EN SON YAZILAR

Dosya Masrafı ve Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Dosya Masrafı ve Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Bankaların en önemli gelir kalemlerinden biri, bankacılık hizmet gelirleri ve komisyonlar. Örneğin 2014 yılı ilk 6 aylık verilere göre bankalar 12.5 milyar tl gelir elde etmiş. Bunun 9.6 milyar lirası bankacılık hizmetleri ve 2.9 milyar lirası da komisyon ücretleri. Bu da toplam gelirler içinde %63 gibi bir rakama tekabül ediyor.

para

Dosya masrafı geri alma

Sonuçta bankalar hayır kurumları olmadığı ve ticari bir kuruluş oldukları için gelir elde etmeleri normal. Fakat kredi çektiğimizde zaten toplam geri ödemede belli bir miktar kazançları oluyor, o zaman neden dosya masrafı alınıyor? Bu yazıda dosya masrafının nasıl geri alınabileceğini anlatmak istiyorum. 4 bankadan geri almış olduğum için yazacaklarım tecrübeyle sabit. Aynı şekilde kredi kartı aidatları da alınabilir fakat ben onları henüz almadım.

Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Önce kaç liralık dosya masrafları için nerelere başvuracağımıza bakalım:

28.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre biz tüketiciler;

1999 TL‘ye kadar ikamet edilen İlçe Kaymakamlığı‘ndaki Tüketici Hakem Heyetine

2000-3000 TL arası İl Hakem Heyetine (Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde)

3000 TL ve üzeri Tüketici Mahkemelerine (Adliye Sarayı içinde)

başvurabiliyoruz. Eğer bulunduğumuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine başvurulabilir.

Bu kanunu okumak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. Bu kanunu bilinçli bir tüketici olmak için herkesin okuması gerekiyor, zira aldığımız tüm ürünler için ne gibi haklarımızın olduğunu açıkça anlatıyor.

6502_Sayılı_Tüketicinin_Korunması_Hk_Kanun_ile_Tüketiciye_verilen_Haklar

mortgage

Bu ön bilgileri verdikten sonra çektiğimiz tüketici-otomobil ve konut kredilerinden kesilen dosya masrafını nasıl geri alabileceğimize adım adım bakalım:

1- Yargıtay 13. Dairesi’nin kararına göre 10 yıl önceye kadar kullanılan kredilerin dosya masrafları alınabiliyor.

2- Çektiğiniz krediyle ilgili dosya masrafı dekontu elinizde varsa işiniz daha kolay. Eğer yoksa bankanızın herhangi bir şubesini gidip “x zamanda çektiğim y kredisine ait dosya masrafı dekontunu almak istiyorum” deyin. Bankalar bunu vermek zorundadır. İlk başta size zorluk çıkarabilirler. Bunun için bazı bankalar bu dekontu vermek için sizden ücret talep ederler. Vazgeçmeyin, bu ücreti ödeyip dekontunu alın. Bunu da geri alacaksınız çünkü..

3- Elinizdeki dosya masrafı dekontu ile (ücret ödediyseniz ilgili dekontla birlikte), örneğin 2000 TL altındaysa, bağlı bulunduğunuz Kaymakamlığın içinde bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne gidiyorsunuz. Burada hazır bir şekilde bulacağınız şikayet dilekçesini doldurarak kimlik fotokopisiyle birlikte teslim ediyorsunuz (ikişer nüsha). Bir nüsha da kendinize alın. Eğer hazır şikayet dilekçesi yoksa oradaki görevlinin yardımıyla hemen istenen bilgileri doldurarak dilekçeyi doldurabilirsiniz.

4- İşlem bu kadar. Bundan sonra adresinize gelecek cevabi yazıyı bekleyeceksiniz. Büyükşehirlerde başvuran sayısı çok olduğu için bekleme süreniz bazen 6 aya kadar uzayabilir. Olsun, sabredin ve bekleyin.

5- Adresinize Tüketici Hakem Heyeti’nden gelecek karar metni, eğer yanlış yapmamışsanız, sizi haklı görecektir. Bankaya da 15 gün içinde itiraz hakkı olduğunu bildirecektir. Çünkü bu yazı, hem size hem de bankaya gidiyor.

6- Burada önemli bir nokta var, ki başıma geldi, ilk başvurum sonuçlandığında bankanın beni aramasını ve hesabıma dosya masrafını yatırmasını beklerken 1 ay sonra posta kutuma mahkemeden bir yazı geldi!! Yazıda, ilgili bankanın Tüketici Hakem Heyeti kararına itiraz ettiğini ve benim 15 gün içinde -eğer istersem- itiraz dilekçemi vermem gerektiği yazıyordu. İnanın mahkemeden bu yazı gelince canım sıkıldı, nereden bulaştım bu işe dedim, çünkü daha önce mahkemeyle hiç işim olmamıştı. Keşke hiç bu işe girişmeseydim dedim. Zaten bankaların istediği de bu: insanları caydırmak. Fakat yılmadım, internette küçük bir gezinti sonucu ilgili yargıtay kararlarını aldım, avukat bir arkadaşımın desteğiyle dilekçemi hazırladım ve mahkemeye giderek verdim. Yaklaşık 9 ay sonra dava sonuçlandı. Mahkeme beni haklı bulmuştu, bankaya yasal faiziyle ücreti yatırmasını söylemişti (tabii mahkeme masraflarını da banka ödeyecekti). Mahkeme kararı ulaşınca hemen bankayı aradım, durumu özetledim, zaten biz de bugün sizi arayıp dosya masrafı bedelini yatıracaktık dediler. O gün de yatırdılar.

Bu ilk denemeden sonra diğer farklı üç bankadan aldığım krediler için de dosya masrafları için başvurdum, tüketici hakem heyeti kararı gelince 15 gün beklemeden hemen bankayı arayıp ücreti yatırmalarını söyledim, aksi halde bankanın 15 günlük süre içinde itiraz edebileceğini bildiğim için icra kanalıyla ücreti alırım ve icra masraflarını da siz ödersiniz dedim. Bankalar, buna gerek kalmadan ücreti yatırdılar.

Kredi kartı aidatını geri almada da aynı mekanizma işliyor. Aidatın alındığını gösteren dekontları aynı şekilde hakem heyetine verirseniz sonuçlar olumlu çıkıyor.

Konut kredisi için bir uyarı: ekspertiz ücretini ve erken kapama cezalarını geri alamazsınız, bunun için kesinleşmiş yargı kararları var. Krediyi aldığınız bankada yapılandırma yaparsanız bunu alabiliyorsunuz. Bu konuya dikkat edin.

Konuyla ilgili sorularınız olursa yazıya yorum girebilirsiniz, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Güncelleme-25.12.2015

Bu yazıyı geçen yıl yazmıştım. O zaman bahsedeceğim problem yoktu. Son gelen yorumlardan anlaşıldığı üzere özellikle kredi kartı aidatlarında hakem heyetinden olumlu yanıt gelmesine rağmen bankalar dava açıyor. Bunda Yargıtay’ın “bankalar kredi kartı aidatı alabilir” şeklindeki bir içtihatı örnek almaları etkili oluyor. O yüzden bu yazıyı okuyanları bilgilendirmek istedim. Dosya masrafında böyle bir durum yok, sadece kredi kartı aidatlarında var. 200 TL gibi bir ücret almak için başvuruda bulunup karşılığında davayı kaybedince yaklaşık 1000 tl gibi toplam bir ücret ödemek sözkonusu. Kredi kartı aidatı konusunda dikkatli olmakta fayda var.102 yorum

 1. Merhaba,

  Konut kredilerinde aynı bankadan yapılandırma yapılması durumunda yapılandırma ücretinin geri alınabileceğini belirtmişsiniz.

  Süreç nasıl işlemekte? Geri almak için belli koşullar var mıdır?

  Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

  Tşkler,
  İyi çalışmalar

 2. Tuğba Hanım, süreç aynı şekilde ilerliyor. Eğer yapılandırmada dosya masrafı ödediyseniz aynı şekilde alabilirsiniz. Hatta şimdi e-devlet üzerinden tüketici şikayetlerini de yapabiliyorsunuz.
  Adres: http://tuketicisikayeti.tuketici.gov.tr/

 3. Ben 40.000 TL taşıt kredisi çektim. 600 tl dosya masrafı ödedim. Kredinin 2. taksidinden sonra borcun tamamını erken ödeme ile kapattım. Dosya masrafı için başvurmam mantıklı mıdır acaba? Erken kapatmadan dolayı tereddüte düştüm.

 4. Nurten Hanım tabii ki başvurun, ben aynı şekilde aldım.

 5. Merhaba bende dosya masraflarını geri almak için başvurdum postahaneden bankalara gerekli kağıtları yolladım suan elimde bankalardan gelen kağıtlar var ama tam ne yapacağımı bilmiyorum

 6. Bankadan nasıl bir karar geldi? Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmadınız sanırım, direkt bankaya başvurdunuz. Biraz daha detay verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

 7. Tüketici hakem heyetinden kağıt geldi bankayı gittim kağıdı verdim hesabınıza para yattığı zaman telefonla size msj gelicek dediler 1 ay oldu hatta geçti henüz bir haber yok.?

 8. Gökhan bey yatırmaları gerekiyor. Bankanızı arayın, boş bırakmayın. 1 ay içinde normalde yatması gerekiyordu.

 9. Suat bey bende hem ıhtıyac kredıs bankadan cektım hemde subeye gıtmeden cektıgım kredıler var bırde kullandıgım kredi kartı masraflarını nasıl alabılırım kaymakamlıga gıdıp mı evrakları vermelıyım.yardımcı olursanız cok sevınırım teşekkürler

 10. Arzu Hanım
  Bu kredilerin dosya masrafı yazan dekontlarını ve kredi kartlarınızın yıllık aidat kesilen ekstrelerini bulup kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine gitmeniz gerekiyor. Eğer bu dekontlar yoksa bankalardan isteyebilirsiniz. Bankalar bu dekontlar için ücret isteyebilir, bu ücret istenen dekontu da tüketici hakem heyetine verebilirsiniz.

 11. suat bey çok teşekkür ederim . sagolun
  bişey daha sorsam bu dekontları kredı ceken kısımı yoksa bı yakınıda goturu bılır mı ıllaha kendısı mı olmak zorunda

 12. Evet krediyi çeken dekontu almalı, başkasına vermezler

 13. kredi kartımın 10 yıla dönük aidatlarının iadesi için bankayı aradım ve ekstreleri istedim.Şimdi ilk olarak bankaya mı dilekçe göndermeliyim yoksa direkt olarak hakem heyetine mi başvuruda bulunuyum ? Hangi yolu izlemem daha hızlı sonuç almamı sağlar ?

 14. Murat Bey, bankalar bu işe yanaşmamakla birlikte yine de bir dilekçeyle şansınızı deneyebilirsiniz. Direkt tüketici hakem heyetine başvurun bence.

 15. merhaba benim konut kredisinin doya ücreti ve yapılandırma yaptığımda ki dosya masrafı toplam2200 tl çıktı İlçe Kaymakamlığı‘ndaki Tüketici Hakem Heyetine geçen eylülde başvurdum ne yapmalıyım hiç bir haber çıkmadı

 16. Erhan Bey yoğunluk kaynaklı bazen bu kadar uzayabiliyor. Telefonla arayarak sorabilirsiniz. Benim de bir tanesi 6 ay sürmüştü. Çok fazla dosya olduğu için bu kadar sarkabiliyor.

 17. Suat bey halen ödemekte olduğumuz konut kredisininde dosya masrafını ala bilirmiyiz

 18. Tabii alabilirsiniz.

 19. merhaba suat bey.. ben tam 1 senen önce dosya masrafımı almak için başvuru yaptım. e devlet üzerinden de kontrol ettim. işlem alınmış ve 2. aşamadaymışım. ama hala arayan soran yok. 1 seneyi geçmiş olması normalmi? ve bu parayı faiziyle alabilirmiyim??

 20. Fikret Bey, bir sene sürmesi uzun olmuş ama sanırım yakında karar çıkar. Başvuru esnasında dosya masrafının faiziyle ödenmesini belirttiyseniz geri alabilirsiniz.

 21. suat bey 10bin tl ihtiyaç kredisi çektim hemde şubeye gitmeden ve bir ara taksitleri yatıramadim ve şu an tekrar faiziyle ödüyorum aylk maaşımdan kesiliyo dosya ücreti alabilirmiyim alırsamda sizce ne kadar alirim ?

 22. Mehmet Bey
  Bankanıza başvurup ne kadar dosya masrafı kesildiğini öğrenin, hatta dekontunu alın. O dekontla başvurabilirsiniz.

 23. Suat bey kolay gelsin.ben vakifbanktan 4 5 belki de 6 kere felan kredi cektim kapattim. En sonunda da tek bi kredi de toplamistim hepsini kapatip. Ama su anda taksitleri odeyememistim . O sebeple maasimdan icra yoluyla tahsil ediliyo. Bu sekilde de ben cektigim kredilerin hatya son tek cati altinda toplamis oldugum haciz olarak ödediğim bu kredi icin de dosya masraflarini alabilir miyim

 24. Yakup Bey, her krediniz için ayrı ayrı dosya masrafı ödemişsinizdir. Bu dekontlarla başvuru yapıp geri alabilirsiniz.

 25. Meraba suat bey şimdiye kadar 8 adet kredi çektim ve halen bir tanesini ödemekteyim son iki kredim dosya masrafsız olarak verildi bunlar için yapıcak bişey yo dimi

 26. Coşkun Bey, kredi çekerken dosya masrafı altında bedel öderseniz alma hakkınız var, aksi takdirde yok maalesef.

 27. İyi geceler suat bey; ben kredi kartı masraflarını almak istiyorum ama elimde ektreler yok bunları bankadan istesem verirler mi acaba?

 28. Kadir Bey, bankalar biraz nazlansa da veriyorlar. Eğer bu dekontları verirken ücret isterlerse o ücretlerin dekontlarını da tüketici hakem heyetine verip alabilirsiniz.

 29. Suat bey ben de dosya masrafı için hakem heyetine basvurdum cevap geldi ben direk bankaya gidip bu parayı istemeli miyim yoksa beklemeli miyim ?

 30. Seda Hanım bankaya gidip gelen kağıdı verin, işleme koysunlar, sonrasında da takip edin. Bazı bankalar hemen yatırırken bazıları geciktirebiliyor.

 31. Teşekkür ederim Suat bey

 32. Zafer ÇİÇEK

  Dekontlarda imza kaşe bulunması gerekiyormu? Hesap cüzdanı dekont yerine geçer mi?

 33. Zafer Bey, dekontu bankadan almışsanız sorun olmaz, hesap cüzdanı üzerinde ilgili kısımda “dosya masrafı” yazıyorsa o da olur. Ben bir bankanın internet şubesinden aldığım aylık döküm üzerinde dosya masrafı kısmını işaretleyip vermiştim. Tüketici hakem heyeti kabul etti.

 34. Mehmet Volkan peköz

  Merhaba;
  2008 ocak ayında Vakıfbank’tan 91,000-TL konut kredisi kullandım, 1,820-TL dosya masrafı alındı, Daha sonra da aynı bankadan iki kez yapılandırma yaptım, birisinde 1,755-TL diğerinde ise 1,450-TL yapılandırma masrafı aldılar. Şimdi bunların toplamı 5,025-TL yapıyor. Toplamı 3,000-TL’yi geçtiğinden tüketici mahkemesine mi başvurmam gerekiyor? Yoksa dosya bazında her üçü de 2,000-TL altı olduğundan ilçe hakem heyetine başvurabilir miyim? Bir de ilk alınan dosya masrafı elimdeki taksit ödeme dökümünde masraf olarak belirtilmiş, bu döküm yeterli sanırım ama yapılandırmalar için bir belge yok, sadece 1,755-TL için dekontu var ama açıklama yazmamışlar. bunlar için de bankadan dekont alabilir miyim?
  Teşekkürler.

 35. Mehmet Bey merhaba
  Toplam masraf 5025 TL tutuyor ama bu, tek kalemde alınmadığı için ayrı ayrı tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz. Bir dosya masrafı 2000 TL’yi geçerse tüketici mahkemesine başvurmanız gerekir.
  Bankanızdan yapılandırmalar için dekontları isteyin. Açıklama kısmında dosya masrafı yazmayabiliyorlar, bir kod yazıyorlar. Ben, aylık dökümde görünen böyle bir masrafı hakem heyetine verip almıştım.

 36. ökkeş yaycı

  ökkeş yaycı ben 2 defa vakıfbankta kıredi kullandım ve 3 ay öncevakıfbank baş mütürlügüne dilekce yazdım bir haber çıkmadı

 37. Ökkeş Bey, bankalardan birşey çıkmaz. Yazıda anlattığım gibi Tüketici Hakem Heyetine başvurmalısınız.

 38. Iyi günler suat bey biz basvurduk bize 2 tane kagit geldi aralıklarla banka bizi hakli bulmus bankaua para yaticak dedilet ama hala yatmadi nereye basvurmaliyiz? O bize ne kadar odeyecekleri hakkinda bilgi gelen kagitla bir yere basvurmaliydik acaba? Tsk ederim

 39. Ali Bey, siz sanırım direkt bankaya başvurdunuz. Bankaya sorabilir veya dilekçeyle sorgulayabilirsiniz, 15 gün içinde dilekçenize cevap vereceklerdir. Tüketici hakem heyetinden gelseydi o kağıtlarla bankanıza başvurmanız gerekecekti. Peşini bırakmayın derim.

 40. iyi günler suat bey ben kasım 2014 te konut kredisi çektim dosya masrafı için tüketici hakem heyeti ne başvurup sonucu teb bankasına götürdüm. e- devletten baktığımda da teb bankasının bana dava açtığını gördüm. biraz araştırdığımda ekim 2014 ten sonra ki dosya masraflarının yasal zeminin bankalar tarafından oluştuğu söylendi bu durumda mahkeme sonucu ne olur sizce? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 41. Ayhan Bey bana da aynı şekilde dava açılmıştı. Aslında bize açılmıyor, kararın iptali için açılıyor. Örnek Yargıtay kararları uyarınca genelde bizler lehine sonuçlanıyor. O yüzden merak etmeyin, sadece zaman biraz uzayacak. Takip etmenizde fayda var.

 42. Suat bey merhaba bana mesaj geldi garanti bankasindan Bankaca tahsil edilen 275TL ucretin iadesi talepli basvurunuz Tuketici Hakem Heyetince karara baglanmistir. Karar asli ile birlikte subenize basvurabilirsiniz. Finansal Tuketicilerden Alinacak Ucretlere Iliskin Usul ve Esaslar Hakkinda Yonetmelik 8. Mad. kapsaminda bilgilendirmedir.mesaj bu ancak asli elime gecmedi mahalledeki herkese kagit geldi ama bana gelmedi bu mesajdan sonra ne yapmaliyim

 43. İsmail Bey, tüketici hakem heyeti kararı hem banka genel merkezine hem de sizin adresinize postalıyor. Sizin elinize henüz geçmediğine göre bir hafta daha bekleyin. Eğer gelmezse banka şubesine gidip durumu anlatabilirsiniz. Banka size gelecek kağıtta ısrar ederse tüketici hakem heyetine giderek sonucu alabilrsiniz.

 44. Peki bu mesajdan olumlu sonuc cikmistir diyebilirmiyiz simdiden tesekkurler

 45. Büyük bir ihtimalle olumlu sonuçlanmıştır, ne tür bir kredi çekmiştiniz?

 46. İhtiyac kredisi cekmistim 2 tane 1 tanesi red karari cikti belge yetersizliginden biride bu mesaj geldi

 47. O zaman olumlu cevap gelecektir diye tahmin ediyorum.

 48. Meraba suat hocam benimde kart aidatı olumlu sonuçlandı ilçe heyet kurulu tarafından fakat banka dava açtı.elime şu an dava ile ilgili yazı gelmedi.geldikten 15 gün içinde tüketici mahkemesine senin gibi Yargıtay emsal kararlarından koysam dilekceyle beraber…mahkemede duruşmaya gerek kalmadan bu iş biter mi.ve sennkide aynen böyle mi oldu

 49. Merhaba
  Benimki böyle olmadı çünkü mahkeme direkt bize açılmıyor, kararın iptali üzerine açılıyor. Biz sadece cevabi dilekçe verebiliyoruz. Dolayısıyle davanın sonuçlanmasını beklemek zorundasınız. Karar da büyük ihtimalle sizin lehinize çıkacaktır.

 50. Hmm anladım peki ben mahkemeye vs.gitmeyecek miyim yani…bi cevabı dilekceyle verebilmek için davanın sonuçlanması beklemek mi lazim

 51. Mahkemeye sadece dilekçeyi vermek için gitmiştim, dava görülürken gitmeye gerek yok.

 52. Merhaba Suat Bey;
  Vakıfbanktan konut kredisi kullanmıştım. İptek parasıi expertiz ücretini alabikiyormuyum. Ayrıca Direkt hakem heyetine başvurabiliyormuyum. Bnakda uzlaşma masası koymuşlar hangisi doğru

 53. Merhaba Zafer Bey
  İpotek ve ekspertiz parası alınamıyor. Sadece dosya masrafı geri alınabiliyor.

 54. Suat bey benim sorunum kredi kartı borcu ödeyemedim imkansızlıktan dolayı ve kredi kartımı 18 taksite böldürdüm yapılandırma yaptık bankayla sözlesme oldu ödedim son iki taksitim kaldı ödeyecegım buna ıstınaden sımdı veya borc bıttıgınde bankanın benden aldıgı faizi nasıl alırım kaymakamlıga dılekce vererek arkadasım aldı fazla alınan parasını ben nasıl bır yol ızlemem gerek tsk ederım..

 55. Arif Bey merhaba
  Bahsettiğiniz bu ödemeyi geri alamazsınız diye düşünüyorum. Çünkü buradaki durum, normal kredi kartı yıllık aidatı değil. Dilerseniz tüketici hakem heyetine yine bir sorun.

 56. Merhaba suat bey.Bende kredi dosya masraflari için thh ne basvurdum .karar lehime sonuçlandı ama banka bana dava açmış.ne yapmam gerekiyor yeniden thh nime basvurayım yoksa davamdan vazmıgeçeyim.ilk mahkeme kararim pek anlamiyorum bu islerden.yazinizda itiraz dilekçesi verdiginizden bahsetmissiniz nasil bir dilekçe yazdiniz örnegini paylasirsaniz sevinirim hosçakalın.

 57. Adem Bey merhaba
  Dava size mi açılmış? Aslında dava, kararın iptali için açılmış olması gerekiyor. Bu durumda siz dilekçe vermeseniz de mahkeme -genelde- lehinize sonuçlanıyor. Benim dilekçeyi bir şekilde size ileteyim, orada da örnek yargı kararları var. Dilekçeyi mailinize göndermeye çalışırım.

 58. İş bankasindan tasit kredisi kullandim hakem heyeti karari lehime sonuclandi fakat ticari oldugum icin banka odeme yapmiyor davayi geri almassam bana karsi dava acicaz diyorlar ne yapmaliyim?

 59. Suat bey merhabalar. Garanti bankasından konut kredisi kullandım.%2 peşin faizli mortgage kredisi. %2 lik kısmı 2030tl ye takabul ediyor. Bu meblayı geri alabiliyor muyuz?

 60. Ömer Bey
  “%2 peşin faizli” ibaresi dosya masrafı adı altında değil sanırım, bu yüzden alınabileceğini sanmıyorum.

 61. Komisyon adı altında kesiliyor fakat.kesin bir bilgiye bende ulaşamadım.

 62. merhaba lar benim toplam 2 bankadan taşıt konut ihtiyaç olmak kaydıyla 2.450 var 2 ay önce bulundugum yerin kaymakamlık tan evrakları başvurdum ama daha bi ses çıkmadı genelde tanıdıklarım 1 2 3 ayda aldırlar ben hala bekliyorum bilginiz varsa yorum yazarmısız

 63. Fatih Bey merhaba
  Yoğunluğa göre 6-7 aya kadar uzayabiliyor süre. Benimki de öyle olmuştu.

 64. servet yukkaldiran

  Merhaba suat bey.ben 15.08.2015 te 55 bin konut kredisi cektim. 2.300 lira dosya masrafı aldılar nasıl geri alabilirim veye geri alma şansım varmı.yardımcı olursanız cok sevinirim şimdiden tsk ler.

 65. Servet Bey
  2000 TL üstü olduğu için bölge tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz. Yazıda detayları paylaşmıştım.

 66. merhabalar suat bey ev kredisi çektik üç yıldır ödüyorduk işlerin kötü gitmesi sonucu yapılandırmaya gittik kartlarda veihtiyaç kredisinde yapılandırma olunca masraf bedelleri ödenmiyor diyor bankalar bu doğrumudur 30 kırk tane kart vardıo iş dolayısıyla ödemelerini yapamadık yapılandırarak bizi iyice borç batağına çektiler hiç birinin dosya masrafını alamıyoruz bize denilen yapılandırılan işlemlerde alınamıyormuşböyle bir şey varmı teşekkürler

 67. Aynı bankada yapılandırma yapılınca alınamıyor. Ben başka bankaya aktarmıştım krediyi, ikisinden de dosya masrafını almıştım.Sizinki aynı banka olduğu için alınamaz diye düşünüyorum. Sadece ilk kredinin dosya masrafı alınabilir.

 68. sauat bey ben x bankasının benden kesmiş olduğu 1400 ytl dosya masrafını tüketici hakem heyetine baş vurarak talep ettim mahkeme beni haklı buldu x bankasının tarafıma 1400 ytl ödemesine hükmetti bende bankayı arardım parayı iade etmeyeceklerini söylediler bende avukata verdim avukat 25 bugün yarın die oyaladı ve en sonunda icra dairesine gideceğimi söyledim avukata o da 10 dk sonra beni arıyarak banka paranın yarısını yatırmış dedi bana 800 ylt gönderdi bende icra dairesini aradım icra dairesi bana 1092 ytl yattığını söyldedi bende avukat ben avukatı aradım bana kalan 600 ytl min ne zaman alacagımı sorduğumda 1 ayı bulur dedi ben bu işten birşey anlamadım ayrıca banka da beni mahkemeye vermiş

 69. Garanti bankasından 150 bin kredi için 1500 tl müşteri komisyonu adı altında para aldılar. THH başvurumu kabul etti ancak garanti bankası dava açtı. Peşin faiz olarak alınan paranın bana krediyi erken kapattığımdan en azından iadesini mahkeme yolu ile alabileceğimi düşünüyorum.

 70. Albarakaturkden 27000 lira ev kredisi çektim benden 2000 lira kesinti yaptılar tüketici hakem heyetine başvurdum tam 1 sene oldu 10 gün önce ppostacı kâğıt getirdi dosya masraflarını 15 güniiçerisinde alabilirsiniz diye evrak geldi hakem heyeti 3250 lira para hakwtmis 1250 lirasını onlar almış 2000 lirasinida siz alacaksınız diye yaziyo bugünde bankadan aradılar dosya masraf parasını alabilirsiniz 1000 lira diye söylediler ben 2000 lira dedim bankacı bize merkezden verilen fiyat 1000 lira dendi diyor o parayı alayimmi tekrar itirazmi edeyim

 71. Alper Bey
  Durum biraz karışık anladığım kadarıyla! Size tüketici hakem heyetinden gelen karar belgesinde hangi rakam yazıyorsa bankanın onu ödemesi gerekiyor.

 72. Suat Bey merhaba,

  Kredi kartı aidatini geri ödenmesi için tüketici hakem heyeti tarafından haklı bulundum ve posta yoluyla durum bana iletildi. Şimdi ödemeyi nasıl alabilirim bankadan bunu bilmiyorum. Ne yapmam gerekir ? Banka çağrı merkezini mi aramalıyım yoksa şubeye mi gitmeyelim?

  Şimdiden teşekkürler.

 73. Şener Bey
  Şubeye gidip elinizdeki kağıdı gösterebilirsiniz.

 74. Evet suat bey benim durum biraz karisik dosya masraflarını gösteren belge yyanı bankadan bana verilen iki ayrı dekont vardı 1000 TL artı 1000 TL toplam 2000 TL. Ben bunu tüketici hakem heyetine goturdum sonuç olarak 2000 TL alabilirsiniz dediler ama banka beni bugün aradı dosya masrafları ile ilgili bi imza atmaniz gerekiyor denildi 1000 TL de dosya masraf parasını geri iade yapacağız dediler bende bankaya gitmedim imza atmadim tekrar ben tüketici hakem heyetine gittim onlarda bana 2000 TL alacaksın eksik verirlerse kabul etme dediler icra memurluğuna gidip şikayette bulun dediler.

 75. Biz dosya masrafını almak istiyoruz nasıl alınıyor direk ilçe kaymakamlığa mi gidilecek

 76. Yazıda detaylıca anlatmıştım ?
  Direkt ilçe kaymakamlığında bulunan tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz

 77. Tüketici hakem heyetine 13/11/2015 te dosya masrafı için bi şikayette bulunmuştum. bulunduğum sırada bi msj geldi 25/02/2016 görüşülecektir. diye 23/12/2015 te evime bir yazı geldi. hüküm kısmında dosya masrafı olarak tüketiciden kesilen dosya masrafı iadesine diye 1 ay içerisinde bütçeye gelir kaydedilmek üzere ilgili vergi dairesi müdürlüğüne ödenmesi yazıyor. tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde tüketici mahkemesine itiraz edilebilir. diyor. ne yamam gerekiyor. açıkcası tam anlayamadım. para yatınca bilgimi verilecek. banka tekrar itirazmı ediyor. para yatırıldıktan sonra. teşekkürler.

 78. Bankayı arayıp veya bizzat herhangi bir şubeye gidip elinizdeki kağıdı vermeniz iyi olur. Fakat vergi dairesi konusunu anlayamadım. Tüketici Hakem Heyetini telefonla arayıp bilgi almanızda fayda var.

 79. Merhaba suat bey ben bankadan ev kredisi çekmiştim dosya masrafını geri alabilmek için tüketici heyetine başvurdum 1700 tl ekspertis masrafıyla birlikte yazmışım o hesaplanmıyormuş haberim yoktu ve adres eksikmiş o yüzden cevap gelmemiş olmuş 8 ay önce falan geçen gittim sonuçlar için böyle böyle dediler tcnin son 2 hanesi de yanlışmış ekspertis parası olmadan tekrar dilekçe verin dediler düzelttik 1 ay önce verdik 5 gün önce cevap geldi adrese ödenecek paranız diye bankaya gittim yok iptali görünüyor zaten seneside geçmiş ödenmez dedi kağıttada 1 ay içerisinde hesaba yatacak yazıyor 10 tane imzalı tüketici heyetinden gelen kağıdın hiç mi hükmü yok anlamadım ne yapmamız gerekiyor şimdi?

 80. Habibe Hanım, banka neden böyle demiş anlamadım. Tüketici Hakem Heyeti’ne telefon açıp veya gidip durumu anlatmanız ve onların yönlendirmesiyle hareket etmeniz doğru olacaktır. Heyetten gelen yazı sizin lehinize ise bankanın hayır demesi doğru değil.

 81. Dediğiniz gibi bugün görüştüm tüketici hakem heyetiyle sistemden kontrol ettiler doğrulanmış görünüyor. Tekrar gidin bankaya eğer yine aynı problemi çıkartırlarsa 10 gün sonra icra yoluna başvurun dediler

 82. merhaba ben dosya masrafı için başvuru yaptım finansbank tan aldım ama garanti bankası için yazı geldi yazıda belirt,len tutarın ödenmesi diye bu yazıyı bankaya götürdüm 2 bin tl nin üstünde oldugu için banka dava açabilir dedi bankacı benim anlamadıgım Tüketici hakları mahkemesi karar vermiş bankaya vermek düşmez mi acaba veya aksi bir durum olurmu vermeme gibi şimdiden yorumunuz için teş.ed

 83. Fatih Bey haklısınız. Kabul edilmeme durumunda direkt hakem heyetinden geri dönerdi. Siz bankayı takip edin, ödemeleri gerekiyor.

 84. Merhabalar. Halkbankasindan 60000 konut kredisi cektik. 500 civarı dosya masrafi alındı. Tüketici hakem heyeti aracılığıyla dilekçe yazıldı . Banka karşı dava açti. Tüketici hakem heyetindeki arkadaşlara göre kaybetme ihtimalimiz yüksekmiş. Sonraki süreçte neler yapmamız gerekiyor? Birde kaybetmemız halinde ödemeniz gereken miktar ne kadar?

 85. Gamze Hanım
  Banka karşı dava açmış olabilir fakat kaybetme riski olduğunu düşünmüyorum. Kredi kartlarında böyle bir durum oldu son zamanlarda ki, yazının sonunda bahsettim, fakat konut kredisinde olacağını zannetmiyorum.
  Bana da karşı dava açıldı. Yazının 6. maddesinde bunu anlattım. Aslında direkt bize değil, tüketici hakem heyetinin kararının iptaline dava açılıyor. Sonunda banka kaybetti ve dosya masrafımı ödedi ve bir de tabii mahkeme masraflarını.

 86. Suat Bey merhaba iyi akşamlar ben ziraat bankasından iki kredi çekmiştim.2014 VE 2015 te .2014 tekinin dosya masrafını geri aldım 2015 tekinin ise tüketici hakem heyetinden karar geldi 15 gün önce tüketiciye iadesine şimdi benim napmam gerekiyo bunun için gidimmi yarın bankaya Merak ettiğim 2015 te çekilen kredinin dosya masrafı iade ediliyor mu banka bana o verilmez dedi 2014 10. aydan sonra çekilenleri vermiyor bankalar artık dediler.teşekkür ettim şimdiden

 87. Samet Bey merhaba
  Tüketici hakem heyeti lehinize karar vermiş. Bankanın ödemesi gerekiyor. Ödenmez demeleri anlamsız bence.
  Eğer banka hakem heyeti kararının iptali için dava açarsa, davanın sonucunu beklemek gerekiyor. Genelde de tüketici lehine sonuçlanıyor.

 88. suat bey merhabalar bilgilendirme için teşekkürler öncelikle. Ben yaklaşık 7 yıl önce farklı bir şehirden kredi kullanmıştım yine farklı şedirlerden kullanılmış 2 adet daha kredim var şu ana bu illerde ikamet etmiyorum başvuruda bulabilirmiyim ?

 89. İbrahim Bey, şu an ikamet ettiğiniz ilçenin tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

 90. Suat Bey Merhabalar..
  Finansbanktan 1300 tl dosya masrafımın tarafıma iadesi diye THH ne başvurdum. 15 gün sonra banka beni arayıp 900 tl verim beklemeyin dediler. Bende kabul etmedim. Sizce doğru bir yol izlemişmiyim. Parayı iade alamama durumum olurmu. Teşekkür ederim

 91. Merhabalar
  İlk kez duydum açıkçası. THH sonucu büyük ihtimalle sizin lehinize çıkacak.
  Yerinizde olsam ben de aynısını yapardım.

 92. İyi günler. Mart ayinda 10.yili dolan bir kredimiz var. Elimizde o zamandan kalma makbuzumuz var 2500civari dosya masrafi odemistik.acaba basvuramiyor muyuz?

 93. Tuğba Hanım, Yargıtay kararına göre 10 yıl öncesine kadar olanlar geri alınabiliyor. Ama net olması açısından tüketici hakem heyetine sormanız iyi olur.

 94. merhaba ben aynı bankadan 4 defa kredi çektim bunların hepsini tek seferdemi başvuru yapmam gerekiyor yoksa hepsine ayrı dilekçe mi yazmam gerekiyor birde benden ne kadar dosya masrafı kesildi bilmiyorum bunları nasıl öğrenebilirim ilginiz için şimdiden teşekkürler

 95. Hasan Bey merhaba
  Kredi çektiğiniz şubeye giderek ilgili dekontları isteyebilirsiniz. Üzerinde dosya masrafı yazan dekontlar için tek seferde başvuru yapabilirsiniz.

 96. Suat Bety merhabalar, öncelikle bizleri bigilendirdiğiniz için teşekkür ederim.Bende bankadan kredi çektim dosya masrafı olarak benden para aldılar ve dosya masrafının alınacağı tutarı kredi sözleşmesindede yazıyor ancak kredi evraklarını imzalarken bana dekont vermediler.Olay 2011 yılında oldu ortada dekont yok ama sözleşmede dosya masrafının alınacağı ve miktarı net yazıyor buhalde ben dosya masrafını alabilirmiyim ?
  banka ekstre dökümünde böyle bir ücretin alındığına dair hiçbir bilgi yok muhtemelen bankacı cebe indirdi , bu konuyla ilgili bana verebileceğiniz bir mahekeme kararı yargıtay kararı varmı? yardımlarınız için tşk ederim.

 97. Merhabalar
  Bankaya gidip dosya masrafıyla ilgili kalemin dekontunu istediğinizde vermeleri gerekiyor, eğer vermezlerse zorlayın. Bir bankadan çektiğim kredide, aylık harcama dökümü içinde yer alan değişik kodlara sahip bir satırı (dosya masrafı) kullanmış ve masrafı geri almıştım. Bunu da kontrol edebilirsiniz. Yazı içinde konuyla ilgili yargı kararları bulunuyor.

 98. Suat bey tüm ekstreyi tek tek inceledim dosya masrafı yok bddk ya şikayet ettim bir müffetişin bizzat bankanın bilgisayarını incelemesini talep ettim bankacının ekranında böyle bir sayfa vardır ancak yazıcıya dökümünde çıkartmıyor olabilirler diye düşündüm birde anlamadığım konu dekonta gerek kalmadan sadece sözleşmede yazması yeterli olmaz mı sonuçta banka bunu keyfi yazmamıştır alacakki sözleşmeyede yazmış.

 99. Nalan Hanım, aslında haklısınız sözleşmede yazıyor ama tüketici hakem heyeti bu dekontu istiyor diye biliyorum. Dilerseniz bağlı bulunduğunuz ilçenin hakem heyetini telefonla arayıp durumu anlatabilirsiniz, eğer dekont olmadan sözleşme yeter derlerse başvurunuzu yapabilirsiniz.

 100. merhaba suat bey
  ben 2009 da teb cetelem den araç kredisi aldım 500 tl dosya masrafı kesildi ben tüketici makkemesi heyetine verdim kabul edildi evime yazı geldi onaylanmış.Fakat teb cetelemi aradım ödemiyoruz biz size o zaman evrak imzalattık diyor bu durumda ne yapmam lazım bana yol gösterirmisiniz.

 101. Hasan Bey, imzaladığınız evrakı bankadan isteyebilirsiniz, eğer evrakta dosya masrafının iadesi alınamaz yazıyorsa evet ödemezler ama değilse alabilirsiniz diye düşünüyorum.
  Bankanızla bu anlamda görüşün derim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.