EN SON YAZILAR

E-kitap Nasıl Yapılır? 5 Adımda Kendi E-Kitabınızı Hazırlayın

E-kitap Nasıl Yapılır? 5 Adımda Kendi E-Kitabınızı Hazırlayın

Kendi e-kitabınızı hazırlayıp sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz? O zaman 5 adımda e-kitap nasıl hazırlanır, bakalım.

e-book-1

E-kitap nasıl yazılır?

Akıllı cihazların hayatımıza girmesiyle telefon ve tabletlerimize PDF veya e-pub uzantılı kitapları yüklüyor ve istediğimiz yerde okuyabiliyoruz. Şahsen İphone kullanan biri olarak ekranın küçüklüğünden dolayı telefonda okumayı bıraktım. Belki Galaxy Note gibi büyük telefon kullanıcıları daha rahat okuyordur. Benim tercihim ise İpad. Tablette kitap okumak gerçekten daha güzel, tavsiye ederim.
Birçok kitap sitesi fiziksel kitap yanında e-kitap satışı da yapıyor (bkz. idefix,kitapyurdu vs). Normal kitap fiyatından daha da ucuz olabiliyor. Tabii burada kitap mı / e-kitap mı sorusu gündeme geliyor ki, bunu daha önceki bir yazıda irdelemiştim. Hatta e-bookların geleceğiyle ilgili oldukça güzel bir TED konuşması da var: E-Book’ların Geleceği

Peki, e-kitap okumak güzel fakat kendi kitabımızı okusak daha iyi olmaz mı? Hele bir blog / web sitesi sahibiyseniz yazı ve görsel içeriklerinizi e-kitap şeklinde hazırlayıp okuyucularınıza ücretsiz sunabilirsiniz. Bu konuda nette yapacağınız küçük bir araştırma, ücretsiz e-kitap sunan bir çok siteyi bulmanızı sağlayacaktır.

e-books3

E-kitapların geleceği nasıl olacak?

Bizim gibi amatör ruhla blog hazırlayanlar dışında globalde başarıyı yakalamış bir çok blog için en istikrarlı içerik pazarlama aracı e-kitap. Bunun yanında organizasyonlar, belli bir konuda uzman firmalar kendi dallarında okuyucuyu bilgilendiren,eğiten ve rehber niteliğinde ücretsiz e-kitaplar dağıtarak kendi marka bilinirliğini artırma peşinde.

E-kitap hazırlamak zahmetli gibi görülebilir fakat sosyal medya ve diğer mecralarda paylaştığımız içeriklerin ömrü oldukça kısa, hele Twitter:)

Dolayısıyla hazırladığınız bir e-kitap, yıllar sonra bile değerini yitirmeyecek ve e-kitabı okuyan kişi, marka/web sitenizin logosu ve yazılı-görsel içeriğinize odaklanacaktır.

Bu uzun girizgahtan sonra 5 adımda kendi e-kitabımızı nasıl hazırlayacağımıza bakalım:

E-Kitap Nasıl Yapılır?

1- İçerik Oluşturma

E-kitap hazırlamanın en sancılı yanı, şüphesiz kitapta yer alacak içeriktir. İnsanlara faydalı olacak içerikler elbette e-kitabınızı anlamlı kılacaktır. Normal bir kitap yazmadığınız için yüzlerce sayfa yazıya gerek yok. Biraz yazı, biraz resim-fotoğraf gibi görsellik, e-kitabınızın okunmasını daha kolay kılacak ve ilgi çekecektir. Devir, görsellik devri. İnsanlar -hele internette- sadece yazı okumaktan sıkılıyor.

e-book-içerik

E-kitap içerik oluşturma

2- İçeriği E-Kitap Şekline Dönüştürme

İlk bölüm aslında en zor olanıydı. Bu bölümde, elimizdeki içeriği e-kitap haline nasıl dönüştürebileceğimize bakacağız. Aklınıza Microsoft Word mü geldi hemen? Bence uzak durun, zira Word insanı oldukça uğraştıran bir program, kullananlar bilir. İçeriği e-kitap haline dönüştürmek için en güzel yollardan biri Microsoft Power Point uygulaması. Sadece sunum yapmak için kullandığımız bu uygulama, aslında epey yetenekli.

powerpoint2013

Power Point ile içeriğinizi kolayca oluşturabilirsiniz.

Öncelikle slaytta kitap şablonunuzu oluşturun. Şablonunuzu oluştururken dikkat etmeniz gereken nokta, slaytın sol üst köşesinde ve sağ alt köşesinde logonuzun bulunması. Ayrıca web site adresinizi küçük bir şekilde şablonun herhangi bir kısmına yazmayı ihmal etmeyin. Ardından arka plan seçiminizi yaparak slayt şablonunu hazır hale getirin. Bundan sonra hazırlayacağınız her sayfa için bu şablonu kullanın. Şablonu kopyalamak için şablon slaytın üstüne gelerek sağa tıklayabilir ve “slaytı çoğalt” diyebilirsiniz.

Tıpkı sunum hazırlıyor gibi görseller ve yazılarınızı slayta ekleyin.

Unutmadan: E-kitap hazırlarken ilk 2 sayfa, mutlaka “kapak” ve “içerik akışından” oluşsun. Tıpkı klasik kitaplar gibi.

3- Sosyal Paylaşım Butonları Ekleme

sosyalmedyabuton

Sosyal Medya butonlarını eklemeyi unutmayın.

E-kitabınızın hızlı bir şekilde yayılmasını istiyorsanız en kritik nokta sosyal paylaşım butonlarıdır.

Her sayfanın sol alt köşesine ya da istediğiniz bir yerine Linkedin,Twitter ve Facebook paylaş butonlarını ekleyin. Bunu yapmak için:

Twitter  paylaş butonu ekleme: Clicktotweet.com sitesine girin, landing sayfanızın URL’sini ve yazmak istediğiniz bilgiyi ekleyin, generate link tuşuna basın. Size alt kısımda bir link verilecek, bu linki sol alt köşeye koyduğunuz “Twitter’da paylaş” butonuna verebilirsiniz.

Facebook paylaş butonu ekleme: Facebook paylaş butonuna vermeniz gereken link:

http://www.facebook.com/share.php?u=Buraya landing page URL’si gelecek

Linkedin paylaş butonu ekleme: Linkedin paylaş butonuna vermeniz gereken link:

http://www.linkedin.com/shareArticle?mini=true&url=Buraya landing page URL’si gelecek

Not: Sosyal paylaşım butonlarını eklemek ve ölçülebilirlik anlamında verim almak istiyorsanız e-kitabınızın indirileceği e-kitaba özel, ayrı bir sayfa hazırlayın. Bu sayfaya landing page deniyor.

4- Kitap Kapağı Oluşturma

Bir kitapçıda dolaştığınızı düşünün. Kitap kapağı ilginç ve cezbedici ise eliniz o kitaba gidecektir. Aynı şey e-kitap için de geçerlidir. E-kitap kapağının dikkat çekici olması gerekir.

İyi bir kitap kapağı hazırlamak için görseli photoshop, word ya da istediğiniz araç yardımıyla hazırladıktan sonra 3 boyutlu hale getirin.

3 boyutlu kapağı kolayca hazırlamak için: 3dpack.com sitesi işinizi görecektir. Ya da “free e-book cover action” yazarak Photoshop actionları indirebilir, tek tıkla 3 boyutlu e-kitap görselleri hazırlayabilirsiniz. Bir de canva’yı kullanabilirsiniz.

Unutmayın, görsellik önemlidir.

5- PDF’e Dönüştürme

E-kitap okumak için birçok farklı format var fakat herkesin kolayca okuyabileceği PDF, işinizi kolaylaştıracaktır.

İçeriğinizi pdf’e dönüştürebilirsiniz.

Microsoft Power Point ile hazırladığınız slaytları “farklı kaydet” seçeneğiyle kolayca PDF’e dönüştürebilirsiniz.

Yazının başında e-kitaplarınızı sevdiklerinizle paylaşın dedim ama blogunuzda ücretsiz paylaşıp yeni okuyucular elde edebileceğiniz gibi iyi hazırlanmış bir e-kitabı ilgili kanallarda satarak gelir de elde edebilirsiniz.

30 yorum

 1. Çok işime yaradı 1 gecede e-kitap yapacağım 🙂

 2. Dr. Ahmet KARATAŞ

  Elektronik ortamda kitap oluşturmak istiyorum.
  Kitap içinde bazı bölgelere flash, video yüklemek, bağlantı, link eklemek istiyorum.
  Örneğin bir konudan bahsederken tablo…. şekli veya şu bölümde ibaresine dokununca hemen o bölüme gidebilmeli, tekrar geri dönebilmeliyim. videoya basınca izleyebilmeliyim. Yada konu ekranında flsh olmalı. (Kalple ilgili konuda kalbin çalışmasının flashı gibi)
  konuları başlık ve alt başlıklar halinde dizayn etmek istiyorum.
  bu konu için hangi programı kullanabilirim. Ücretli olup olmaması önemli değil. Ayrıca bu program için eğitimi nasıl alabilirim.

 3. Ahmet Bey, yazıda bahsettiğim Power Point programı içine bu söylediklerinizin hepsini ekleyebilirsiniz. Üst menüden insert/ekle kısmına gelip video, tablo, resim vs istediğinizi sayfaya koyabilirsiniz. Problem yaşarsanız yine yardımcı olabilirim.

 4. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Fakat benim bir sorum olacak. Oluşturduğumuz kitabın içeriğini nasıl koruyacağız. Yani içeriğini internet ortamında paylaşılmasını nasıl engelleriz

 5. Tayfun Bey
  Power Point ile oluşturduğunuz e-kitabınızı PDF olarak kaydederken “kaydet/save” butonu yanında “araçlar/tools” kısmını göreceksiniz. Bu butona tıkladığınızda karşınıza 3 seçenek çıkacak, bunlardan “genel özellikler/general options” seçeneğine tıklarsanız karşınıza şifre ekranı çıkacak. Buradan dosyanızı şifreyle koruyabilir hale getirebilirsiniz.

 6. Suat bey merhaba..Yazınızı çok beğendim.Öncelikle teşekkür ederim.,Sizden bir ricam olacak.Çocuğumun matematik ödevi var ve bir kitap oluşturması istenmiş.Kitabı kağıda bastıracağız ve elle tutulur bir kitap olacak.Kapak arka sayfa ,baskı yeri vs vs olacak..Bu nedenle bize bir şablon kitap lazım.Bu şablona göre biz TEOG Matematik soru kitabımızı hazırlamak istiyoruz.Yardımınız olur mu?

 7. Şenol Bey elimde şablon yok fakat araştıracağım. Bulursam sizinle paylaşırım. Teşekkürler

 8. Şenol Bey, Google’da yaptığım aramada http://www.bizimdijitalmatbaa.com/kitap-sablonu/ adresinde kitap şablonu buldum. 14×20 olanı sanırım işinizi görecektir.
  Ayrıca Microsoft Word programında Insert/Ekle tıkladığınızda karşınıza hazır kapak şablonları geliyor. Buradan da yararlanabilirsiniz.

 9. Merhaba google play için kaça kaç şablon olmalı acaba ? 14×20 uygun mudur mesela ?

 10. Barış Bey, şablon için boyut hakkında bilgi vermiyor Google. Kitabınızı o şekilde yapıp yükleyebilirsiniz. Detaylar için bu adrese bakabilirsiniz:
  https://support.google.com/books/partner/answer/3424254?hl=tr

 11. ekitap yazma ve yayinlama,yardimci olayim

 12. aynen aynen bende

 13. Çok detaylı bir anlatım olmuş, elinize sağlık ileriki zamanlarda çok işime yarayacak inşallah.

 14. Faydalı olduğuna sevindim…

 15. Gercekten cok iyisiniz isinizde yani hayatimda ilk defa bir kitap isine baglanacagim sizin sayenizde

 16. Çok teşekkür ederim..

 17. Çok güze ve öğreticil bir makale olmuş, emeğinize sağlık. Bizler bir grup e-kitap dostu olarak arşivimizi ve yeni oluşturduğumuz kitapları paylaştığımız http://www.ekitapcilar.com sitesini kurduk. Yeni kitaplar oluştururken de makalenizden yararlandık. Çok teşekkürler!

 18. Rica ederim.
  Makaleden faydalanmanıza çok sevindim.
  Kolaylıklar dilerim.

 19. Yazı için teşekkürler. e- Kitap yazarları eserlerini Oblado.com aracılığı ile kolaylıkla stışa çıkartabiliriler.

 20. ek dosta açamıyorum e kitap arşivimde baya kitap var ama okuyamıyorum sanirim 200 kitap var silmem gerekecek

 21. Çok faydali bilgiler. Umarim beceririm. Peki hazirladigimiz e kitabi blogumuza nasil ekleyecegiz?

 22. Eğer wordpress altyapısı kullanıyorsanız pdf e-kitabınızı rahatlıkla blogunuza ekleyebilirsiniz.

 23. Faydalı bir yazı Suat bey. Teşekkürler.

 24. Rica ederim, beğendiğinize sevindim.

 25. Öncelikle elinize sağlık faydalı bir yazı olmuş. Benim sormak istediğim birkaç soru var:

  1) Hazırladığım e-Kitabı Google Play Kitaplarda yayınlamayı düşünüyorum. Paylaşma linkleri geçerli olur mu?

  2) Hazırladığım kitap için ISBN almam şart mı? Almazsam gayriresmi bir iş sayılır mı?

  3) PowerPoint’in sayfalarını tamamen yazı olarak kullanabilir miyiz?

 26. Teşekkür ederim…
  1- Paylaşma linklerinin aktif olacağını sanmıyorum, bugüne kadar görmedim çünkü.
  2- Dijital yayıncılık için yeni bir durum ISBN. Alınmasında fayda var.
  3- Evet kullanabilirsiniz…

 27. merhaba bilgilendirme için çok teşekkürler benim proje ödevim olduğu için yapmak istiyorum çok profesyonel olmasına gerek yok ancak sormak istediğim bi şey var kitap tasarım taslağını indirmek istiyorum direk çünkü çok zamanım kalmadı önerebileceğiniz bi yer var mı

 28. Rica ederim.
  Kitap şablonuyla ilgili üstteki yorumlarda bilgi vermiştim
  Ordan yararlanabilirsiniz

 29. Tamda aradığım makale harikasınız teşekkür ederim.

 30. Rica ederim, kolaylıklar…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.