Eğitim,  Mobil Yaşam,  TED Talks,  Teknoloji,  Video

Khan Academy ile Çocuğunuza Matematiği Sevdirin

Herkese, her yerde, dünya standartlarında ücretsiz eğitim” sloganıyla Amerika’da hayata geçen Khan Academy, artık Türkçe içerikli videolarıyla öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuş durumda.

Başka şehirde bulunan kuzenlerine matematik derslerinde yardım etmek için Youtube’a video hazırlayıp koymakla başlayan Salman Khan, videolar arttıkça bir süre sonra öğrenci ve öğretmenlerin bunlardan faydalandığını görmüş ve bir sistematik oluşturarak işini bırakıp bu projeye gönül vermiş.

Khan_1
Khan Academy

Önce matematikle başlayan bu dersler, zamanla fizik, kimya, biyoloji ve daha bir çok dala uzanmış. Ders çalışmaktan ve ödevden sıkılan öğrenciler için ilk başta pilot uygulama olarak bir okulda bu dersler denenmiş. Öğretmenlerin uzaktan ve tabii sınıfta takibini sağlayan sistem, konuyu anlamadan bir diğerine geçmiyor. Pilot uygulama sonunda proje başarılı olmuş, hem öğrenci hem de öğretmenler tarafından çok beğenilmiş.

salman_khan
Khan Academy ile Matematiği Sevdirin

Mesleğini bırakarak bu işe gönüllü olarak başlayan ve Khan Academy‘i kuran ekibe, Microsoft‘un sahibi Bill Gates de destek vermiş.  Her ay yaklaşık 10 milyon öğrenci, öğretmen, veli, ev hanımı vs tarafından izlenen yaklaşık 5000 kadar videonun şimdilik 2810 tanesi Türkçe. Milli eğitim Bakanlığı ile yapılan ortak çalışma ile de derslerin okullarda öğrencilere sunulması güzel bir çalışma olmuş.

Türkçe içeriğe sahip siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Matematikle başlayan bu serüven, ortaokul matematiğinden fen bilimlerine, sanat tarihinden üniversite düzeyinde finansa kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Aşağıda 2011 yılında Salman Khan tarafından yapılan TED konuşmasını izleyerek projenin ilk adımlarıyla ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Son birkaç yıldır çocuklarımızın elinden düşürmediği tabletlerde Khan Academy videolarını izleterek matematik ve başka konuları onlara sevdirebiliriz kanaatindeyim.
Ayrıca;  Scratch ile Çocuğunuz Kod Yazsın

9 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir