Future,  Teknoloji

İnsanlarla İletişime Geçebilen Dünyanın İlk Sosyal Robotu Jibo

Kişisel asistan sınıfında birçok uygulama yapıldı fakat hiç biri Jibo gibi değil!! Jibo, MIT Medya Laboratuvarı Kişisel Robot Bölümü çalışanlarınca üretilmiş dünyanın ilk sosyal robotu.

Sosyal Robot Jibo
Sosyal Robot Jibo

Jibo, yapımcısı Dr. Cynthia Breazeal’e göre arkadaş canlısı, yardımsever ve zeki bir robot. Bu haliyle ailemizin yeni bir üyesi olmaya aday. Yapımcısı bu robotu Yıldız Savaşları ve NASA’nın Mars’taki robotlarından esinlenerek tasarlamış. Jibo, birçok akıllı asistan gibi proaktif olarak size hatırlatmalar yapıyor, e-mailinizi gönderiyor, fotoğraf çekip sesli mesajlarınızı gönderebiliyor ve çocuklar için interaktif hikayeler anlatabiliyor fakat diğerlerinden ayrılan tarafı insanlarla iletişime geçebilmesi. Beni de cezbeden bu oldu zaten. Zira, halihazırda akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz Apple için Siri, Samsung için S Voice, Windows için Cortana isimli kişisel asistan uygulamaları var fakat hala geliştirilmeye muhtaç. Siri’yi kaç kez kullandım diye düşündüm, pek fazla değil. Zaten Türkçe desteği de henüz gelmedi, o yüzden ülkemizde kullanım oranı hayli düşük.

Arkadaş canlısı Jibo
Arkadaş Canlısı Jibo 🙂

Kişisel asistan uygulamalarına merakım eskilere dayanıyor, robotik teknolojiler de cabası. Yaklaşık 10-15 yıl önce Halo isimli bir windows uygulaması kullandığımı hatırlıyorum. O haliyle basit işleri yapabiliyordu: “open excel” vb gibi komutlarla programları açıyordu. Şimdi Siri çok daha fazlasını yapıyor ama Jibo gibi değil.

Jibo’nun bu sosyal özelliği insanları etkilemiş olacak ki, ilk başta 100 bin dolar fon hedefiyle başlayan proje şu an 2.3 milyon dolar toplamayı başarmış! Jibo, ev versiyonu için şimdiden 599 Dolara ön siparişleri almaya başlamış. 2015’in sonlarına doğru piyasaya sürülmeye başlanacak. Şimdi Jibo’nun tanıtım videosuna bakalım:

https://www.youtube.com/watch?v=3N1Q8oFpX1Y

Projenin bir başka hedefi de Jibo’yu, Nest termostatı gibi evdeki diğer akıllı cihazlara bağlamak ve telefon yerine Jibo’nun bunları kontrolünü sağlamak. (Apple’ın Nest termostat ile akıllı ev projesini daha önce yazmıştım, buradan bakabilirsiniz).

Jibo’nun çalışma mantığı kısaca şöyle: evdeki wi-fi ağına bağlanıyor, sonra evdeki insanların yüz ve seslerini tanımlıyor ve sonrasında sizden yapılacakları sorarak yapay zekası ile öğrenmeye başlıyor. Jibo için bir store hazırlanacak ek ücret ödeyerek başka yetenekler satın alınabilecek. Jibo’nun kendi sayfasında çok daha fazlasını bulabilirsiniz (www.myjibo.com).

Jibo beni heyecanlandırdığı için piyasaya çıktığında alabilirim diye düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz, böyle şirin bir robotu evinize konuk eder misiniz?

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir