Bilim,  Uzay

Interstellar (Yıldızlararası) Filminin Bilimsel Arkaplanı

Interstellar (Yıldızlar arası) filmi, 29 Ekim 2014 tarihinde vizyona giren yönetmenliğini Cristopher Nolan‘ın yaptığı son zamanların en güzel bilim-kurgu filmlerinden biri. Başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine yer alıyor.

Interstellar-Yıldızlar arası
Interstellar-Yıldızlar Arası

Uzayda yolculuk, teorik fizik ve kozmoloji konularına ilgi duyuyorsanız mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Film gerek içeriği, gerek görsel yapısı ve gerek de bilimsel altyapısı açısından oldukça ses getirdi. Ben de filmi beğendiğimi söyleyebilirim. Önce filmin tanıtım videosuna bakalım:

Filmin kısaca özeti şöyle:

“Zeka ve beceri kabiliyeti ilerlemiş olan Cooper, büyük mısır tarlalarını ekerek yaşamını sürdürmektedir. Hedefi 2 çocuğuna ileride güzel bir gelecek yaratmaktır. Birlikte yaşadıkları Dede Donald çocuklara bakarak sahip çıkarken, daha 10 yaşında olan Murph inanılmaz bir zekaya sahiptir. İlerleyen kuraklık ve ani iklim değişiklikleri nedeniyle dünyadaki yaşam her geçen gün zorlaşmaktadır. Geçmişte bıraktığı bilim araştırmalarına tekrar geri dönmek isteyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar. Derken yeni keşfedilmiş bir solucan deliği, tüm insanlık için yeni bir umut olacaktır. Buradan ilerleyip evrende boyut değiştirerek daha önce hiçbir insanın görmediği yerlere ulaşarak yeni yaşam yerleri araştırılmasına karar verilir. Bu bilim insanları, burada geçen 1 saatin dünyadaki 7 yıla denk geldiği bir yerdeyken çok daha hızlı ve cesaretli olmak zorundadırlar..”

Filmin başında kuraklığın ve iklim değişikliklerinin sebep olduğu dram ortaya koyuluyor. Teknoloji gelişmiş fakat artık sadece mısır yetiştirilebiliyor ve dünya gitgide yaşanmaz bir hal alıyor. Tabii haliyle uzayda koloni kurma fikri ortaya çıkıyor (Bu yazıda konuya değinmiştim). Aslında Amerikalılar bu konuya takmış durumda; Mars’a insanlı uzay uçuşları, ilk başta Ay’da koloni kurma vs vs. Bu filmde daha da öteye giderek normalde insan ömrünün yetmeyeceği uzaklıklarda yaşanabilecek gezegen arayışı ortaya çıkıyor. Filmde aşk var, kızından ayrılan bir babanın hazin öyküsü var ve bana göre en acıklısı da, uzay seyahatini gerçekleştirdikten sonra 10 yaşındaki kızının yanına 124 yaşında ama fiziken değişmemiş olarak gelen bir babanın yaşlanmış kızının ölüm anına denk gelmesi diyebilirim.

Filmi daha iyi anlayabilmek için birkaç info grafik eklemek istiyorum:

Interstellar Timeline
Interstellar Timeline

timeline-2

Filmin bilim danışmanı (ve aynı zamanda yapımcılarından olan) Kip Thorne ünlü bir fizikçi. Filmle aynı tarihte piyasa bir kitap çıkardı: The Science Of Interstellar (Yıldızlararası’nın Bilimi). Alfa Bilim dizisinden basıma hazırlanan bu kitapta filmdeki hemen her bir sahne anlatılmış ve açıklanmış. Kip Thorne’un danışmanlığında kurgulanan film baştan sona bilimsel kuramlara dayanıyor. Bu bilimsel kuramların ne olduğuna bakmak isterseniz İTÜ Fizik Mühendisliği’nden Doç.Dr. Kerem Cankoçak’ın kendi blogunda yazdığı yazıya bakmanızı öneririm. Yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.5 Yorum

  • sener

    Mitoloji, bilim kurgu, fantastik sinema da ön sıralardadır benim için.Orjinal bir film baba kız arasındaki ayrılık sahnesi ve sonrasında buluşmaları duygusal yogunluk yaşatabiliyor.(en azından benim için öyle oldu)
    Tavsiye ederim izlemeyenler için.

  • Webnoloji

    Filmde şu kısım aklıma takıldı;

    Diğer gezegenlerde zaman yavaş akıyor olabilir ama biyolojik saatin yavaşlaması mantıksız. Yani bir hücre dünyadaki saate göre 12 saatte 1 bölünüyorsa bu durum her yerde aynı olmalıdır. Dolayısıyla kızın babadan daha yaşlı olması durumunu mantıklı bulmuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir