Kitap

Murad Ertaylan Kim O?

Kitap Tanıtımı : Murad Ertaylan – Kim O?

“Birdenbire dank etti ki, bardağın ne kadarının dolu olduğunun aslında hiç önemi yok. Asıl mesele, bardağın içinde ne var? Bu keşfim hoşuma gitti ve oğlum yanımda değilken geçen zamanımı olduğu gibi kaydetmeye karar verdim.”

Murad Ertaylan, edebiyat krallığının topraklarına kattığı 16 yeni öyküyle bayrağını dünyanın öbür ucunda da olsa dalgalandırmaya devam ediyor. Bu kitapta bize sunduğu hikâyelerin tamamı her ne kadar yazarımızın 2009 senesinde yerleştiği Avustralya’da kaleme alınmışsa da henüz yeni kıtasından fazla iz yok yazılarında, anlattıklarının tamamı bizden. Bu coğrafyada olmuş veya olabilecek olayları kimi zaman eğlenceli kimi zaman duygusal bir dille aktarıyor. Okudukça anlıyoruz ki, kurmacayı bir sanattan ziyade bir oyun alanı olarak algılıyor ve gerçeklikle hayal gücünü harmanlamaktan keyif alıyor. Belki de onu, bu yaklaşım farklı kılıyor.

Murad Ertaylan - Kim O?
Murad Ertaylan – Kim O?

Okuyucu yorumları:
“En beğendiklerim Hikâye Hikâye, Her Şey Yokunda, Eşit Değildir İşareti, Son Dua, ve de elbette Vecihi. Sanki o karakterlerle özdeşleştim, onlar oldum. Evlerdeki yemek kokusunu, o sıcaklığı hissettim.” – Banu L. (İngilizce Öğretmeni)
“Çok rahat okuduğumu söylemeliyim öncelikle. Eskilerine kıyasla bu kitaptaki hikâyelerin daha net mesajları var. Tabiri caizse Kim O? ayağını daha sağlam basıyor.” – Suna Ö.( Bilgi İşlem İş Ortağı)

“Öykülerin dili çok güzel, bir sonraki cümleyi merak ederek okuyorum. Öncekiler de güzeldi, ama Kim O? ile daha da gelişip, tadından yenmez olmuş.” – Dilcan E. (Yönetici Asistanı)

“Her birinde farklı anlatım teknikleri var. Mesela, Kurgulayamadıklarımızdan mısınız?, isimli hikâyeyi ilk gördüğümde eyvah dedim, düzeltmeleri çıkartmayı unutmuşlar baskı sırasında… sonra çok güldüm kendime. Bir bütün olarak çok beğendim kitabı.” – Özgür K. (Diş Hekimi)

Alıntılar:
“Birden bire dank etti ki, bardağın ne kadarının dolu olduğunun aslında hiç önemi yok. Asıl mesele, bardağın içinde ne var? Bu keşfim hoşuma gitti ve oğlum yanımda değilken geçen zamanımı olduğu gibi kaydetmeye karar verdim.” – Bardağın İçinde Ne Var?

“Yumuşak G kadar sessiz olabilirim istersen yüreciğinin köşesinde eğer varsa ikinci bir şansım. Biriciğim sanma ki bir an olsun çıktın aklımdan, ama yokluğun bir azap gibiydi sevgilim ve söz geçmedi benim haylaza. Evet özrüm kabahatimden büyük ama zaten en güzel kanıt değil mi bu hatamın ufaklığına? At beni kalbinin tozlu dehlizlerine ve kilitle kapıyı üstüme ama yeter ki beni susuz bırakma. Kedinin veya martının suya ihtiyaç duyduğu gibi değil, balığın muhtaç olduğu kadar muhtacım ben sana.” – Yumuşak G Kadar Sessiz

“Sim uyumuştu ama Tacizer otomatiğe bağlamış gibi sallamaya devam ediyordu kolunda. Bıkmıyor, yorulmuyordu hiç annelikten. Sarı saçları o kadar güzelmiş ki doğduğunda, başında ‘altın bir taç’ gibi parladığı için görür görmez Tac-ı Zer ismini koymuş kayınvalidem. Prenses demenin ne kadar da zarif bir yolu. Gel gör ki nüfus memurunun eski Türkçenin inceliklerinden haberi yokmuş ve ‘ı’ yerine ‘i’ ile Tacizer yazmış. Altın taçlı karım, olmuş sana, tacizci asker, kısmet işte.” – Altın Taçlı Karım

Kim O? belli başlı internet kitapçılarından isteğe göre karton kapaklı basılı olarak, veya elektronik formatta temin edilebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir