Future,  Teknoloji

İsveç’te Çipli İnsan Dönemi Resmen Başladı

Deri altına yerleştirilebilen elektronik çip teknolojisi, pek yeni olmamakla beraber etik değerler açısından çokça tartışıldığı için bugüne kadar uygulanamıyordu. Fakat İsveç‘li bir teknoloji şirketinin ürettiği çipler, yine İsveç’teki bir iş merkezinin kabulü sonrası insan derisi altına yerleştirilerek uygulamaya kondu.

deri-çip

Stockholm’deki Epicenter isimli yüksek teknoloji ürünü iş merkezinde şimdilik birkaç kişinin deri altına yerleştirilen bu çiple çalışanlar güvenlik kapılarından geçme, kafeteryadan alışveriş yapma, fotokopi makinelerini kullanma gibi işlemleri kartla değil ellerindeki bu çiple yapabilecekler. Şirkette toplam 700 kişi çalışıyor ve önümüzdeki aylarda tüm çalışanlara mekânı rahat kullanabilmeleri için çip takılması planlanıyor. Çipin nasıl takıldığıyla ilgili videoyu izleyelim, yorumlar sonra:

Pirinç tanesi büyüklüğündeki çip, dokunmatik kredi kartlarında da kullanılan radyo-frekans tanımlama (RFID) sistemi ile çalışıyor. Normalde bir doktor kontrolünde deri altına yerleştirilen çip, 1-2 hafta enfeksiyon riskine karşı doktor tarafından gözetim altında tutuluyor. Ekstrem bir durum olmadığında insana zarar vermiyor.

Deri Altına Yerleştirilen Çip
Deri Altına Yerleştirilen Çip

Çipin herhangi bir enerji kaynağına ihtiyacı bulunmuyor, bunun yerine deri üzerinde bir tarama aracı çalıştırıldığında aktif hale gelen 1 mm uzunluğunda manyetik bobin kullanılmış. Çipin üzerindeki minyatür bir transistör de sürekli olarak verileri iletiyor. Tarayıcı olmadan çip okunamıyor.

Şimdi aklıma takılan bazı sorulara geçebiliriz:

1- İsveç gibi demokrasi ve özgürlüklere çok düşkün bir ülkede böyle bir uygulamaya nasıl onay verildiğini anlamak mümkün değil. Şimdilik çok zararsız görülen bu uygulama, çipin içine yerleştirilecek ilave bilgilerle insanı zombiye bile dönüştürebilir!!

2- Geçen yıl Amerika’daki teknoloji şirketi Applied Digital Solutions, insanlara enjekte edilecek çipler için Florida Eyaletinde hükümete başvurarak izin istedi fakat bildiğim kadarıyla etik değerler açısından uygun görülmediği için hala hayata geçirilemedi.

3- Deri altına çip yerleştirme teknolojisi yeni bir şey değil. Özellikle hayvanlara uygulanıyor halihazırda. Hayvanların çiftliklerden kaybolmasını önlemek için kullanılıyor. İnsan üzerinde deneysel çalışmaların yapıldığı da biliniyor. Özellikle büyük devletler askeri uygulamalarda kullanıyor.

4- Arjantin Brezilya gibi ülkelerde kaçırma olayları çok olduğu için zengin kişiler, kendi istekleriyle bu çipi taktırıyor ve kaçırıldığında kurtulmayı ümit ediyor.

5- Pirinç tanesindeki bu çipin dışında çok daha küçük, enseye ve gözdeki görme sinirlerinin içine yerleştirilebilen bazı çipler de var ki, askerlerin uzaktan kontrolü için halihazırda kullanılıyor. Bu çip yardımıyla uzaktan insanları izleme, kontrol etme hatta elektromanyetik dalga iletimleriyle insanlara değişik eylemler yaptırılabiliyor. Sinir gazlarının neler yaptığı ortada…

6- Komplo teorisi dense de dünyada “tek dünya devleti” oluşturmaya ve insanları uzaktan kontrol etmeye çalışan bir durum var. Buna “Big Brother” desek daha tanıdık gelecek. Akıllı telefonlarımız ve internete giren bilgisayarlarımız sayesinde her daim bizi gözetliyorlar zaten (Obama’nın iphone kullanmasının neden yasak olduğunu hatırlayın). Çipler ise insanları uzaktan izleme ve kontrol etme isteğinin bir üst versiyonu diyebiliriz.

Sonuç olarak, suç ve terörizmin artışını engellemek bahanesiyle insanlara çip takılmasının önünün açılması isteniyor. Fotokopi makinesini kullanma, giriş kapılarının açılması, kredi kartının yerine kullanma gibi kulağa hoş gelecek konularla başlayan bu uygulamanın ilerisinde ne gibi felaketlere sebep olacağı unutulmamalıdır.

Konu hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir