Bilim,  Future,  Teknoloji,  Video

Cam Tavanlı Uçakta Seyahat Etmek İster misiniz?

Cam tavanlı uçağı hep hayal etmişimdir. Cam tavanlı araba varken uçak neden olmasın? Gece yolculuğu yaparken galaksimizi tüm çıplaklığıyla aşağıdaki resimdeki gibi görmek muhteşem olmaz mıydı?

Cam tavanlı uçak

Airbus firması böyle bir uçağın tasarımı ile meşgul fakat ancak 2050 yılında hizmete sunabileceğini söylüyor. Uçağın tavan tasarımı için kuşların hafif ama güçlü iskelet yapılarını inceliyorlarmış.

Airbus cam tavan

Bu tür tasarımlara örnek olarak Fransız kökenli Technicon Design firması, özel jetler için tasarladığı bir ürünle ödüle layık görülmüş. Bu tasarımda cam tavan değil, uçağın dışına konulan birçok kamera yardımıyla istenildiği takdirde pencere kısmında görüntüleri görebiliyorsunuz. Tabii pencere yerine dijital ekranlar yerleştirilmiş, bu sayede isteyen yolcu 360 derece panoramik görüntüler elde edebiliyor.

Technicon designDijital pencerelerin enerjisi güneş panellerinden sağlanıyor ve tabii pencereler çıkarıldığı için uçak daha da hafiflemiş oluyor. Firmanın konseptle ilgili videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

http://vimeo.com/78458486

Uçakla seyahat ederken merak ettiğim bir konu var ve cevabını hala bulabilmiş değilim. Bir gece vakti, şehirden uzak köy veya özellikle yayla gibi bir yerde binlerce yıldızı görme şansımız oluyor, şehirdeyken ışık karmaşası nedeniyle bunu pek göremiyoruz. Peki uçakla gece giderken 10.000m. Yükseklikte yıldızlara daha da yaklaşmışken pencereden neden bu muhteşem manzarayı göremiyoruz? Hadi biz yatay bir şekilde bakıyoruz, peki pilotlar da mı bunu göremiyor? İşte cam tavanlı uçak hayalim buradan ortaya çıkmıştı. Cevabı bilen varsa yorumunu bekliyorum:))

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir