Faydalı Bilgiler,  Mobil Yaşam

Çok Satan Akıllı Telefonların Radyasyon/SAR Değerleri

Çok Satan Akıllı Telefonların Radyasyon/SAR Değerleri

Telefon alacağımız zaman cihazın RAM, hafıza, kamera,batarya ve fiyat vb gibi özelliklerine bakıyor ve buna göre seçim yapıyoruz. Bunun yanında bir de SAR denilen bir değer var ki, elimizden düşmeyen telefonların yaydığı radyasyon değerlerini gösteriyor. Bu değere pek baktığımız söylenemez. Oysa bu değer çok önemlidir ve  üzerinde durulması gerekir.

SAR Değeri
SAR Değeri

SAR Değeri Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

SAR , Specific Absorption Rate kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor ve Özel Emilim Oranı anlamına geliyor. Daha açık bir ifadeyle, elektronik cihazlardan yayılan 100 kHz ve 10 Ghz aralığında bulunan radyo frekans (RF) dalgalarının vücut tarafından emilme oranı diyebiliriz. Birim doku kütlesi başına soğurulan güç olarak tanımlanır ve birimi W/kg’dır. SAR hesaplanırken ya tüm beden üzerinden ya da küçük bir örnek hacim (genelde 1g veya 10 g doku) üzerinden ortalaması alınır. Değerler RF enerjisine maruz kalan vücut kısmının geometrisine ve RF kaynağının tam konumuyla geometrisine büyük oranda bağlıdır. Bu yüzden testler her özgül kaynakla, örneğin bir telefon modeliyle, ve cihazın amaçlanan kullanım pozisyonuna uyularak yapılmalıdır. Örneğin, bir cep telefonun SAR değeri ölçülürken, telefon kulağa konuşma pozisyonunda yerleştirilmelidir. SAR değeri kafa üzerinde en yüksek emilim oranına sahip nokta üzerinden ölçülmelidir ki bu nokta cep telefonları için genelde telefonun antenine en yakın noktadır.

Cep telefonuyla 15 dk konuşmanın etkisi
Cep telefonuyla 15 dk konuşmanın etkisi

Yukarıdaki fotoğrafta sol tarafta herhangi bir rf kaynağına maruz kalmamış bir kişinin termografik görünütüsü yeralıyor. Sağ tarafta ise 15 dakikalık bir cep telefonu konuşması sonrası elde edilen termografik görülüyor. Kırmızı renk ısıyı temsil ediyor. Bazen hepimiz uzun telefon görüşmeleri yapıyoruz, bir süre sonra kulağımızın ısındığını hissediyoruz. İşte bu grafik bunu gösteriyor. Hemen korkmaya gerek yok fakat uzun telefon görüşmelerimizde mutlaka kulaklık kullanmalıyız. Telefonu beynimizden uzak tutmak, olası rf etkilerini en aza indirecektir. Baz istasyonundan korkacağına insanların, elinden düşürmediği telefonlara dikkat etmesi daha uygun olacaktır.


Amerika ve Avrupa bu anlamda farklı limit değerler belirlemiştir.

Amerika: 1 gramlık doku üzerinde 1.6 W/kg

Avrupa :  10 gramlık doku üzerinde 2W/kg

Biz Türkiye olarak Avrupa standartlarını kabul ediyoruz. O yüzden aldığımız telefonlardaki SAR değerlerinin 2W/kg olması gerekir.

Şimdi çok satılan akıllı telefonların SAR değerlerine bakalım:

LG G3 SAR Değeri: 0.99 W/kg

LG_G3

LG G2 SAR Değeri: 1.44 W/kg

lg-g2

Samsung Galaxy Note 3 SAR Değeri 1.07 W/kg

Samsung-Note-3

Samsung Galaxy Note 4 SAR Değeri: 1.2 W/kg

samsung-galaxy-note-4

Samsung Galaxy S5 SAR Değeri: 1.28 W/kg

Samsung-galaxy-s5

HTC One (M8) SAR Değeri: 1.29 W/kg

htc-one-m8

Sony Xperia Z3 Compact SAR Değeri: 1.45 W/kg

xperiaz3

Bu bilgileri phonearena sitesinden aldım. İphone’larla ilgili fazla bilgi yoktu. O yüzden Apple’ın kendi sayfasında tek tek modellere giderek değişik iphone modelleri için SAR değerlerini çıkardım:

İphone 4 / 4S /5 / 5S / 6/ 6 Plus SAR Değerleri

İphone 4 SAR Değeri
İphone 4 SAR Değeri
İphone 4S SAR değeri
İphone 4S SAR değeri
İphone 5 SAR değeri
İphone 5 SAR değeri
İphone 5S SAR Değeri
İphone 5S SAR Değeri
İphone 6 (A1549 ve A1586 modelleri)SAR Değerleri
İphone 6 (A1549 ve A1586 modelleri) SAR Değerleri
İphone 6 Plus (A1522 ve A1524 modelleri) SAR değerleri
İphone 6 Plus (A1522 ve A1524 modelleri) SAR değerleri

Görüldüğü üzere telefonların SAR değerleri, limit değer olan 2W/kg sınırını geçmiyor. Bize düşense telefon satın alırken bu değerleri kontrol edip uzun telefon konuşmalarımızı da mümkün olduğunca kulaklıkla yapmaktır.5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir