Kişisel

Diyet Yapmadan Nasıl 11 Kilo Verdim?

Diyet Yapmadan Nasıl 11 Kilo Verdim?

Kilo vermeye çalışan biriyseniz yazı başlığını görünce bu yazıya bakmadan geçemeyeceksiniz diye düşünüyorum. Zira kilo vermek gerçekten meşakkatli ve mutsuzluk verici bir olgu. Pazartesi diyete başlayıp çarşamba günü bırakanları veya diyetteyim deyip baklavaları birer ikişer götürenleri hepimiz görmüşüzdür.

Diyet yapmadan nasıl kilo verdim?

Bu yazı “nasıl kilo verilir” yazısı değil, o yüzden kendinizi kasmayın, size öğütler verecek değilim. Şöyle  yapın böyle yapın diyen birçok yazı bulabilirsiniz internette. Gazetelerde bile öneriler görebilirsiniz. Ben kendi hikayemi yazacağım, belki birilerine faydam dokunur bilemiyorum.

Her şey on ay önce endokronoloji doktoruna gitmemle başladı. Yaklaşık beş yıldır hipoglisemi ile mücadele ediyorum, ani kan şekeri düşüklüğü. Bunun bir ilacı yok, ara öğünlerle idare ediyorum. Uzun zaman kan değerlerimi ölçtürmemiştim, bu yüzden doktora uğradım. Doktorla sohbetimizde yeme alışkanlıklarımı sordu ve özellikle her gün işyerinde kahvaltıda yaptığım simit-kaşar ikilisini bırakmamı istedi. Sabah yapılan tokluk şekeri ölçümlerinde simit yemenin değeri 20 birim arttırdığını söyledi.


Doktorun söylediklerinden aklımda kalan sadece bu oldu, diğerlerini hatırlamıyorum. Ertesi sabah bu dediğini uygulamaya başladım ve artık sabahları kepek ekmeği ve beyaz peynir ikilisine döndüm. Bunun yanında akşamları az yemeye başladım. Evde tabaklar normalden küçüktü zaten, sadece bir tabak yemeye başladım. Herhangi bir diyet programını takip etmediğim için her şeyden az miktarda yemeye başladım. Tatlı konusunda baklava türlerini vs kesip attım, sadece sütlü tatlılar yedim. Bir de -daha önce yapmaya çalışıp vazgeçtiğim- çayı şekersiz içmeye başladım. Önceleri çayın tadı kötü oluyordu ama buna direndim zira burada beni tetikleyen şey, günde ortalama 10 bardak çay içtiğimi düşünürsek iki kesme şekerden totalde yirmi kesme şekerden oluşan avuç dolusu şekeri vücuduma almanın anlamsız ve rahatsız edici olduğunu düşündüm. Şu an bunu yazarken bile gözümün önüne iki avucumun şekerle dolu olduğu geldi. Son olarak haftada bir veya iki kez 40 dakikalık yürüyüşler yaptım. Kapalı alanlarda spor yapma fikri hoşuma gitmiyor. Dışarıda oksijen almak ve yürümek ruhuma da iyi geliyor.

Tüm bunları dediğim gibi herhangi bir diyet programı veya birinin zorlaması ile yapmadım. Fazla kiloların bedeni yorduğunu, bel fıtığına sebep olduğunu, eğilip  kalkarken bile rahatsızlık verdiğini düşündüm. İşin arka planında ise hiçbir zaman aklımdan çıkmayan Mevlana’nın “dolu midede hikmet bulunmaz” sözü yatıyordu. Bu söz, herhangi bir zaman diliminde yemeği fazla kaçıracak olsam aklıma düşer ve beni rahatsız ederdi.

94 kilo ile başlayan bu macerada 45 gün sonra ilk kez tartıya çıktığımda 89 kilo olduğumu görmem beni oldukça şaşırttı. Hem şaşırdım hem de bu durum hoşuma gitti. Hiç bir zorlama olmadan ve istediğim her şeyi yiyerek bu kiloya ulaşmam beni mutlu etti. Bu andan itibaren daha dikkatli olmaya başladım. Aynı düzeni sürdürerek devam ettiğimde 4. ayın sonunda 84 kilo olduğumu gördüm. 4 ayda 10 kilo vermiştim. Bu, beni ve çevremi de çok şaşırtan bir durum oldu. En güzel tarafı da çevrenizden gelen olumlu tepkiler ve nasıl başardın sorusunu cevaplarken içinizde yaşadığınız mutluluk.

Şimdi yukarıda bahsettiğim düzeni devam ettiriyorum. Farkında olmadan 1 kilo daha vermişim, şu an 83 kiloyum. Bundan sonrasında önemli olan mevcut durumu korumaya çalışmam. Ara sıra kaçırsam da hemen topluyorum kendimi. Zaten midem küçüldüğü için fazla yeme isteği de doğmuyor.

Hayatımda hiç diyet yapmadım, diyetisyene gitmedim. Fakat diyet yapan insanların mutsuz olduğunu görüyorum. İnsanın istediğini özgürce yiyememesi bir süre sonra diyeti bırakmasına da sebep oluyor kanımca. Benim hikayemde bu durum olmadığı için başarılı oldum herhalde. Şimdi daha fit görünüyor ve bunun keyfini çıkarıyorum. Şunu da belirtmem gerekiyor: hangi yiyecek kaç kalori, neyi neyle yemek gerekir vs gibi detayları hiç bilmiyorum.

Bu arada kilo vermenin maliyet açısından etkileri de yok değil 🙂 Tüm kıyafetlerimi değiştirdim diyebilirim, bu da haliyle direkt cebimi etkiledi ama olsun halimden hiç şikayetçi değilim…8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir