Faydalı Bilgiler,  İş Hayatı,  Mobil Yaşam

E-kitap Nasıl Yapılır? 5 Adımda Kendi E-Kitabınızı Hazırlayın

E-kitap Nasıl Yapılır? 5 Adımda Kendi E-Kitabınızı Hazırlayın

Kendi e-kitabınızı hazırlayıp sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz? O zaman 5 adımda e-kitap nasıl hazırlanır, bakalım.

E-kitap nasıl yazılır?

Akıllı cihazların hayatımıza girmesiyle telefon ve tabletlerimize PDF veya e-pub uzantılı kitapları yüklüyor ve istediğimiz yerde okuyabiliyoruz. Şahsen İphone kullanan biri olarak ekranın küçüklüğünden dolayı telefonda okumayı bıraktım. Belki Galaxy Note gibi büyük telefon kullanıcıları daha rahat okuyordur. Benim tercihim ise İpad. Tablette kitap okumak gerçekten daha güzel, tavsiye ederim.

 

Birçok kitap sitesi fiziksel kitap yanında e-kitap satışı da yapıyor (bkz. idefix,kitapyurdu vs). Normal kitap fiyatından daha da ucuz olabiliyor. Tabii burada kitap mı / e-kitap mı sorusu gündeme geliyor ki, bunu daha önceki bir yazıda irdelemiştim. Hatta e-bookların geleceğiyle ilgili oldukça güzel bir TED konuşması da var: E-Book’ların Geleceği

Peki, e-kitap okumak güzel fakat kendi kitabımızı okusak daha iyi olmaz mı? Hele bir blog / web sitesi sahibiyseniz yazı ve görsel içeriklerinizi e-kitap şeklinde hazırlayıp okuyucularınıza ücretsiz sunabilirsiniz. Bu konuda nette yapacağınız küçük bir araştırma, ücretsiz e-kitap sunan bir çok siteyi bulmanızı sağlayacaktır.

Bizim gibi amatör ruhla blog hazırlayanlar dışında globalde başarıyı yakalamış bir çok blog için en istikrarlı içerik pazarlama aracı e-kitap. Bunun yanında organizasyonlar, belli bir konuda uzman firmalar kendi dallarında okuyucuyu bilgilendiren,eğiten ve rehber niteliğinde ücretsiz e-kitaplar dağıtarak kendi marka bilinirliğini artırma peşinde.

E-kitap hazırlamak zahmetli gibi görülebilir fakat sosyal medya ve diğer mecralarda paylaştığımız içeriklerin ömrü oldukça kısa, hele Twitter:)

Dolayısıyla hazırladığınız bir e-kitap, yıllar sonra bile değerini yitirmeyecek ve e-kitabı okuyan kişi, marka/web sitenizin logosu ve yazılı-görsel içeriğinize odaklanacaktır.

Bu uzun girizgahtan sonra 5 adımda kendi e-kitabımızı nasıl hazırlayacağımıza bakalım:

E-Kitap Nasıl Yapılır?

1- İçerik Oluşturma

E-kitap hazırlamanın en sancılı yanı, şüphesiz kitapta yer alacak içeriktir. İnsanlara faydalı olacak içerikler elbette e-kitabınızı anlamlı kılacaktır. Normal bir kitap yazmadığınız için yüzlerce sayfa yazıya gerek yok. Biraz yazı, biraz resim-fotoğraf gibi görsellik, e-kitabınızın okunmasını daha kolay kılacak ve ilgi çekecektir. Devir, görsellik devri. İnsanlar -hele internette- sadece yazı okumaktan sıkılıyor.

2- İçeriği E-Kitap Şekline Dönüştürme

İlk bölüm aslında en zor olanıydı. Bu bölümde, elimizdeki içeriği e-kitap haline nasıl dönüştürebileceğimize bakacağız. Aklınıza Microsoft Word mü geldi hemen? Bence uzak durun, zira Word insanı oldukça uğraştıran bir program, kullananlar bilir. İçeriği e-kitap haline dönüştürmek için en güzel yollardan biri Microsoft Power Point uygulaması. Sadece sunum yapmak için kullandığımız bu uygulama, aslında epey yetenekli.

Öncelikle slaytta kitap şablonunuzu oluşturun. Şablonunuzu oluştururken dikkat etmeniz gereken nokta, slaytın sol üst köşesinde ve sağ alt köşesinde logonuzun bulunması. Ayrıca web site adresinizi küçük bir şekilde şablonun herhangi bir kısmına yazmayı ihmal etmeyin. Ardından arka plan seçiminizi yaparak slayt şablonunu hazır hale getirin. Bundan sonra hazırlayacağınız her sayfa için bu şablonu kullanın. Şablonu kopyalamak için şablon slaytın üstüne gelerek sağa tıklayabilir ve “slaytı çoğalt” diyebilirsiniz.

Tıpkı sunum hazırlıyor gibi görseller ve yazılarınızı slayta ekleyin.

Unutmadan: E-kitap hazırlarken ilk 2 sayfa, mutlaka “kapak” ve “içerik akışından” oluşsun. Tıpkı klasik kitaplar gibi.

3- Sosyal Paylaşım Butonları Ekleme

E-kitabınızın hızlı bir şekilde yayılmasını istiyorsanız en kritik nokta sosyal paylaşım butonlarıdır.

Her sayfanın sol alt köşesine ya da istediğiniz bir yerine Linkedin,Twitter ve Facebook paylaş butonlarını ekleyin. Bunu yapmak için:

Twitter  paylaş butonu ekleme: Clicktotweet.com sitesine girin, landing sayfanızın URL’sini ve yazmak istediğiniz bilgiyi ekleyin, generate link tuşuna basın. Size alt kısımda bir link verilecek, bu linki sol alt köşeye koyduğunuz “Twitter’da paylaş” butonuna verebilirsiniz.

Facebook paylaş butonu ekleme: Facebook paylaş butonuna vermeniz gereken link:

http://www.facebook.com/share.php?u=Buraya landing page URL’si gelecek

Linkedin paylaş butonu ekleme: Linkedin paylaş butonuna vermeniz gereken link:

http://www.linkedin.com/shareArticle?mini=true&url=Buraya landing page URL’si gelecek

Not: Sosyal paylaşım butonlarını eklemek ve ölçülebilirlik anlamında verim almak istiyorsanız e-kitabınızın indirileceği e-kitaba özel, ayrı bir sayfa hazırlayın. Bu sayfaya landing page deniyor.

4- Kitap Kapağı Oluşturma

Bir kitapçıda dolaştığınızı düşünün. Kitap kapağı ilginç ve cezbedici ise eliniz o kitaba gidecektir. Aynı şey e-kitap için de geçerlidir. E-kitap kapağının dikkat çekici olması gerekir.

İyi bir kitap kapağı hazırlamak için görseli photoshop, word ya da istediğiniz araç yardımıyla hazırladıktan sonra 3 boyutlu hale getirin.

3 boyutlu kapağı kolayca hazırlamak için: 3dpack.com sitesi işinizi görecektir. Ya da “free e-book cover action” yazarak Photoshop actionları indirebilir, tek tıkla 3 boyutlu e-kitap görselleri hazırlayabilirsiniz. Bir de canva’yı kullanabilirsiniz.

Unutmayın, görsellik önemlidir.

5- PDF’e Dönüştürme

E-kitap okumak için birçok farklı format var fakat herkesin kolayca okuyabileceği PDF, işinizi kolaylaştıracaktır. 

Microsoft Power Point ile hazırladığınız slaytları “farklı kaydet” seçeneğiyle kolayca PDF’e dönüştürebilirsiniz.

Yazının başında e-kitaplarınızı sevdiklerinizle paylaşın dedim ama blogunuzda ücretsiz paylaşıp yeni okuyucular elde edebileceğiniz gibi iyi hazırlanmış bir e-kitabı ilgili kanallarda satarak gelir de elde edebilirsiniz.

30 Yorum

 • Dr. Ahmet KARATAŞ

  Elektronik ortamda kitap oluşturmak istiyorum.
  Kitap içinde bazı bölgelere flash, video yüklemek, bağlantı, link eklemek istiyorum.
  Örneğin bir konudan bahsederken tablo…. şekli veya şu bölümde ibaresine dokununca hemen o bölüme gidebilmeli, tekrar geri dönebilmeliyim. videoya basınca izleyebilmeliyim. Yada konu ekranında flsh olmalı. (Kalple ilgili konuda kalbin çalışmasının flashı gibi)
  konuları başlık ve alt başlıklar halinde dizayn etmek istiyorum.
  bu konu için hangi programı kullanabilirim. Ücretli olup olmaması önemli değil. Ayrıca bu program için eğitimi nasıl alabilirim.

 • suatsaygin

  Ahmet Bey, yazıda bahsettiğim Power Point programı içine bu söylediklerinizin hepsini ekleyebilirsiniz. Üst menüden insert/ekle kısmına gelip video, tablo, resim vs istediğinizi sayfaya koyabilirsiniz. Problem yaşarsanız yine yardımcı olabilirim.

 • Tayfun

  Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Fakat benim bir sorum olacak. Oluşturduğumuz kitabın içeriğini nasıl koruyacağız. Yani içeriğini internet ortamında paylaşılmasını nasıl engelleriz

  • Suat SAYGIN

   Tayfun Bey
   Power Point ile oluşturduğunuz e-kitabınızı PDF olarak kaydederken “kaydet/save” butonu yanında “araçlar/tools” kısmını göreceksiniz. Bu butona tıkladığınızda karşınıza 3 seçenek çıkacak, bunlardan “genel özellikler/general options” seçeneğine tıklarsanız karşınıza şifre ekranı çıkacak. Buradan dosyanızı şifreyle koruyabilir hale getirebilirsiniz.

 • şenol

  Suat bey merhaba..Yazınızı çok beğendim.Öncelikle teşekkür ederim.,Sizden bir ricam olacak.Çocuğumun matematik ödevi var ve bir kitap oluşturması istenmiş.Kitabı kağıda bastıracağız ve elle tutulur bir kitap olacak.Kapak arka sayfa ,baskı yeri vs vs olacak..Bu nedenle bize bir şablon kitap lazım.Bu şablona göre biz TEOG Matematik soru kitabımızı hazırlamak istiyoruz.Yardımınız olur mu?

 • Cüneyt

  Çok güze ve öğreticil bir makale olmuş, emeğinize sağlık. Bizler bir grup e-kitap dostu olarak arşivimizi ve yeni oluşturduğumuz kitapları paylaştığımız http://www.ekitapcilar.com sitesini kurduk. Yeni kitaplar oluştururken de makalenizden yararlandık. Çok teşekkürler!

 • kezban

  ek dosta açamıyorum e kitap arşivimde baya kitap var ama okuyamıyorum sanirim 200 kitap var silmem gerekecek

 • Ömer Faruk

  Öncelikle elinize sağlık faydalı bir yazı olmuş. Benim sormak istediğim birkaç soru var:

  1) Hazırladığım e-Kitabı Google Play Kitaplarda yayınlamayı düşünüyorum. Paylaşma linkleri geçerli olur mu?

  2) Hazırladığım kitap için ISBN almam şart mı? Almazsam gayriresmi bir iş sayılır mı?

  3) PowerPoint’in sayfalarını tamamen yazı olarak kullanabilir miyiz?

  • Suat SAYGIN

   Teşekkür ederim…
   1- Paylaşma linklerinin aktif olacağını sanmıyorum, bugüne kadar görmedim çünkü.
   2- Dijital yayıncılık için yeni bir durum ISBN. Alınmasında fayda var.
   3- Evet kullanabilirsiniz…

 • M.Yasir

  merhaba bilgilendirme için çok teşekkürler benim proje ödevim olduğu için yapmak istiyorum çok profesyonel olmasına gerek yok ancak sormak istediğim bi şey var kitap tasarım taslağını indirmek istiyorum direk çünkü çok zamanım kalmadı önerebileceğiniz bi yer var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir