Mobil Yaşam,  Teknoloji

Microsoft’un Tarihe Gömdüğü Nokia ve Cep Telefonlarının Gelişimi

Microsoft yönetimi, aldığı kararla üretilecek yeni telefon modellerinde Nokia marka isminin kullanılmayacağını söylemiş.

nokia

Nokia Lumia serisinin yeni telefonları artık Microsoft Lumia ismiyle piyasaya sürülecek.

Microsoft, Nisan ayında Nokia’nın cep telefonu operasyonlarını 7,2 milyar dolara satın almıştı.

Şirketten yapılan açıklamada, telefonların adının tüm dünyada aynı anda değiştirileceği ifade edildi.

nokia-eskiler

Cep telefonu 1994 yılında hayatımıza girdiğinde Nokia, Philips,Panasonic gibi cihazlar vardı. Nokia’nın Türkiye pazarı %60’lar civarındaydı. Çoğumuz Nokia kullandık,  6310i modelini alınca çok mutlu olduğumu hatırlıyorum (2001’de sanırım). Tabii o zamanlar ne EDGE, ne de 3G teknolojisi vardı. GPRS ile bankacılık işlemlerini yapabiliyorduk 🙂

2007 yılında Nokia N95 çıktığında 1400 TL‘ye aldığımı hatırlıyorum. Hatta bu telefonda Google Earth KML dosyalarını nasıl görebileceğimizle ilgili bir yazı da yazmıştım.

2007 yılında İphone 2G modeli çıktığında Nokia, bu devranın böyle sürüp gideceğini düşünüyordu herhalde. Ama öyle olmadı. Özellikle Apple, İphone 3G modeliyle dokunmatik ekranı kullanıma sununca neredeyse teknolojik bir devrim sözkonusu oldu. 2008 yılında İphone 3G’ye geçerken Apple Store gibi bir uygulama havuzunun işe yaramayacağını düşünmüştüm. Ama hiç de öyle olmadı. Apple aldı yürüdü. Bu yarışta hepimizin bildiği üzere Nokia sınıfta kaldı, Samsung ise akıllı davranmasının semeresini şu an görmekte. Burada Nokia’nın Symbian işletim sistemini geliştirememesinin de etkisi olduğunu düşünüyorum. Belki o zaman Android kullanmaya başlasaydı bugünkü hale gelmezdi.

4 Dakikada Cep Telefonlarının Gelişimi

Son olarak 20.yüzyılın ilk zamanlarından bugüne sabit ve cep telefonlarının gelişimini gösteren bu videoyu izleyelim. Nereden nereye geldik, teknolojinin baş döndürücü hızına yetişmek mümkün değil. Yıllara göre Nokia’nın ürettiği telefonları görmek, sizi maziye götürecektir eminim 🙂

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir