Faydalı Bilgiler,  Teknoloji

İnternetten Alışveriş Yaparken Bunlara Dikkat Ediyor musunuz?

Türkiye’de internetten alışveriş son yıllarda büyük bir hızla artmaya başladı. Kitaptan elektronik cihazlara, giyimden ayakkabıya kadar birçok alanda alışverişimizi artık web üzerinden yapabiliyoruz. Şahsen kitap ve telefon dışında pek alışveriş yapmıyorum ama özellikle kadınların giyim ve ayakkabı konusunda çokça alışveriş yaptıklarını biliyorum.

internet_alışveriş
İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Buna ilaveten alışveriş dışında bankacılık işlemlerimizi, vergi ödemelerimizi ve trafik cezası gibi birçok farklı konuda da interneti tercih ediyoruz. Peki bu işlemleri yaparken güvenliğimizi ne kadar düşünüyoruz? Hayatımızı kolaylaştıran bu teknoloji, kötü niyetli kişiler sayesinde bizi geri dönüşü zor durumlarla karşı karşıya bırakabilir. İnternet siteleri kendi güvenlik önlemlerini alsa da biz kullanıcılara da düşen önemli görevler var. Aşağıda listelemeye çalıştığım adımlara dikkat etmemiz, güvenliğimizi sağlayacak ve maddi kayıplarımızı da engelleyecektir:

1- Asla açık alanlardaki ortak wifi‘den bağlanarak alışveriş yapmayın, bankacılık sitelerine girmeyin. Şirket veya kendi evinizden bağlanın.

2Phishing denilen oltalama metoduyla çok bilinen bir sitenin aynısını yaparak mail adresinize ileti gönderilir. Buraya tıklamanızı ve alışverişe/bankacılığa devam etmeniz istenir. Sitenin isminde 1 harf yer değiştirmiştir, örneğin hepsiburada yerine hespiburada şeklinde bir web sayfası dizayn edilir ve size mail gönderilir. Siz bu adresi tıklayıp işlem yaparsanız tüm bilgileriniz hacker‘ların eline geçecektir.

3– Gireceğiniz sitenin güvenlik sertifikası (SSL) mutlaka olmalıdır. Bunu anlamak için adres satırında kapalı şekilde bir kilit simgesinin olduğuna dikkat edin.

4– Alışveriş yapacağınız web sitesi mutlaka bilindik bir site olsun. Sitenin altında şirkete ait iletişim bilgileri, şirket ismi, firma adresi vs gibi bilgileri inceleyin. Problem yaşamanız durumda ulaşabileceğiniz bilgiler yoksa o siteden alışveriş yapmayın.

5– Eğer alışveriş yapacağınız site bilindik değilse iletişim bilgileri yanında internette kısa bir arama yaparak o site hakkında bilgi edinin ve alışveriş yapanların yorumlarına göz gezdirin.

6– Ödeme esnasında kişisel bilgilerinizin korunduğuna mutlaka dikkat edin. Adres satırı https:// şeklinde olmalıdır. Hiç bir firma kredi kartı şifresi ve anne kızlık soyadınızı istemez. İstenilen bilgileri sanal klavye ile girebilirsiniz.

7– Yaptığınız harcamanızı kredi kartı ekstrenizden kontrol edin. Ekstrenizin gelmesini beklemeden dönem içi işlemlerden takip edebilirsiniz.

8– Kredi kartı bilgilerinizi vermek istemiyorsanız sanal kredi kartı kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı ile kolayca sanal kart kullanabilir ve o alışverişinizin tutarı kadar limit belirleyebilirsiniz. Alışveriş yapılınca sanal kartın limiti sıfır olacaktır. Kart bilgileriniz çalınsa bile limit olmadığı için harcama yapılamayacaktır.

9– Alışveriş sonrası adresinize ulaşan paketler üzerinde hasar, ezilme, kırılma ve yırtılma var ise bunu kabul etmeyin ve kargo görevlisine paketi açmadan önce ‘paket hasarlı kabul etmiyorum’ deyin. Aksi takdirde sorumluluk size geçer.

10– Aldığınız ürüne ait fatura, onaylı garanti belgesi ve kullanma kılavuzunun olup olmadığına mutlaka bakın. Beğenmediğiniz tüm ürünleri 7 gün içinde iade hakkınız var fakat elinizde fatura olmalıdır.

11– Bilgisayarınızda mutlaka bir virüs tarama programının olması gerekmekte. Müzik, video vb gibi bilinmedik sitelere girmeyin. Bilgisayarınızı virüs anlamında temiz tutmaya çalışın.

guvenli-internet-cocuk
Çocuklara güvenli internet bilincini vermek

Son olarak internet güvenliği hakkında çocuklarımızı mutlaka bilgilendirmemiz gerekiyor. Belki alışveriş yapmayacaklardır ama yukarıda bahsedilen konuları anlatarak çocuklarımıza güvenli internet bilincini vermeliyiz. Tanımadıkları kimselerle görüşmemelerini, bilmedikleri sitelere girmemelerini uygun bir dille anlatmalıyız.4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir