Bilim,  TED Talks

Bir Bebeğin Anne Karnındaki 9 Aylık Muhteşem Yolculuğu

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) alanında yaptığı keşifle Nobel ödülü alan matematikçi ve yazılımcı Alexander Tsiaras, insan vücudunun esrarengiz yapısını incelerken “Döllenmeden Doğuma” ismini verdiği bir çalışma ile bizleri muhteşem bir yolculuğa çıkarıyor.

bebek
Bebeğin Anne Karnındaki 9 Aylık Muhteşem Yolculuğu

Ana rahmindeki bir damlanın akıl almaz bir şekilde bölünerek çoğalması ve 9 ay süre sonunda yaşamın en mükemmel canlısı insanın oluşumu, MRI cihazı sayesinde 3 boyutlu görüntülerle önümüze seriliyor. Aslında Alexander Tsiaras bir NASA projesi üzerinde çalışıyordu. Yapacağı işi şöyle açıklıyor : “İşim, NASA’nın astronotları derin uzay uçuşlarına hazırlarken sanal ameliyat gerçekleştirebilmesi için algoritmalar ve kodlar yazmaktı, böylece robotik bölmelerinden çıkmaları gerekmeyecekti. Üzerine çalıştığımız şeyin en büyüleyici yanlarından biri bizim yeni teknolojilerle tanışıyor ve onları kullanıyor olmamızdı, daha önce hiç görmediğimiz şeyler — yani sadece hastalık tedavisinde değil, vücutla ilgili görmemizi sağladıkları şeyler de sizi hayretlere düşürdü.” (Bilimin ne işe yarayacağını veya uzay çalışmalarına dökülen onca paranın bize nasıl katkı sağlayacağını düşünenlere güzel bir cevap sanırım).

9 dakikalık bu görsel şölende bebeğin oluşumunun yanı sıra kalp ve beyin gelişiminden de bahsediliyor. Zaten bir sonraki projeleri bebeklerin doğumdan sonraki beyinsel gelişimlerinin incelenmesi.

Bana en ilginç gelen bölümse 36. gün. Eğer fetüs 9 aylık süreçte bu hızda gelişmeye devam etseydi doğumda ağırlığı 1.5 tona ulaşacaktı!!! Kendisinin de itiraf ettiği gibi bu işte İlahi bir kudretin olmaması imkansız…

MRI ilginizi çektiyse daha önce yazdığım “Rüya ve Düşüncelerimizin Görüntülenmesi” yazısına da bakabilirsiniz.2 Yorum

  • Hilal

    Yaradanın varlığını anlatmak için bir sürü mucize anlatılır. Hiçbir mucize doğum kadar etkilememiştir beni….Video müthiş etkileyici :).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir