Future,  Mobil Yaşam,  Teknoloji

Batarya Problemimizi Çözecek Güneş Panelleri

Akıllı cihazlarımızın en sevmediğimiz yanı şüphesiz kısa batarya süreleri. Tablet ve telefonlarımızı neredeyse her akşam şarj ediyoruz. Eğer gün içinde video izler, internete fazlaca girer ve hele de oyun oynarsak batarya süremizin dramatik bir şekilde bittiğine şahit oluyoruz ve haliyle bu duruma sinir oluyoruz. Çözüm olarak araç şarjı, yedek batarya ve tabiiki yanımızdan ayırmadığımız şarj aletleri. Üretici firmaların bu işi bilerek çözmediklerini düşünmüyor değilim bazen. Çünkü telefon dışında yan ürün olarak bunlardan kazanılan milyarlarca dolarlık bir pazar sözkonusu. Çözüm bulabilirler fakat sanki yavaş yavaş bu işi yürütüyorlar.

20140911-200844-72524897.jpg
Avustralyalı bilim adamları akıllı cihazların batarya problemini çözebilecek basılabilir güneş panelleri üzerinde çalışıyor ve bu güneş panellerinin kısa zamanda marketlerde yer alacağı söyleniyor. Eskiden kullandığımız hesap makinelerinin bazıları güneş enerjisiyle çalışırdı hatırlarsınız ( niye eskiden dedim çünkü artık telefonda hesap makinesi kullanıyoruz:)). Buna benzer şekilde telefonumuzun arkasında güneş paneli neden olmasın diye düşündüğüm çoktur. Tamam, hesap makinesiyle akıllı telefonun harcadığı güç bir değil ama en azından yedek olarak bazen hayat kurtarabilir.
CSIRO olarak bilinen Avustralya Ulusal Bilim Ajansı, Melbourne ve Monash Üniversiteleri işbirliğiyle 2007 yılından beri plastik üzerine basılabilecek küçük güneş panellerini geliştirmek üzere çalışıyor. İpad kılıfları, laptop çantaları, telefonların ön ve arka yüzleri ve buna benzer elektronik cihazlara bu plastik güneş panellerini yerleştirmek ve buradan enerji sağlamayı düşünülüyor. Ki, bu da geleneksel silikon panellerden oldukça ucuz, kolay ve olacak.

Konuyla ilgili detay için TEDx videosunu ekliyorum:

Araştırmacılar güneşten daha fazla enerji depolamak için güneş mürekkebi üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırıyor.

Belki de önümüzdeki yıl telefonlarımıza aldığımız kılıflar bu şekilde güneş panellerine sahip olur ve her gün telefonu şarj etme probleminden kurtuluruz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir