Bisiklet Yazıları,  Misafir Yazarlar,  Seyahat

Hangi Bisikleti Almalıyım? (6) Tur ve Şehir Bisikletleri

Hangi Bisikleti Almalıyım yazı dizisi 6. bölüm

Diğer Bisikletlere Kısaca Bakış  /  Tur ve Şehir Bisikletleri

İki gruba ayırdım ben bisikletleri ama bisiklet mağazalarına gittiğinizde başka başka bisiklet türleri ile karşılaşırsınız. Hepsi bu iki tip bisikletten türemiştir diyebilirim. Tur bisikleti, şehir bisikleti, freeride bisikletler (BMX), tandem bisikletler, dağ iniş bisikletleri, katlanabilen bisikletler, elektrikli bisikletler, üç tekerlekli bisikletler, tek tekerlekli bisikletler, yatarak veya uzanarak sürülebilen bisikletler, taşımacılıkta kullanılan bisikletler, çocuklar için bisikletler, taytay bisikletler diye liste uzayıp gidiyor.

Sıkça karşılaşacağınız bisiklet çeşitlerinden, resimlerde rastlama olasılığınız olan bisikletlere kadar sırasıyla tanıtımlarımıza devam edelim.

şehir bisikleti

Tur ve Şehir bisikletleri

Yağışlı yollarda, ıslak zeminde ya da bisikletin gidebileceği çamurda gitmeniz gerekiyorsa ya da yolda sizi, su namına ne beklediğinizi bilmiyorsanız; tekerleklerin üzerindeki merkez kaç kuvveti ile yoldaki suyun, üzerinize veya taşıdığınız yüke gelsin istemiyorsanız size bir çift tekerlek çamurluğu lazım. Şehirde veya turda yük taşımak istiyorsanız, yanınızada bulunmasını istediğiniz tüm detayları elde bir torbada taşımak istemiyorsanız ya da uzun yolda sırt çantası sırtınızda terden şelaler oluşturacağını tahmin ediyorsanız bu yükleri taşımak için size bagaj ve bu bagajlara uygun heybeler ve çantalar lazım. Yeni nesil otomobillerdeki sürücü ve yolcu kabini içerisindeki tahmin edilemez yerlere gizlenmiş saklama gözleri gibi, bisiklet için de oldukça çok çeşitte çanta, heybe ve taşıma çözümleri mevcut. Bu konuları ise ayrıca ele almayı umuyorum.

Bir şehir bisikleti yaklaşık şu görünümlerde karşımıza çıkar:

Şehir Bisikleti

Şehir Bisikleti

Şehir Bisikleti

Bu bisikletler, dağ bisikletlerinden önce de yollarda gördüğümüz ancak günümüzde dağ bisikleti yapısından türeyen bisikletlerdir. Tekerlekler 26” ila 28” çapında, kalınca lastiklidir. Lastikler, yol lastikleri gibi dişsiz, dağ lastikleri gibi çok dişli değildir. Üzerlerinde, suyu atacak kanallarla beraber ağırlıklı olarak yol lastiklerini andırır. Ancak gözle görülür şekilde yol lastiklerinden kalındır.

lastik

Jantları dağ bisikletleri jantlarına benzer. Lastiklerle uyumlu olacak şekilde kalındır.

Maşa, amortisörlü veya amortisörsüz olabilmektedir. Ancak şehir kullanımı için amortisör sizler için fazladan ağırlık olacaktır.

Vites çeşitliliği açısından bu bisikletlere özgü arka tekerlek göbeği içerisine gömülü vitesler vardır.

Bu vitesler teker göbeği içindedir. Tek bir dişli bulunur arka tekerde. Yaklaşık görüntüsü bu şekildedir. Teker göbeğinin kalınlığına dikkat edin lütfen. Vites değiştiren mekanizma bu kalın göbeğin içindedir.

teker

Tek bir vites kolu ile bu vitesleri değiştirmeniz mümkündür. Bu ve bir çok vitesi ileride inceliyor olacağız.

Şehir bisikletlerinde, dağ bisikleti vites sistemleri de sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak bu tür bisikletlerde aynakol dişli oranları, dağ bisikletlerinde en büyük dişli 44 diş ile sınırlı iken, bu tip bisikletlerde 48 diş şeklindedir. Bu ise bir tur pedal çevirdiğinizde yaklaşık yüzde 10 daha fazla yol gitmenizi sağlar.

Bu bisikletlerin kadrolarında ve sabit maşalarında, bagaj takmak için vida yuvaları bulunur. Bunlar kadronun arkasında selenin altındaki tekerleğin iki yanındaki çubuklarda ve arka tekerin kadroya bağlandığı yerin hemen üzerinde yer alır.

kadro

Sabit maşalarda da ön bagajın takılması için montaj vida delikleri vardır.

bagaj

Bu bagajlar, kullanacağınız heybelerin veya türevlerinin dönen tekerleklere sürtmesine mani olacak şekilde tasarlandığını ileride inceliyor olacağız.

Benim nazarımda standart bir şehir bisikleti, sabit maşalı, kalın jantlı ve şehir bisikleti için uygun kalınca lastikli, çamurlukları ve arkada bagajı olan, dağ bisikletlerinde kullanılan vites sistemine sahip ve tercihen v-frenli bisikletlerdir. Bunun dışındaki her değişiklik, belirli ihtiyaçlara göre tüketici beğenisine sunulmuş seçeneklerdir. İyive bir şehir bisikleti, yaklaşık olarak 14 kilo civarından başlar ve kullanılan malzeme kalitesine göre ağırlığı artar. Kalitesiz bir şehir bisikleti oldukça ağırdır.

Tur bisikletleri ise, yarış bisikletlerinden türemiş seçeneklerdir.

Şu şekillerde karşımıza çıkar;

tur bisikletitur bisikletitur bisikleti

tur bisikleti

Genelde 28” (28 inç) tekerlek çapına sahip, ince lastik kullanılan bisikletlerdir. Yukarıdaki fotoğraflarda görüleceği gibi, drop bar gidon, düz gidon veya kelebek gidon kullanırlar. Yol bisikleti vites sistemlerinin ağırlıklı olarak kullanırlar.

Bir tur bisikleti standart olarak, yol bisikleti parçalarını ağırlıklı kullanan bisiklet türüdür.

Bu iki türü, şehir ve tur bisikletini bir arada anmamın amacı, birbirlerine çok yakın hatta birbirinin parçalarını rahatlıkla kullanan bisikletler olmalarından ileri gelmektedir. Amortisörlü bir şehir bisikleti ile tur bisikleti jantlarını ve hidrolik disk frenleri bir arada kullanmanız mümkündür. Bir şehir bisikleti kadrosu ile tur bisikleti vites sistemini kullanmanız olasıdır.

(Bu yazı dizisi Mehmet Levent tarafından kaleme alınmaktadır.)

Diğer bisiklet yazılarına bu kategoriden ulaşabilirsiniz:

http://www.suatsaygin.net/category/geziveyasam/bisikletyazilari/3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir