EN SON YAZILAR

Iphone 6 Plus Sonrası Hangi Telefonu Almalıyım?

Dün akşam yapılan tanıtımla Apple, İphone 6 ve İphone 6 Plus ismini verdiği iki telefonu tüm dünyaya duyurdu.

iphone6plus

4.7 inç ekran boyutuna sahip İphone 6 ile 5.5 inç ekran boyutlu İphone 6 Plus olarak iki farklı model piyasaya sürüldü. Bu sayede Samsung ve HTC, LG gibi firmaların daha önce piyasaya sürdüğü ve çok tutulan geniş ekranlı telefonlara rakip olacak ve piyasada yer edinecek.  90 saniyelik tanıtım videosunu aşağıda paylaşıyorum:

Dün akşamki lansmanda Iwatch tanıtımını bekliyordum. Apple ismini değiştirerek Apple Watch yapmış. Cihaz biraz hayal kırıklığı yarattı bende. Aslında daha önce paylaştığım şöyle bir saat olsa ne iyi olurdu?

Şahsen iphone 5S kullanan biri olarak küçük ekran sebebiyle bazen bunaldığım olmuyor değil. Önceden e-kitapları okumaya çalışıyordum ama artık vazgeçtim ipad ile okuyorum. İpad yanımda değilken sosyal medya ve internet okumaları bazen gözlerimi yoruyor. O yüzden benim gibi düşünüp Apple’dan vazgeçmek istemeyenler için geniş ekranlı bu modeller biçilmiş kaftan.

Piyasada bulunan Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Note 4 ve son zamanlarda iyi bir çıkış yakalayan HTC One M8,  kendi branşlarında aslında oldukça iyi telefonlar.. Tek farkları işletim sistemlerinin Android olması.

Hangi Telefonu Almalıyım? (5 Akıllı Telefonun Karşılaştırması)

Önce yeni çıkan İphone 6 ve İphone 6 Plus karşılaştırmasını görelim:

Capture1

ve bir de Samsung Galaxy S5 ve HTC One M8’e bakalım:

Capture2

Donanım olarak birbirine benzeyen bu telefonlar arasında kişisel tercih dışında aslında çok fark yok. Burada öne çıkan işletim sistemi, tasarım ve kişisel tercih. Android telefonların handikapı, yüksek donanıma sahip olmalarına rağmen işletim sistemleri bu donanımı verimli kullanamıyor. Örneğin 2 Ghz RAM’i olan Android’li bir telefonda hiç bir uygulama açık değilken RAM’in yarısının gömülü uygulamalar tarafından harcandığını görüyorsunuz, Apple işletim sistemi IOS’de ise böyle bir durum yok.

Son olarak İphone 6 Plus ile Samsung Note 4’ü karşılaştıralım:

plus-note4Görüldüğü üzere Note 4 teknik özellikleriyle öne çıkıyor.

Kişisel olarak 6 yıllık Iphone deneyimlerim şu şekilde:

 • İphone ile çektiğim fotoğraflar kötü çıkıyor, Samsung bu anlamda açık ara önde. toplu fotoğraf çektirirken telefonumu öne süremiyorum 🙂
 • İphone’u tasarım olarak beğeniyorum. Samsung ve HTC’nin plastik kasası hoşuma gitmiyor.
 • Android işletim sistemi esnek olmasına rağmen saldırılara açık ve uygulamaları beğenmiyorum.
 • Mail kullanımı iphone’da daha iyi. Android’in mail uygulaması başarısız bence.

Hangi telefonu almalıyım sorusuna verilecek cevaplarım ise;

 • Esnek yapısı ve çokça bedava uygulaması ile Google Play, Android işletim sistemini öne çıkarıyor. Maillerinizde gelen ekleri kaydetmek, düzenlemek vs gibi şeyler istiyorsanız Android’i tercih edin. Bu anlamda IOS oldukça kısıtlı.
 • Tasarıma önem veriyorsanız İphone öne çıkıyor. Metal kasa, plastik kasadan her zaman daha iyidir.
 • Ekran boyutu eskiden sorunken artık iphone 6 ve plus ile bu sorun ortadan kalkıyor. Galaxy Note 4 ve diğerleriyle eşdeğer bir ekran var artık.
 • Kullandığınız telefonu daha sonra ikinci elde satmayı düşünüyorsanız, İphone tabii ki öne çıkıyor. Yeni çıkan Samsung modeli 2000 TL’den satışa çıkarken yeni bir modelde eskisinin fiyatı dramatik bir şekilde düşüyor. İphone da ise bu böyle değil.
 • Bu yazı en üst akıllı telefonlarla ilgili olduğu için kullanmayacağınız özelliklere sahip bir telefona boşuna çok para vermeyin demeyeceğim, hepsi benzer standartlarda.
 • İphone ve Samsung fanları, tabii ki kendi kullandığı telefonları öne çıkaracaktır, o yüzden kişisel olarak sizin ne istediğiniz önemli. Para sizin, keyif sizin, karar sizin 🙂

Ben hala iphone kullanan biri olarak İphone 6 Plus’ı denemek istediğimi söylemek istiyorum.

Siz de yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz.5 yorum

 1. Samsung un tadı kullanılmadan anlaşılmıyor aslında. Önceki modellerine göre 5 serisinde şarjda biraz daha uzun gidiyor.

Yorum yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.