Mobil Yaşam,  Teknoloji

Çocuklar Minecraft Programlama Kodunu Öğrenebilecek

Dünyaca ünlü Minecraft oyununun basit yazılım kodlarını çocuklarınızın öğrenmesini ister misiniz?

Minecraft Oyunu
Minecraft Oyunu

Microsoft ve Code.Org işbirliği ile başlatılan eğitimler sayesinde basit bir arayüzde bu gerçekleşebiliyor. Okul öncesi çocukların yanında öğrenciler ve öğretmenler için de farklı kategoriler bulunuyor. Bu sayede bilgisayar bilimlerinin çocuklara sevdirilmesi ve öğretilmesi amaçlanıyor.

Özellikle Minecraft oyunu ilginç. Araba yarışları dışında oyunlarla pek aram yok, Minecraft’ı da çok bilmezdim fakat 7 yaşındaki oğlum yaklaşık 6 aydır Minecraft’a sarmış durumda. Youtube’da ilgili videoları izliyor, bilgisayarda oynuyor, arkadaşlarıyla bunu konuşuyor vs. Tabii ister istemez ben de O’nun sayesinde oyundan haberdar oldum. Pek beğendiğimi söyleyemem ama dünyada en çok oynanan oyunlar arasında. Bu yazılım sayfasını görünce madem oğlum oyuna bu kadar meraklı, bununla beraber kod yazımını da görsün istedim. Geçtiğimiz aylarda da Microsoft firması bu oyunu satın aldı. Hatta Microsoft’un sanal gerçeklik gözlüğü Hololens ile Minecraft demosu oldukça ilginç gözüküyor:

https://youtu.be/2NdUv-yLae8

Daha önce bu sayfalarda Scratch isimli programdan bahsetmiştim. İpad’e de yüklenebilecek bu programla okul öncesi çocukların bilgisayar kodlarını öğrenmesi amaçlanıyor. Benzer şekilde Code.Org’u görünce tanıtmak istedim. Zira yaşadığımız evreye “bilgi ve teknoloji çağı” deniyor. Sonsuza kadar teknoloji satın alan ve kullanan bir ülke olmak istemiyorsak bu yolda bizim de bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bunun yollarından biri de çocuklarımıza teknolojiyi sevdirmek ve tüketen değil üretenler arasında yer almalarını sağlamak. Hepimizin elinde akıllı telefonlar var, çocuklarımızın da!! Orada başkalarının hazırladığı popüler uygulamaları kullanmanın yanında bizden çıkmış uygulamalar da olsa fena olmaz mı? Burada bahsettiğim basit uygulamalar değil. Bir Facebook, bir Youtube vs. neden bizden çıkmıyor? Geçenlerde, çok popüler bir oyun olan Candy Crash‘ı üreten firmanın 5.9 Milyar dolara satın alındığı haberleri vardı. Ülke olarak kalkınmak ve ekonomik anlamda yükselmek istiyorsak yüksek teknolojili ürünlere eğilmemiz lazım. Geçen yıla ait yüksek teknolojili ürün ihracat rakamlarımıza bakarsak ne kadar geride olduğumuz ortaya çıkar zaten(ilgili yazı burada). Bu yüzden yazıya konu olan bilgisayar bilimlerinin çocuklara öğretilmesini önemli buluyorum. Code.Org girişimini Obama‘nın da desteklediğini ve sitede 1 saatlik kurs aldığını söylersem diğer ülkelerin bu konuya ne kadar önem verdiğini görebilmiş oluruz. Anlatmak istediklerim Obama’nın sözlerinde yatıyor, o yüzden bu kısa videoyu ekliyorum:

Code.org ile Minecraft Programlama

Minecraft kod yazımı oldukça basit hazırlanmış. Siteye girdiğinizde dil seçeneklerinden Türkçe’yi seçip ilerleyebilirsiniz. Daha sonra bir puzzle mantığıyla basitten zora doğru sürükle-bırak şeklinde adım adım gidebilirsiniz ve bu yaptıklarınızın kodlarını görebilirsiniz.

Minecraft kod yazımı 1. adım
Minecraft kod yazımı 1. adım

Çok fazla detaya burada girmiyorum, siteye girince sizi yönlendiriyor. Sitede Minecraft dışında Flappy, Star Wars gibi değişik oyunlar da var. Sadece çocuklar değil kod yazımını merak eden yetişkinler de bakabilir.

Siteye gitmek için :  Code.Org

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir