Future,  Mobil Yaşam,  Teknoloji

Kolumuzu Ekrana Çevirebilen Akıllı Bileklik Cicret

Son birkaç yıldır giyilebilir teknoloji ürünleriyle ilgili çalışmaların öne çıktığını görebiliyoruz. Büyük teknoloji şirketleri bu yönde çalışmalarını sürdürüyor. İlk aklımıza gelebilecek ürün Google Glass. Amerika’da ilk piyasaya sürüldüğünde epey gündemi meşgul etmişti fakat geçenlerde gelen bir haber, Google’ın bu ürünü durduğunu söylüyordu. Bunun yanında diğer firmaların da ürünleri var. Intel, geçen yılın sonlarında “Giyilebilir Teknoloji Yarışması” düzenlemişti. Finale kalan projeleri bu yazımda irdelemiştim, gerçekten güzel ürünler var. Kazanan ise son zamanlarda sıkça görmeye başladığımız “Uçan Kamera” oldu. 6. His Teknolojisi yazımda da giyilebilir teknoloji ürünlerinden bahsetmiştim.

Cicret Akıllı Bileklik
Cicret Akıllı Bileklik

Bu yazıda tanıtacağım Cicret Akıllı Bileklik de giyilebilir teknoloji ürünlerinden biri. İlgimi çekmesi ve yazıya konu olması, şu aralar gündemde olan akıllı saatler yerine böyle bir bilekliğin olabileceğini düşünüyor olmam idi. Bu yönde araştırma yaparken Cicret karşıma çıktı. Cicret, Fransız girişimcilerin bir ürünü. Mantığı basit aslında: bilekliğin içinde mini bir projektör var, bu projektörle cildimiz üzerinde görüntü oluşturulurken sekiz uzun menzilli sensörle her dokunuş, tıklama ve kaydırma algılanabiliyor. Şimdilik cihazda wifi-bluetooth var, USB port ve ivme ölçer de içeriyor. İphone’la senkronize çalışabileceği gibi simkart eklenerek direkt telefon gibi çalışması da düşünülüyor. Proje sorumluları cihazı piyasaya sürebilmek için kendi web sitelerinden yardım talebinde bulunuyor. Şu ana kadar 6.000 kişi destek olmuş.

Tanıtım videosunda görüleceği üzere kolumuzun bir hareketiyle bileklik kolayca açılabiliyor. 10 farklı renk seçeneğiyle piyasaya sürülecek Cicret’in 16 ve 32 GB’lık iki farklı versiyonu olacak. Başlangıç fiyatı 379 dolar düşünülüyor. Kanımca bu cihaz, gelecekte telefonların yerini alabilir. Siz ne düşünüyorsunuz?

Projenin ana sayfasına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir