Bilim,  TED Talks,  Teknoloji

Kan Akışımızı ve Ses Dalgalarını Görüntüleyen Hareket Mikroskobu

Kan Akışımızı ve Ses Dalgalarını Görüntüleyen Teknoloji:

Hareket Mikroskobu (Motion Microscope)

Google’ın Araştırma Ekibi’nde çalışan Michael Rubinstein ve ekibi, Hareket Mikroskobu adını verdikleri muhteşem bir teknoloji üzerinde çalışmalarını yürütüyor. Çıplak gözle görülmesi mümkün olmayan hareket ve renklerdeki değişimleri videoya alan bu mikroskop, bildiğimiz mikroskopların aksine görüntüleri piksel bazında işleyerek kalp atım hızımızı ve damarlarımızdaki kanın akışını görünür kılıyor. Bunun yanında bir cips paketi üzerine yansıyan ses dalgalarının hareketini görüntüleyerek uzaktan o odadaki konuşmaları canlandırabiliyor.

Hareket Mikroskobu (Motion Microscope)
Hareket Mikroskobu (Motion Microscope)

Normal mikroskoplar nesneleri büyütmek için optikleri kullanırken hareket mikroskobu, bir video kamera ve görüntü işleme teknolojisi yardımıyla nesne ve insanlardaki en küçük hareketleri ortaya çıkarıyor. Bu da bizim dünyaya tamamen farklı bir gözle bakmamızı sağlayacak.

Derimiz altından kan akarken derimizin rengi çok hafif değişir ve biz bunu göremeyiz. Kalbimizin atım hızını da uzaktan çekilen bir video ile nasıl tespit edebiliriz? Bir insanın yüzüne bakınca duygu ve düşüncelerine paralel deri altından akan kanın değişimi görünse ne güzel olur? İşte bunları görebilir hale getiren bir teknoloji bu mikroskop. Bunun nasıl olduğunu Rubinstein şöyle açıklıyor:

Peki bunu nasıl yapıyoruz? Temel olarak, zamanla her pikselde kaydedilen ışıktaki değişimi analiz ediyoruz ve bu değişimleri hareketlendiriyoruz. Görebilmemiz için onları büyütüyoruz. İşin zor kısmı o sinyallerin, istediğimiz değişimlerin aşırı belirsiz olması. Bu yüzden, onları videolarda her zaman olan gürültüden ayırırken çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bu yüzden, çok akıllı görüntü işleme teknikleri kullanarak videodaki her pikselin renginden kesin ölçümler elde ediyor ve sonra zamanla rengin değişim şeklini buluyor ve sonra bu değişimleri büyütüyoruz. Onları büyüterek bize bu değişimleri gösteren bu tür abartılı veya büyütülen videolar yaratıyoruz.”

Bunun yanında uzayda boşluğa savrulan ses dalgalarını bir şekilde toplayıp geri döndürerek sesin orjinaline ulaşmak da bu teknolojiyle mümkün. En çok hoşuma giden tarafı da bu zaten. Evrende kimsenin sesinin kaybolmadığını bir şekilde bu seslerin elde edilebileceği yıllar önce söylenmişti. Bu teknoloji geliştirilirse belki de tarihte yer alan ünlü şahsiyetlerin seslerine bir şekilde ulaşabiliyor olacağız.

Aşağıya Rubinstein’ın zevkle izleyeceğinizi umduğum TED konuşmasını ekliyorum. Video içinde kendi videolarınızı da benzer şekilde görüntüleyebilecek web adresi bulunuyor, aynı şeyleri kendiniz de yapabilirsiniz.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir