Bisiklet Yazıları,  Misafir Yazarlar,  Seyahat

Hangi Bisikleti Almalıyım? (8) Elektrikli Bisikletler

Bu konuda, bisiklet görünümlü olan elektrikli bisikletleri el almakta fayda var. Scooter veya Moped şeklinde olan ve elektrikli bisiklet plakası iliştirilmiş taşıtları bu kapsamdan çıkaralım. Bilhassa sahil kenarlarında, sessizce ilkokul çocuklarının yanınızdan hızla geçip heyecana gark ettiği cihazları kastetmiyorum. Onlar benim nazarımda elektrikle çalışam motosiklet ve artık ehliyetle kullanılmaları gerekiyor. Hızlılar, tehlikeliler ve küçük çocuklar tarafından da tehlike arzedecek gibi kullanılıyorlar. Kastetiklerim ve benim elektrikli motosiklet dediklerim aşağıdakiler.

bsklet1

bsklet2

Elektrikli bisikletin esprisi, dışarıdan bisiklet gibi gözükmesi, bisikletler gibi vites ve dişlilere sahip olması, elektrik takviyesinin yokuş çıkışlarda veya artık efor harcamakta zorlanan bisiklet severlerin kullanacakları şekilde düşünülmüş olmasıdır. Elektrikli bisikletlerde pedal çevirirsiniz, akü bittiğinde bildiğiniz bisikletlerden farkı yoktur. Tek farkı bisikletin, kullanılan motor, aktarma parçaları ve aküden dolayı daha ağır olmasıdır.

Elektrikli bisikletler, normal eşdeğerlerinden yaklaşık ortalama 5-7 kilo daha ağırdır. Şekilleri ise aşağıdaki gibidir.

bsklet3

Evet yukarıdakilerden henüz yollarda görmedim.

bsklet4

Yukarıdaki model, şehir bisikleti. Ancak arka bagajın altında bataryalar mevcut. Ayna kolun orada da motor var.

bsklet5

Yukarıdaki bisiklet ise katlanan bir model.

bsklet6

Yukarıda ise flatbar bir yol bisikleti görülüyor.

bsklet7

Yukarıdaki model ise bir dağ bisikleti.

Yukarıdaki son iki modelde bataryalar kadro içinde gömülü.

Biraz ağır bir bisikleti takviye gereken yerlerde kullanmak isterseniz tercih edebilirsiniz ama çevreye duyarlı biri bu bataryaların işi bitince çöpe atılmadığından emin olmalı.

Bu yazı dizisi Mehmet Levent tarafından kaleme alınmaktadır.

Diğer bisiklet yazılarına bu kategoriden ulaşabilirsiniz:

http://www.suatsaygin.net/category/geziveyasam/bisikletyazilari/4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir