Bilim,  Future,  Teknoloji

Google, Akıllı Hap Teknolojisiyle Kanser Teşhisini Hedefliyor

Arama motoru olarak bildiğimiz Google, farklı alanlarda yaptığı çalışmalarla ön plana çıkıyor. Bunlardan biri de “kanser teşhisi yapabilecek akıllı hap“.

google1

Akıllı hap, nanoteknoloji ürünü olan ve yutulduktan sonra giyilebilir teknolojiye sahip bir cihazla haberleşerek vücutta bulunabilecek kanserli hücreleri tespit edebilen bir ürün. Google Yaşam Teknolojileri Bölümü bu konu üzerinde çalışıyor.

Google, Facebook ve Apple gibi büyük teknoloji şirketleri, kendi dalları dışında bir çok araştırmayı bünyesinde geliştirmeye çalışıyor ve bu sayede -bence- geleceklerine yatırım yapıyor. Detaylarını ayrı bir yazıda irdelemek istediğim için burada yer vermiyorum. Akıllı Hap da bunlardan biri.

Akıllı Hap
Akıllı Hap

Akıllı hapın içinde demir-oksit nano-partikülleri bulunuyor. Manyetik olan bu partiküller kanserli hücrelere yapışıyor ve manyetik çekim alanı oluşturan giyilebilir bir cihaz hastanın bileğine takılarak demir- oksit partikülleri ile “işaretlenmiş” kanserli hücreleri kendine doğru çekiyor. Bu sayede kanserli hücreler tek bir noktaya toplanıp sayılabiliyor ve böylece olası bir kanser hastalığının çok erken devrede teşhis edilmesi sağlanıyor.

Google, akıllı hap teknolojisinin 5 yıl içinde piyasaya sürülebileceğini öngörüyor. Eğer bu projeyi başarabilirlerse kanser dışında başka hastalıkların erken teşhisi de mümkün olabilecek.

Google’ın veri toplama ve bunu ticarileştirmesi bilindiği için projenin başındaki kişi endişe edilmemesini, bunun sadece tıp teknolojilerinde kullanılacağını söylemiş. TED Talks konuşmalarında -sanırım geçen yıl- Google Başkanı bir konuşma yapmıştı. Gelecek planları sorulduğunda ‘dünyadaki tüm veriye sahip olma ‘ şeklinde bir cümle sarfetmişti. Yaklaşık 20 dakikalık konuşmadan aklımda kalan tek cümle bu. Bu da büyük teknoloji şirketinin amacını ortaya koyuyor, başka söze gerek yok zaten.

Dikkatinizi çektiyse bu akıllı hap teknolojisinde de nanoteknoloji ön plandaydı. Gelecek, nanoteknolojiyi iyi kullananların olacak diyebilirim. Bir ara bizim ülkemizde de nanoteknolojiyle ilgili güzel araştırmalar yapıldığını hatırlıyorum. Ama şu aralar pek duyamıyorum. Klasik olacak ama sanayi devrimini kaçıran, bilgi çağını ıskalamaya yüz tutmuş bizler, bari nanoteknoloji konusunda geride kalmasak. Yoksa teknoloji yarışında yine, tüketen ama üretemeyen konumunda olmaya mahkum kalacağız. Tabii bu yarış sadece nanoteknolojiyle değil fakat en azından bir yerden başlamamız lazım. Bu da ayrı bir yazı konusu olsun, daha detaylı bir şekilde konuya eğiliriz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Ameliyat Edilemeyen Kanser Hastaları için Umut Işığı:Nano Bıçak Teknolojisi
 
Intel Giyilebilir Teknoloji Yarışmasında Finale Kalan Projeler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir