Eğitim,  Kişisel

İlkyardım Eğitimi

Geçen hafta özel bir sağlık kuruluşundan ilkyardım eğitimi aldık. 2002 yılında devlet tüm çalışanların bu eğitimi almasını zorunlu kılmış. 2 gün süren eğitimden sonra Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan sözlü ve yazılı sınava katılıp sertifika aldık (henüz elimize geçmedi). Bu sertifika ile 3 yıl boyunca kazalarda ilkyardımda bulunabileceğiz.

İlkyardım Eğitimi
İlkyardım Eğitimi

Yapılan araştırmalara göre kaza sonrası ölümlerin %50’den fazlası ilk 1-2 dk. içinde gerçekleşiyormuş. Bu çok önemli anda bilgili ve eğitimli kişiler 112 acil gelene kadar müdahale edebilirse birçok hayat kurtarılacak diye düşünülüyor. Eğitim boyunca doğru bildiğimiz birçok yanlışımız ortaya çıktı. Kaza geçirmiş bir kişiyi -eğer tehlike yoksa- kesinlikle yerinden kıpırdatmamak gerekiyor, kalp krizi geçiren bir insanın yormadan oturtularak rahat nefes alması ve enerji harcaması gerekiyor vs. Eğitimde birçok kişi gibi şunu söyledik: bir kazaya rastladığımızda insanın soğukkanlı davranması çok zor, bakmak bile yürek istiyor. Verilen cevap, en azından yakınlarımızın başına birşey gelirse bilgi sahibi olarak yardım etmek (Allah göstermesin). Daha önce eğitim almış kişiler, başından geçen olayları doktor ile paylaşmış, O da bize anlattı. Örneğin parmağı kopan birisi için kopan yere tampon uygulamış ve kopan parmağı da önce ağzını kapatarak bir poşete, onu da yine buz veya su dolu bir poşete koymuş ve tabii ki hastayı ve parmağı aynı hastaneye götürmüş. Parmak yerine dikilmiş, eskisi gibi olmuş. Bu tür durumlarda max. 6 saat süre var. Allah kimseye kaza-bela göstermesin fakat bu tür olaylar yaşanmıyor değil, en azından fikir sahibi olduk…

29 Yorum

 • zeyno

  Çok yerinde ve yararlı bir eğitim olmuş. İnsanlarımız malesef ilk yardım konusunda bilinçli değil, yardım edeyim derken geri dönüşü imkansız hatalar yapılabiliyor. Ve kaza anlarında her kafadan bir ses çıkması…Bilenle bilmeyenin kavgası…Bu tür kurslar isteyen herkese verilmeli bence, 1 hayat bile çok önemli…..

 • Anonymous

  Amanda aman nelerde öğrenmişiz.valla bravo biraz geç kalınmış böyle eğitimlerin verilmesi ,hatta yaygınlaşması ama naparsın burası Türkiye, yinede güzel bir gelişme,umarım böyle faydalı konuların devamı gelirde milletçe gelişim gösteririz.Hadi kolay gelsin.Ayş..

 • Suat

  Zeyno,
  Çok haklısınız. Televizyonlarda kaza anında yapılan bilinçsiz yardımların neye malolduğunu görebiliyoruz. Neyse ki, yavaş yavaş insanımız ilk yardım çağırıp beklemeyi öğreniyor.

 • Suat

  Ayşegül,
  Sağlık Bakanlığı bu konuya önem veriyor, bence MEB ile anlaşıp ilköğretimden itibaren belirli bilgilerin verilmesi lazım. Bu arada taşınma işimiz nihayete erdi gibi, yorgun-argın ama mutluyuz:)

 • Suat

  Gamzeli,
  evet doğru. Doğru bildiğimiz yanlışlar konusunda senin yaşadığın kulak problemini de örnek veriyorum. İtirazlar yükseliyor lakin yavaş yavaş bilimin gösterdiklerini kabulleneceğiz..

 • suveyda

  teoride bilmek güzel tabiki daha da güzeli pratiğe dönüştürebilmek.Bunun için inş gerek kalmaz ama sonuçta bir hayat yaşıyorsak kaza ve belalarda bizlerle beraber oluyor.Bu anları en az riskle atlatabilmekte dediğiniz gibi soğukkanlılıkla aşılabilir ancak.

  bir ara yeğenimle oynarken yanlışlıkla başını kapıya çarptı.Yengem o kadar korktu ve çocuğu da beni de o kadar korkuttu ki olan yeğenime mi oldu yengeme mi şaşırıp kalmıştım.soğukkanlılığı korumak kazım.
  birde başka bir yengem var.oda o kadar rahat ve soğukkanlıdır ki anlatamam.misal çocuğa bişey olduysa, önce yapılması ne lazımsa yapar, sonra etrafındakiler heyecandan ve korkudan ölürken şunu der:- sakin olun nefes alıyor
  dalga geçeriz hep nefes alıyormu yenge diye:)
  olacakla, öleceğe çare olmaz,elden geleni yapmak lazım.
  bloglarda bişey olursa ilk yardımı sizden bekliyoruz bilesiniz:)

 • b a v e r

  Suatçım bir kere hayırlı olsun diyorum.
  Ve söylediğin şu cümle yeterince çarpıcı :
  Eğitim boyunca doğru bildiğimiz birçok yanlışımız ortaya çıktı…
  Aynı şeyi o eğitimi aldıktan sonra ben de söylemiştim.
  Aklıma ilk gelen, boğazına bir şey ( genellikle yemek parçası) kaçan kişiye yaptığımız klasik davranışımız :
  ‘sırtına vurup helal helal deriz ya !:)
  –ama bu davranış çok yanlışmış.
  Yapmamız gereken sadece beklemekmiş..
  yani sırta falan vurmak yok…
  —–
  bir de eğitimden sonra size ilk yardımcı kimliği de gönderecekler şimdiden söyleyeyim çok havalı oluyor:)
  son olarak :
  O iskeletlerle siz de fotoğraf çektirdiniz mi ???

 • suveyda

  Suat bey bakın Baver bey de almış eğitimini artık ikiniz yaparsınız bişeyler.

  bu arada akşam üstü kuzenimin boğazına bişey kaçtı.Tam elimi vurup helal helal diyecektim ki Baver’in yazdığı aklıma geldi, sabah okumuştum, elimi çektim.
  bekledim bende:)

  ikinci bu arada yarın sizin memlekete gidecem.selamınızı götürürüm artık:)

 • Anonymous

  O anda soğukkanlılığı muhafaza etmek için eğitim verilmesi aslında.
  Çünkü pratikte bunu başarabilmek çok zor,kendimden değil ama başka kişileri öylesi anlarda gördüm ve bunun zorluğunu hissettim.
  Ve bir olayı hatırlattı bana bu yazı.
  Kadıncağızın birisi,kaza yapmış arabadan çıkarılmaya çalışılırken,farkında olmadan o kişinin felç olmasına neden olacaktı neredeyse yakınları.
  Kadıncağız yapmayın durun diye haykırdı da öyle durdular ve aracın kesilmesini beklediler.

 • Suat

  Baver
  Eğitim aldığımız yerde iskelet yoktu:)
  Henüz kimlikler gelmedi, hava atamıyorum. Hele şirkette herkes bu eğitimi aldığı için hiç atamıycam:p

 • Suat

  Suveyda,
  tamam Baverle bu işi götürürüz biz.
  Memleketten balon getirsen bana, havasını soluklarım 🙂
  İyi gezmeler sana, Trabzonuma selam söyle..

 • suveyda

  Suat bey, bu ambulanstaki hasta kesin gitmiştir.Kaç zamandır burda ötüp duruyor.Yazık ama, bari gelinde defnedelim şunu:)

  aaaaa sizde mi betaladınız????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir