Teknoloji,  Uzay,  Video

Nasa Uzaydan Canlı Yayın Yapıyor

Nasa Uzaydan Canlı Yayın Yapıyor

Broadcast live streaming video on Ustream (not: bazen canlı yayın kesintiye uğrayabiliyor)

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA),  dünya yörüngesinde dolaşan Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) değişik açılarda HD kameralar koyarak canlı yayın yapıyor. Saatte yaklaşık 27.350 km yol alan Uluslararası Uzay İstasyonu, her 90 dakikada dünya etrafında bir tur atıyor. Bu da, her 45 dk’da bir güneşin doğuşu ve batışının izlenmesi anlamına geliyor.

IIS canlı yayın

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ilk modülü 1998 yılında fırlatıldı. NASA, Rusya, Kanada, Japonya ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan oluşan 5’li uzay kuruluşunun katkısıyla 2024 yılına kadar alçak yörüngede uçan ve laboratuar çalışmaları yapılan bir istasyon. İçinde en fazla 6 personel bulunmuş, şu an ise 3 kişi çalışıyor.

IIS2

Yapılan canlı yayını Ustream’den izlemek mümkün. Bazen bağlantı kopsa da genelde izleniyor.  Bugünkü teknolojiyle birçok şey yapmak mümkün. Bu yayına benzer şekilde aslında evimizdeki televizyonlarda uydu yayınlarını izliyoruz fakat bir Uzay Üssü’nden canlı yayın gerçekten güzel bir şey…

Mars’da görevine devam eden Curiosity (Meraklı) aracından da bu şekilde yayın yapılsa ne kadar güzel olur?

Bu canlı yayınla ilgili NatGeo’nun belgeseli henüz internet sitesinde değil fakat konuyla ilgili aşağıdaki adresten bilgi alınabilir.

http://natgeotv.com/tr/uzaydan-canli-yayin

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir