Misafir Yazarlar,  Müzik,  Video

Hangi Gitarı Seçmeliyim?

Yaşadığımız çevrenin bir dokusunu oluşturan sesler ve hayatımızın her köşesindeki müzik, farketsek de etmesek de; evde,işte,okulda,araçta,tatilde,sevinçte ve hüzünde bizle beraber. Müziğe ilgi duyan insanlar hayatlarının bir döneminde bir müzik enstrümanı çalmak isterler. Müzik kişilik ve doğuştan gelen yatkınlık ile yakından ilişkilidir. Genellikle müzik ve enstrüman eğitimi alan bir kişi enstrüman çalabilmekte ya da doğru şekilde şarkı söyleyebilmekte ve sesini kullanabilmektedir.

gitar

Gitar çalmak isteyen ve hangi gitarı seçeceğini düşünenler için bu yazıda birkaç fikir vereceğim.

Gitarlar; Klasik Gitar, Elektro (Elektrik) Gitar, Bass Gitar ve Akustik Gitar olarak 4 ana başlık altında toplanabilir. Tabi bu başlıklar altında da kullanım özelliklerine göre gruplara ayrılıyor.

Klasik Gitar:

klasik-gitar

Genellikle İspanyol ezgilerinin duyulduğu enstrümandır. Ülkemizde kumsallarda ateş başında Akdeniz Akşamları şarkısı ile akla gelen gitardır 🙂 (Çoğu gitarist bu şarkıyı duyunca kaçıyor artık).  Bu gitarı herhangi bir anfiye ihtiyaç duymadan akustik olarak akor basıp şarkı söylemek isteyenler, Klasik eserleri çalmak isteyenler, Flamenko gibi tarzlarda ilerlemek isteyenler seçebilir. Genellikle gitar çalmak isteyenlerin büyük çoğunluğunun tercih ettiği ilk enstrüman budur.

Klasik gitar hakkında fikir edinebileceğiniz güzel bir video:

Elektro Gitar:

elektro-gitar

Rock, blues, metal ve türevleri tarzların hayat bulduğu, dalgalı deniz misali hırçın bir ruh taşıyan gitar çeşididir. Bu gitarı çalmak için önce bulunduğunuz yerde elektrik olmalı; kumsalda takayım sırtıma her an çalmaya hazırım gibi bir durum maalesef mümkün değil. Distortion gibi tonların ,Klasik gitara göre farklı çalınış biçimi ile duyulduğu bu gitar için anfi ve tonların oluştuğu pedal/pedallar gerekli.  Solo karakteri öne çıkan bu gitar biraz daha maliyetli ve daha fazla çalışma gerektiren ancak haz olarak daha çok doyuma ulaştırabilen bir müzik aleti.

Duyguların parmaklardan kulaklara rahatça aktarıldığı bir enstrüman:)

Bas Gitar:

bas-gitar

Müziğin alt yapısı ve en önemli bütünleyicisi olan ritim ile bütünleşik olan bas sesleri  oluşturan enstrümanlardan biridir. Bas gitarın varlığı çok olmasa da, yokluğu anında farkedilir ve müzik bir anda rahatsızlık vermeye başlar. Müzikte daha geri planda gibi duran bas gitar, seçim aşamasında tamamen kişinin tarzına ve zevkine hitap eder. Solo çalmak isteyen bir kişinin tercihi olmayıp, müzikte ritmi hisseden ve o yürüyüşü seven müzisyenlerin gönül bağı kurduğu ağır enstrüman…

Ritim duygusu ön planda..

Akustik Gitar: 

akustik-gitar

İsminden de belli olduğu gibi daha çok akustik kullanıma (anfi vb ekipman ihtiyacı olmadan) hitap eden, şarkı söyleyene ya da solo enstrümana akor ile eşlik eden bunun yanı sıra solo da çalınabilen, klasik gitara göre daha geniş, büyük ve telleri çelik olan enstrümandır. Klavyesi  biraz sert olabiliyor elleri acıtabilir ama tınısı da çok hoş , seçim aşamasında kişinin zevkine kalmış..

Ninja tercihi parmakları kesiyor en nihayetinde…

http://www.youtube.com/watch?v=OsZOZaLLxgY

Sonuçta seçeceğiniz enstrüman kendinizi yansıtacağınız, psikolojik ve sosyal yaşamınızı geliştireceğiniz bir iletişim aracı olacaktır. Öğrenme aşamasında en sıkıldığınız ve bunaldığınız noktadan hemen sonra enstrümanınızdan ezgilerin çıkmaya başlayacağını aklınızdan çıkarmayın ve vazgeçmeyin. Müzik dolu günler dilerim.

BONUS:  Seçim için önemli bir diğer kriter daha 🙂

bonus

 

(Bu yazı  Hakan Sakaoğlu tarafından kaleme alınmıştır.)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir