Bilim,  Teknoloji

Beyin Kontrolü ile Araba Sürebilir miyiz?

Bir Alman firması, zihin kontrolü ile araba sürme projesi üzerinde çalışıyor.  Sürücüye takılan bir başlık, araçtaki sensörlerle iletişime geçerek 50 km/s hıza kadar ulaşabiliyor.

car2

Berlin Özgür Üniversitesi ‘nde The Brain Driver (Sürücü Beyin)  isimli proje kapsamında yapılan çalışma, fiziksel engeli olan kişiler için tasarlanmış. İlk etapta “sağa dön”, “sola dön” ve “ileri git” şeklindeki düşüncelerimizin araca yansıması başarılmış.

car3

Tabii ki projede sıkıntılar var.  Projede yer alan Robotik uzmanı, gelişim alanı olarak iki şey belirlemiş:

1- Donanım kısmı: Beynimizin fısıltılarını dinleyecek ve bunları anlamlı bir sinyale çevirmek

2- İnsan kısmı: Bunu nasıl kullanacağımızı öğrenmek ve sistematize etmek.

Araştırmayla ilgili ilk aklıma gelen,  bilinç ve bilinçaltımızın çok karışık olduğu ve bunların sistemi karıştırma ihtimali. Örneğin beyin gücüyle araba kullanıyoruz fakat o esnada da aklımızdan birçok şey geçiyor. Trafikte birine kızarsak bu sistemi etkilemeyecek mi? Şimdilik gelişim aşamasında olduğu için bu tür çalışmaların yine de desteklenmesi lazım, zaman içinde bu tip problemlerin de üzerinden gelinecektir.

Google’ın Self Driving Car isimli projesi sadece makinelerin iletişimiyle sağlanıyor. Oysa bu proje beynimizdeki elektromanyetik dalgaları makinelere ileterek hareket sağlıyor.

google_self_drivingcar

Beyinle ilgili yapılan çalışmalar her zaman ilgimi çekmiştir. Felç geçirmiş insanlar için düşünce gücüyle bilgisayar kullanma, protezleri hareket ettirme gibi konular üzerinde çalışmaların olduğunu hepimiz biliyoruz. Zihnimizdeki gücün kullanımı sağlık alanında da geleceği olan bir konu. Belki 50 yıl sonra çok daha iyi duruma gelinecek.

Projeyle ilgili detaylar için BBC Future

9 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir