EN SON YAZILAR
Anasayfa / Bilim Teknoloji / Mobil Yaşam / İOS 9’un Öne Çıkan 6 Özelliği

İOS 9’un Öne Çıkan 6 Özelliği

İOS 9’un Öne Çıkan 6 Özelliği 

9 Eylül 2015 Çarşamba günü Türkiye saatiyle 20:00’de yapılacak etkinlikle Apple, merakla beklenen yeni ürünlerini ve İOS 9 işletim sistemini tanıtacak. Daha önceki bu yazıda bahsettiğim üzere bu yıl İphone 6S, İphone 6S Plus‘ın tanıtılması bekleniyor. Bunların yanında İOS 9 işletim sistemi de kullanıcılara açılacak.

İOS 9 İşletim Sistemi

İOS 9 İşletim Sistemi

Bu yazıda İOS 9’un tüm özelliklerinden ziyade öne çıkan ve işimize yarayacağını düşündüğüm özelliklerine değineceğim.

1- NEWS

Aslında buna benzer bir çok uygulama mevcut. News, en iyi haber kaynaklarından sizin belirleyeceğiniz kriterlere göre haberleri önünüze getirecek bir uygulama.

Apple'ın yeni uygulaması News

Apple’ın yeni uygulaması News

Hali hazırda Flipboard uygulaması var ve hemen her gün kullanıyorum. News zamanla Flipboard’a yaklaşabilir belki ama bunun hemen olacağını sanmıyorum. Flipboard’un eksiği Türkçe kaynak yetersizliği kanımca. Onun dışında yabancı kanallardan istediğiniz kategorilerde bilgi edinebilirsiniz. Geçenlerde Flipboard’un satılacağı gündeme düşmüştü. Apple, News ile başarıya ulaşamazsa belki de Flipboard’u satın alabilir. Flipboard ile ilgili ayrıca bir yazı düşünüyorum, kendi dergime bakmak isterseniz tıklayın.

2- Notlar

Apple, Notlar konusunda bugüne kadar sağlam bir adım atmış değil. Kendi Notlar uygulaması o kadar basit ki, kullandığım çok nadir.

Notlar uygulaması, İOS 9 ile daha başarılı

Notlar uygulaması, İOS 9 ile daha başarılı

Rakipleri açısından bakarsanız yürüyecek epey bir yolu var. İOS 9 ile bu açığı kapatmayı düşünen Apple, bir notun içine fotoğraf, URL veya harita ekleyebilmeyi mümkün kılıyor. Yapılacakları madde madde işaretlemeyi ve düşüncelerinizi karalamayı sağlayabilecek. Ayrıca bir de cetvel barındırıyor.

3- Multitasking

Bu özellik sadece İpad’lere özel. İphone’larda bunu kullanamayacağız. Android’de uzun zamandır var olan aynı ekranda iki uygulamayı kullanabilme özelliği, nihayet bu sefer geliyor.

4- Siri

Türkçe özelliğiyle beraber bizde de kullanımı artan Siri, daha akıllı bir arama özelliğiyle öne çıkacak. Hava tahminlerinden spor skorlarına, hisse senedi fiyatlarından döviz çevirmeye kadar bir çok alanda daha yararlı bir kullanım sunacak.

5- Uzun Pil Ömrü ve Daha Az Alan kaplama

Akıllı telefonların en önemli problemi kısa batarya süreleri. Hemen her gün telefonu şarja koymayı alışkanlık haline getirdik. Aslında güneş panellerinin kullanımı yaygınlaştırılabilir ama daha var bu teknolojiye sanırım.

İOS 9 ile gelecek Düşük Güç Modu sayesinde batarya az kaldığında pil ömrünü daha uzun kullanabileceğiz. Bir de işletim sisteminin kapladığı yer konusunda çok güzel bir adım atmışlar. İOS 8 işletim sistemi 4.58 GB yer tutarken İOS 9’da bu 1.3 GB oluyor. Özellikle 16 gb’lik telefon kullananlar için çok güzel bir haber.

6- Android’den İOS’a Kolayca Geçiş

Farklı işletim sistemi kullanan telefonlar arası geçişler hep sancılı olmuştur. Rehberden bazı şeyler kaybolur, notlar gidebilir vs. Bu da yeni telefon alımında önemli unsurlardan biri bence. Apple, İOS 9 ile bu soruna bulut teknolojisi üzerinden çözüm buluyor. Apple’ın açıklaması şöyle;

Android'den İphone'a Taşıma

Android’den İphone’a Taşıma

“Android aygıtınızdan yeni iOS aygıtınıza kablosuz olarak geçiş yapmak için iOS’e Taşı uygulamasını indirmeniz yeterli. Bu uygulama; kişilerinizi, mesaj geçmişinizi, kamera fotoğraflarınızı ve videolarınızı, web yer imlerinizi, mail hesaplarınızı, takvimleri, duvar kağıdını ve DRM’siz şarkı ve kitapları güvenle aktarır. Üstelik, uygulama kitaplığınızı yeniden oluşturmanıza da yardımcı olur. Facebook ve Twitter gibi kullandığınız ücretsiz uygulamalar,App Store’dan indirmeniz için öneri olarak sunulur. Ücretli uygulamalarınız ise iTunes İstek Listesi’ne eklenir.”

Bunların yanında İOS 9 ile gelecek bir çok özellik var. Hepsine bakmak için bu adrese bakabilirsiniz.

Son olarak İOS 9’un destekleyeceği İphone ve İpad modellerini aşağıda görebilirsiniz:

İOS 9 Uyumlu Cihazlar

İOS 9 Uyumlu Cihazlar

Yorum yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.