EN SON YAZILAR
Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Dosya Masrafı ve Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Dosya Masrafı ve Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Dosya Masrafı ve Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Bankaların en önemli gelir kalemlerinden biri, bankacılık hizmet gelirleri ve komisyonlar. Örneğin 2014 yılı ilk 6 aylık verilere göre bankalar 12.5 milyar tl gelir elde etmiş. Bunun 9.6 milyar lirası bankacılık hizmetleri ve 2.9 milyar lirası da komisyon ücretleri. Bu da toplam gelirler içinde %63 gibi bir rakama tekabül ediyor.

para

Dosya masrafı geri alma

Sonuçta bankalar hayır kurumları olmadığı ve ticari bir kuruluş oldukları için gelir elde etmeleri normal. Fakat kredi çektiğimizde zaten toplam geri ödemede belli bir miktar kazançları oluyor, o zaman neden dosya masrafı alınıyor? Bu yazıda dosya masrafının nasıl geri alınabileceğini anlatmak istiyorum. 4 bankadan geri almış olduğum için yazacaklarım tecrübeyle sabit. Aynı şekilde kredi kartı aidatları da alınabilir fakat ben onları henüz almadım.

Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Önce kaç liralık dosya masrafları için nerelere başvuracağımıza bakalım:

28.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre biz tüketiciler;

1999 TL‘ye kadar ikamet edilen İlçe Kaymakamlığı‘ndaki Tüketici Hakem Heyetine

2000-3000 TL arası İl Hakem Heyetine (Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde)

3000 TL ve üzeri Tüketici Mahkemelerine (Adliye Sarayı içinde)

başvurabiliyoruz. Eğer bulunduğumuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine başvurulabilir.

Bu kanunu okumak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. Bu kanunu bilinçli bir tüketici olmak için herkesin okuması gerekiyor, zira aldığımız tüm ürünler için ne gibi haklarımızın olduğunu açıkça anlatıyor.

6502_Sayılı_Tüketicinin_Korunması_Hk_Kanun_ile_Tüketiciye_verilen_Haklar

mortgage

Bu ön bilgileri verdikten sonra çektiğimiz tüketici-otomobil ve konut kredilerinden kesilen dosya masrafını nasıl geri alabileceğimize adım adım bakalım:

1- Yargıtay 13. Dairesi’nin kararına göre 10 yıl önceye kadar kullanılan kredilerin dosya masrafları alınabiliyor.

2- Çektiğiniz krediyle ilgili dosya masrafı dekontu elinizde varsa işiniz daha kolay. Eğer yoksa bankanızın herhangi bir şubesini gidip “x zamanda çektiğim y kredisine ait dosya masrafı dekontunu almak istiyorum” deyin. Bankalar bunu vermek zorundadır. İlk başta size zorluk çıkarabilirler. Bunun için bazı bankalar bu dekontu vermek için sizden ücret talep ederler. Vazgeçmeyin, bu ücreti ödeyip dekontunu alın. Bunu da geri alacaksınız çünkü..

3- Elinizdeki dosya masrafı dekontu ile (ücret ödediyseniz ilgili dekontla birlikte), örneğin 2000 TL altındaysa, bağlı bulunduğunuz Kaymakamlığın içinde bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne gidiyorsunuz. Burada hazır bir şekilde bulacağınız şikayet dilekçesini doldurarak kimlik fotokopisiyle birlikte teslim ediyorsunuz (ikişer nüsha). Bir nüsha da kendinize alın. Eğer hazır şikayet dilekçesi yoksa oradaki görevlinin yardımıyla hemen istenen bilgileri doldurarak dilekçeyi doldurabilirsiniz.

4- İşlem bu kadar. Bundan sonra adresinize gelecek cevabi yazıyı bekleyeceksiniz. Büyükşehirlerde başvuran sayısı çok olduğu için bekleme süreniz bazen 6 aya kadar uzayabilir. Olsun, sabredin ve bekleyin.

5- Adresinize Tüketici Hakem Heyeti’nden gelecek karar metni, eğer yanlış yapmamışsanız, sizi haklı görecektir. Bankaya da 15 gün içinde itiraz hakkı olduğunu bildirecektir. Çünkü bu yazı, hem size hem de bankaya gidiyor.

6- Burada önemli bir nokta var, ki başıma geldi, ilk başvurum sonuçlandığında bankanın beni aramasını ve hesabıma dosya masrafını yatırmasını beklerken 1 ay sonra posta kutuma mahkemeden bir yazı geldi!! Yazıda, ilgili bankanın Tüketici Hakem Heyeti kararına itiraz ettiğini ve benim 15 gün içinde -eğer istersem- itiraz dilekçemi vermem gerektiği yazıyordu. İnanın mahkemeden bu yazı gelince canım sıkıldı, nereden bulaştım bu işe dedim, çünkü daha önce mahkemeyle hiç işim olmamıştı. Keşke hiç bu işe girişmeseydim dedim. Zaten bankaların istediği de bu: insanları caydırmak. Fakat yılmadım, internette küçük bir gezinti sonucu ilgili yargıtay kararlarını aldım, avukat bir arkadaşımın desteğiyle dilekçemi hazırladım ve mahkemeye giderek verdim. Yaklaşık 9 ay sonra dava sonuçlandı. Mahkeme beni haklı bulmuştu, bankaya yasal faiziyle ücreti yatırmasını söylemişti (tabii mahkeme masraflarını da banka ödeyecekti). Mahkeme kararı ulaşınca hemen bankayı aradım, durumu özetledim, zaten biz de bugün sizi arayıp dosya masrafı bedelini yatıracaktık dediler. O gün de yatırdılar.

Bu ilk denemeden sonra diğer farklı üç bankadan aldığım krediler için de dosya masrafları için başvurdum, tüketici hakem heyeti kararı gelince 15 gün beklemeden hemen bankayı arayıp ücreti yatırmalarını söyledim, aksi halde bankanın 15 günlük süre içinde itiraz edebileceğini bildiğim için icra kanalıyla ücreti alırım ve icra masraflarını da siz ödersiniz dedim. Bankalar, buna gerek kalmadan ücreti yatırdılar.

Kredi kartı aidatını geri almada da aynı mekanizma işliyor. Aidatın alındığını gösteren dekontları aynı şekilde hakem heyetine verirseniz sonuçlar olumlu çıkıyor.

Konut kredisi için bir uyarı: ekspertiz ücretini ve erken kapama cezalarını geri alamazsınız, bunun için kesinleşmiş yargı kararları var. Krediyi aldığınız bankada yapılandırma yaparsanız bunu alabiliyorsunuz. Bu konuya dikkat edin.

Konuyla ilgili sorularınız olursa yazıya yorum girebilirsiniz, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Güncelleme-25.12.2015

Bu yazıyı geçen yıl yazmıştım. O zaman bahsedeceğim problem yoktu. Son gelen yorumlardan anlaşıldığı üzere özellikle kredi kartı aidatlarında hakem heyetinden olumlu yanıt gelmesine rağmen bankalar dava açıyor. Bunda Yargıtay’ın “bankalar kredi kartı aidatı alabilir” şeklindeki bir içtihatı örnek almaları etkili oluyor. O yüzden bu yazıyı okuyanları bilgilendirmek istedim. Dosya masrafında böyle bir durum yok, sadece kredi kartı aidatlarında var. 200 TL gibi bir ücret almak için başvuruda bulunup karşılığında davayı kaybedince yaklaşık 1000 tl gibi toplam bir ücret ödemek sözkonusu. Kredi kartı aidatı konusunda dikkatli olmakta fayda var.102 yorum

 1. Suat Bey Merhabalar..
  Finansbanktan 1300 tl dosya masrafımın tarafıma iadesi diye THH ne başvurdum. 15 gün sonra banka beni arayıp 900 tl verim beklemeyin dediler. Bende kabul etmedim. Sizce doğru bir yol izlemişmiyim. Parayı iade alamama durumum olurmu. Teşekkür ederim

 2. İyi günler. Mart ayinda 10.yili dolan bir kredimiz var. Elimizde o zamandan kalma makbuzumuz var 2500civari dosya masrafi odemistik.acaba basvuramiyor muyuz?

  • Tuğba Hanım, Yargıtay kararına göre 10 yıl öncesine kadar olanlar geri alınabiliyor. Ama net olması açısından tüketici hakem heyetine sormanız iyi olur.

 3. merhaba ben aynı bankadan 4 defa kredi çektim bunların hepsini tek seferdemi başvuru yapmam gerekiyor yoksa hepsine ayrı dilekçe mi yazmam gerekiyor birde benden ne kadar dosya masrafı kesildi bilmiyorum bunları nasıl öğrenebilirim ilginiz için şimdiden teşekkürler

  • Hasan Bey merhaba
   Kredi çektiğiniz şubeye giderek ilgili dekontları isteyebilirsiniz. Üzerinde dosya masrafı yazan dekontlar için tek seferde başvuru yapabilirsiniz.

 4. Suat Bety merhabalar, öncelikle bizleri bigilendirdiğiniz için teşekkür ederim.Bende bankadan kredi çektim dosya masrafı olarak benden para aldılar ve dosya masrafının alınacağı tutarı kredi sözleşmesindede yazıyor ancak kredi evraklarını imzalarken bana dekont vermediler.Olay 2011 yılında oldu ortada dekont yok ama sözleşmede dosya masrafının alınacağı ve miktarı net yazıyor buhalde ben dosya masrafını alabilirmiyim ?
  banka ekstre dökümünde böyle bir ücretin alındığına dair hiçbir bilgi yok muhtemelen bankacı cebe indirdi , bu konuyla ilgili bana verebileceğiniz bir mahekeme kararı yargıtay kararı varmı? yardımlarınız için tşk ederim.

  • Merhabalar
   Bankaya gidip dosya masrafıyla ilgili kalemin dekontunu istediğinizde vermeleri gerekiyor, eğer vermezlerse zorlayın. Bir bankadan çektiğim kredide, aylık harcama dökümü içinde yer alan değişik kodlara sahip bir satırı (dosya masrafı) kullanmış ve masrafı geri almıştım. Bunu da kontrol edebilirsiniz. Yazı içinde konuyla ilgili yargı kararları bulunuyor.

   • Suat bey tüm ekstreyi tek tek inceledim dosya masrafı yok bddk ya şikayet ettim bir müffetişin bizzat bankanın bilgisayarını incelemesini talep ettim bankacının ekranında böyle bir sayfa vardır ancak yazıcıya dökümünde çıkartmıyor olabilirler diye düşündüm birde anlamadığım konu dekonta gerek kalmadan sadece sözleşmede yazması yeterli olmaz mı sonuçta banka bunu keyfi yazmamıştır alacakki sözleşmeyede yazmış.

    • Nalan Hanım, aslında haklısınız sözleşmede yazıyor ama tüketici hakem heyeti bu dekontu istiyor diye biliyorum. Dilerseniz bağlı bulunduğunuz ilçenin hakem heyetini telefonla arayıp durumu anlatabilirsiniz, eğer dekont olmadan sözleşme yeter derlerse başvurunuzu yapabilirsiniz.

 5. merhaba suat bey
  ben 2009 da teb cetelem den araç kredisi aldım 500 tl dosya masrafı kesildi ben tüketici makkemesi heyetine verdim kabul edildi evime yazı geldi onaylanmış.Fakat teb cetelemi aradım ödemiyoruz biz size o zaman evrak imzalattık diyor bu durumda ne yapmam lazım bana yol gösterirmisiniz.

  • Hasan Bey, imzaladığınız evrakı bankadan isteyebilirsiniz, eğer evrakta dosya masrafının iadesi alınamaz yazıyorsa evet ödemezler ama değilse alabilirsiniz diye düşünüyorum.
   Bankanızla bu anlamda görüşün derim.

Yorum yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.