Bisiklet Yazıları,  Misafir Yazarlar,  Seyahat

Hangi Bisikleti Almalıyım? (7) Katlanan Bisikletler

Hangi Bisikleti Almalıyım Yazı Dizisi 7. Bölüm

Diğer Bisikletlere Kısaca Bakış / Katlanan Bisikletler

Son 5-6 yılın talep gören bisikletleri de katlanan bisikletler. Üreticiler katlanan bisikletleri bisiklet sürmesini bilen tüketicilere sunuyorlar. Yeni bir olgu değil katlanan bisikletler ancak son zamanlarda pazar ihtiyacına cevap veriyorlar. Şöyle arabanızın bağajında bir tane olsa fena mı olur? Ya da eviniz metroya yürüyerek biraz uzak ama bir bisikletle uğraşmak işten bile değil. İşte böyle durumlar için talep gören bisikletler. Katlanır (katlanan) bisiklet üreticileri, tanıtım videolarında, şehir içinde kısa mesafelerde ve başka ulaşım araçlarını da kullanacak şehirlileri hedef alan reklamlarla duyurdular bu ürünlerini ve ürün çeşitliliği birden bire arttı. 16-20″ teker çaplı minik görünümlü ama kullanıcı dostu bisikletlerden, 26-28″ teker çaplı tam boy diyelim, o bisikletleri bile katlanır halde bulmak mümkün hale geldi. Şehire sıkışmış bir pazarlama mantığını dağ tepe her yere giden modellerle çeşitlendirdiler.

Bir kaç model resmi sizler için aşağıdaki gibi;

 

 

Bu bisikletlerin, gidon tasarımları modellere özgüdür ve çoklukla katlanabilen pedallar kullanırlar. Bir bisiklette, bisiklet boyunca sağlı sollu çıkıntılık yapan parçalar bu ikilidir. Çözümler de bu parçalar üzerinde ağırlıklı olmuştur.

Pedallar markadan markaya farklılık gösterse de, tasarım olarak aşağıdaki şekildedir:

Katlanınca pedallar gövdeye paralel olur, çıkıntılık yapmaz ve katlamada, saklamada ve taşımada kolaylık sağlar.

Çamurluklu/çamurluksuz, vitesli/vitessiz, sadece arka vitesli/ hem ön hem arka vitesli modelleri mevcuttur.

Uzun yolları keyifle kateden kullanıcıları beni mazur görsünler ancak ben bir tane edindim vakti zamanında ancak keyif alamadım. Öncelikle belirli bir amaca ve ihtiyaca yönelik, belirli mesafelerde hayatı hızlandırmak ve rahatlatmak için tasarlanmış oldukları için, bir yol veya bir dağ bisikletinin yerini dolduramıyor maalesef. Ama yine de, hayatınıza renk katacağını, bakışları üzerinize çekeceğini garanti ederim. İlk önce o cüsse ile bir çocuk bisikletine bindiğinizi sanan alaycı bakışların, “vay çok iyi fikir nereden alabilirim?” soruları ile yer değiştireceğine şahit olmuşluğum var.

Daha büyük bisikletler ile yaklaşık aynı ağırlıktalar maalesef. Bu bisikleti daha sağlam yapmak için kullanılan malzemeler ve malzeme kalınlıkları ile ilgili. Çok hafif olanları ise şaşırtıcı şekilde pahalı.

(Bu yazı dizisi Mehmet Levent tarafından kaleme alınmaktadır.)

Diğer bisiklet yazılarına bu kategoriden ulaşabilirsiniz:

http://www.suatsaygin.net/category/geziveyasam/bisikletyazilari/Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir