Teknoloji,  Uzay

İlk Yerli Harita Uygulaması Gezgin ve Rakipleri

Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu olan RASAT‘ın gönderdiği görüntüler, son kullanıcı tarafından Gezgin isimli bir web sitesinden izlenebiliyor. 2011 yılında uzaya fırlatılan RASAT, sistem tasarımı ve mühendisliği bizim tarafımızdan yapılan bir uydu, o yüzden bu anlamda öne çıkıyor.

İlk yerli uydu-RASAT
İlk yerli uydu-RASAT

2001’de BİLSAT, 2011’de RASAT ve 2012’de GÖKTÜRK-2 uydusunu fırlatarak çok geç de olsa uzay yarışına biz de katıldık. Tabii bu uydular yer gözlem uyduları olarak adlandırılıyor ve haritacılık, afet izleme, tarım, çevre, şehircilik ve planlama çalışmalarında kullanılıyor.

Yerli Uzay Projelerinin Mihenk Taşı: RASAT

Uzay yarışında çok geç kaldığımızı söyledik fakat bir yerden de başlamak gerekiyor. Kalkınma Bakanlığı destekli ve Tübitak Uzay tarafından yürütülen bu projelerde RASAT, ilk yerli üretim uydu olma özelliğini taşıyor. Uyduda, yerli olarak tasarlanan ve üretilen BiLGE isimli uydu görev bilgisayarı, T-REKS isimli X-Bant haberleşme sistemi ile GEZGİN isimli gerçek zamanlı görüntü işleme modülleri kullanılıyor. 7,5 metre siyah beyaz, 15 metre renkli görüntüleme yeteneğine sahip RASAT, 93 kg ağırlığında ve hiçbir kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden görüntü alabiliyor. RASAT çektiği görüntüleri TÜBİTAK UZAY’ın Ankara’daki yer istasyonuna iletiyor. Milli uydunun çektiği görüntülerle Türkiye’nin iki boyutlu uydu görüntü veri tabanı oluşturuldu. Güncelliğin sağlanması amacıyla çekilen yeni görüntülerle veri tabanı her geçen gün daha da zengin hale getiriliyor. Yeryüzünden 700 kilometre yükseklikte bulunan uydu, dünya çevresini 98 dakikada turluyor.

Bu bilgilerden sonra elde edilen görüntülerin son kullanıcıya sunulduğu GEZGİN isimli web sayfasına bakalım. Devlet kurumları bu siteye üye olarak dosyaları indirebiliyor, bizim gibi son kullanıcılar ise arama yaparak bu harita uygulamasını kullanabiliyor.

İlk yerli harita uygulaması Gezgin
İlk yerli harita uygulaması Gezgin

Önce www.gezgin.gov.tr isimli adresten uygulamaya giriyoruz. Uygulamada sol taraftaki menülerde yer alan farklı kategorilere göre aramamızı yapabiliyoruz. Çizime göre, sınırlara göre, yer ismine göre ve koordinat ile ara seçenekleri var. Bu uygulamaya rakip olarak kullandığımız Google Maps ve Yandex Harita, tabii ki uydu fotoğraflarının kalite ve çözünürlüğü olarak çok daha iyi. Burada bir örnek üzerinden gideceğim.

Örneğimizde Ankara,Kızılay adresini arayacağız. Bu adresi yazdığımızda üç farklı uygulamada ekrana gelen görüntüler şöyle:

Google Maps:

Google Maps-Kızılay
Google Maps-Kızılay

Yandex Harita:

Yandex Harita-Kızılay
Yandex Harita-Kızılay

Gezgin:

Gezgin - Kızılay
Gezgin – Kızılay

Görüldüğü üzere Gezgin, diğerlerine göre çözünürlük açısından çok gerilerde kalıyor. Gezgin’de daha fazla zoom in yapılamazken diğer harita seçeneklerinde daha fazla zoom in yapılarak apartman seviyesinde görüntü elde edilebiliyor.

Bu karşılaştırmayı Gezgin’i kötülemek için yapmadım. Sadece gidecek daha çok yolun olduğunu göstermek istedim. Aslında Gezgin, geçen yıl Ağustos ayında kullanıcılara sunuldu. İlk zaman bu yazıyı yazmayı düşünmüş fakat geliştirmeler olabilir diye beklemiştim. Ama gördüm ki, fazla bir gelişme olmamış hali hazırda. Son kullanıcı olarak bizler bilgisayar ve telefonlarımızda navigasyon olarak zaten çoğunlukla Google Maps, Google Earth, Yandex kullanıyoruz. Nokia eskiden bu konuda çok iyiydi ama rekabeti kaybedince silindi gitti. Şimdilerde Here isimli uygulamasıyla tutunmaya çalışıyor. İphone’un Google Maps’i bırakıp kendi harita uygulamasını kullanması, hataların düzeltilmesine rağmen hala iyi değil. Gezgin’in gelişmesi için çözünürlüğü daha yüksek uydularımızı uzaya göndermemiz şart görünüyor.

Bu satırlarda uzay ile ilgili önemli bulduğum gelişmelere yer veriyorum. Çoğunlukla NASA, biraz da ESA’dan . Elbette bizden de gelişmeler vermek isterim. Diğerlerine bakınca bizim 50 yıl geriden geldiğimiz aşikâr. Yine de ipin ucunu bırakmamalıyız. Hep söylenir ya, sanayi devrimini kaçırdık bâri bilgi çağını kaçırmayalım. Şu aralar yaşadığımız dolar krizi de, bu anlamda yapılan tartışmaları beraberinde getirdi. İhracatımız maalesef yüksek teknolojili ürünlere dayalı değil (daha önce bir şeyler yazmıştım). Sıcak parayla dönen ekonomi gün gelir çark eder, vesselam.

Detaya inmek isterseniz:

Tübitak Uzay

https://www.gezgin.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir