Faydalı Bilgiler

Farklı Ülkelerden Şaşırtıcı ve Tuhaf Batıl İnançlara Örnekler

Ülkemizde ve dünyada insanların batıl inançlara sahip olduğunu görüyoruz. Bunun temelinde Paganizm ve Şamanizm‘den etkiler olduğunu düşünüyorum. Akıl ve mantıkla alakası olmasa da, önümüzden kara kedi geçtiğinde ister istemez başımıza kötü bir şey gelir mi diye içimizden geçirmiyor değiliz. Bu, insanoğlunun içindeki vehimden kaynaklanıyor. Karşımıza kahin olduğunu iddia eden biri çıksa ve “haftaya salı günü sarı renkli bir elbise giyersen öleceksin” dese, o kahine inanmaz fakat haftaya salı günü de kesinlikle sarı renkli elbise giymeyiz!!

Daha önce bu konunun anlaşılmasına yardım edecek bir yazı yazmıştım:

Noel Baba, Çam Ağacı ve Paganizm

İşte size dünyanın dört bir yanından, çok şaşıracağınız batıl inançlar:


Brezilya


Brezilyalıların inancına göre cüzdanınızı veya çantanızı yere koymak kötü şans getiriyor ve paranızın azalmasına sebep oluyor.

Çin


Çinliler 4-13-14-23-24 gibi sayıların uğursuz olduğuna inanıyor o yüzden binalarında kat ve oda numaralarında bu sayıları es geçiyorlar.

Danimarka


Danimarka’da kırılan porselenler yıl boyunca saklanıyor ve yıl sonunda bunun için arkadaşlar veya aile arasında bir etkinlik düzenliyorlar herkes yıl boyunca biriktirdiği porselenleri ortaya çıkarıyor ve en fazla kırık porseleni olanın o sene daha büyük bir servete sahip olacağına inanılıyor.

Mısır


Mısır’da makası açık unutmanın çok korkunç bir kötü şans getireceğine inanılıyor. Aynı zamanda yastığının altına makas koymanın kabus görmekten koruduğuna inanıyorlar.

Fransa


Fransa’da sol ayakla köpek kakasına basmanın şans getireceğine, sağ ayakla basmanınsa şanssızlık getireceğine inanıyorlar.

Haiti


Haiti’de hayat anneler için biraz tehlikeli. Örneğin gece vakti tek ayağınızda ayakkabı varken yere basarsanız ve dizinizin üzerinde hareket ederseniz ya da kavunun veya üzümün baş tarafını yerseniz annenizin öleceğine inanıyorlar.

Hindistan


Hindistan’da perşembe ve cumartesi günleri tırnak kesmek ve saçları yıkamak veya kestirmenin küçük değerli eşyalarınızı kaybetmenize sebep olacağına inanılıyor.

Kore


Kore’de uyurken serinletici vantilatörleri açık unutmanın sizi öldüreceğine inanılıyor. O yüzden bütün vantilatörlerde otomatik kapanması için zamanlayıcı bulunuyor.

Litvanya


Litvanya’da kapalı yerde ıslık çalmanın şeytanı çağırdığına inanılıyor.

Nijerya


Nijerya’da biri size süpürgeyle vurduğunda kısır kalacağınız ve hiç bir zaman çocuğunuz olmayacağı inancı var. Buna karşılık o kişi size 7 kez süpürgeyle vurursa bu durumun düzeleceğine inanıyorlar.

Rwanda


Rwanda’da genç kızlar keçi eti yemekten kaçınıyorlar. Keçi eti yemenin bıyıklarını çıkaracağına inanıyorlar.

A.B.D


Amerika’da özellikle de Vermont eyaletinde köylerde evlerin camları cadının süpürgesiyle uçarak içeri girememesi için farklı şekillerde ve yarım açılır şekilde yapılıyor. Bu inanç 19. yüzyıldan kalma ve o dönemde inşa edilmiş evlerde bu cadı penceresine rastlanıyor.

Vietnam


Vietnam’da öğrenciler için muz yemenin sınavlarda başarısızlık getireceğine inanılıyor. Bu yüzden öğrenciler sınav zamanlarında muz yemekten kaçınıyorlar.

Galler


Galler’de ki bir batıl inanca göre yapraklardan yapılmış bir taç takmanın bir dileğinizin yerine geleceğine inanılıyor.

Yemen


Yemen’de hamile kadınlar havaya ölü bir yılan atıyorlar yılanın üstü gelirse erkek altı gelirse bebeğin kız olacağına inanıyorlar.

Kaynak: 724mag
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir