Eğitim,  Tanıtımlar

İspanyolca Tercüme Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İspanyolca tercüme üzerinde uzmanlaşmak isteyen tercüman adayları ve sektöre önceden giriş yapmış, şimdilerde ise bu alana doğru yönelmek isteyen tercümanların merak ettikleri birçok konu bulunur. Bu konulardan en önemlileri; İspanyolca’nın nasıl bir dil olduğu ve bu dilin tercümesi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Bizler bu yazı dizinimizde, bahsi geçen konulara açıklık getirmeye çalışacağız. İspanyolca, Hint-Avrupa dil ailesinin Roman koluna mensuptur ve dünya üzerinde en çok konuşulan diller arasında üçüncü sırada yer alır. Günümüzde bu dili öğrenen insan sayısı gitgide artmaktadır ve bu durum, dilin ne kadar değerli bir konumda olduğunun başlıca göstergesidir. İspanyolca’nın önemini ortaya koyan başka bir durum da dünyada en çok ülkede resmi dil olarak kabul görmüş olmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri, dili resmi kabul etmemesine rağmen ülkede İspanyolca konuşan birey sayısı azımsanmayacak seviyededir. Peki, Türkçe ve İspanyolca arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ne durumdadır? Bunu, kısaca şu şekilde açıklayabiliriz: İspanyolca’da sıfat ve zarflar, cümlenin sonuna gelir, fiiller düzensizdir ve tüm zamanlar için ayrı dilek kipi kullanılır. Sadece bu özellikler bile İspanyolca’nın, Türkçe’den ne denli farklı olduğu ortaya koymak için yeterlidir. İtalyanca veya Fransızca bilen biri için bu dili öğrenmek pek de zor değildir; ancak Türkçe-İspanyolca veya İspanyolca-Türkçe çeviri yapan bir tercüman, biraz önce bahsettiğimiz farklılıklardan dolayı birtakım zorluklar yaşayabilir.

ispanyolca-tercume

İspanyolca tercüme yaparken öncelikle önemli olan, bu dili her bakımdan öğrenmiş olmaktır. Dil; yapı, gramer ve noktalama işaretleri kapsamında öğrenilmediği takdirde çevirilerde büyük sorunlarla karşılaşılacak ve bu durum tercümanın prestijine zarar verecektir. Tercümanın, biraz önce bahsetmiş olduğumuz farklılıkları iyice benimsemiş olması ve çevirilerini yaparken bunları her daim göz önünde bulundurarak hareket etmesi son derece önemlidir.

İspanyolca tercüme hakkında daha detaylı bilgiye erişmek için http://www.bogazicitercume.com.tr/ispanyolca-tercume/ adresini ziyaret edebilir ve aynı zamanda buraya kurumsal hizmet için başvuruda bulunabilirsiniz.

(Bu bir advertorial içeriktir.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir