İş Hayatı

Başarısızlığı Asla Kabullenmemiş Dünyaca Ünlü 5 Başarılı İnsan

İnsan hayatı iniş ve çıkışlarla dolu. Kimi zaman iş hayatında başarılı oluyor, kimi zaman da dibe vuruyoruz. Başarısız olduğumuzda önemli olan yılmamak ve kendini toparlayarak tekrar yükselişi sağlamak.

bill gates
Başarılı insanların hayat hikayeleri

Bu konuda yazılmış birçok kitap bulabilirsiniz raflarda. Hatta bir ara bizden bahseden hikayeleri de yazan bir kitap okumuştum. Bu yazıda ise dünyaca tanınan ve çok zengin olan insanların hikayelerine bakacağız. Sanırım bu insanların bizden farkı, olumsuzluklar karşısında yıkılmamak ve daha hırslı bir şekilde çalışmak.

1- Bill Gates

Tahminen Traf-O-Data isimli cihazı hiçbirimizi duymamışızdır. Bu cihaz, trafik kasetlerini inceleyerek verimli bilgilere dönüştürüyor.

billgates
Bill Gates ve Paul Allen

Bill Gates ve arkadaşı Paul Allen, bu cihazı ülkelere satmaya çalışıyordu ama bir sorun vardı: Traf-O-Data hiç çalışmıyordu. Allen sonraki yıllarda ” Traf-O-Data çok ses getirmese de Microsoft‘un ilk ürünlerini birkaç yıl içerisinde çıkarmamızda çok büyük payı oldu” diyecekti. Şu anda Microsoft dünyanın en büyük bilgisayar şirketleri arasında.


Ayrıca Gates de 81 milyar dolarla dünyanın en zengin insanlarından biri. Bill Gates ayrıca yardım faaliyetlerinde bulunuyor. Khan Academy isimli çalışmaya destek verdiğini biliyorum. Daha önce bu konuyla ilgili bir yazı yazmıştım, dilerseniz buradan o yazıya bakabilirsiniz.

2- Steve Jobs

101314_1457_ncedibevura8.jpg
Başarılı insanlar – Steve Jobs

Böyle bir yazı yazıp da Steve Jobs‘u unutmak olmaz. 1983 yılında şirketini büyütmek isteyen Jobs, o zaman Pepsi‘nin CEO’su olan John Scully’i “Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun, yoksa dünyayı mı değiştirmek istiyorsun?” sözleriyle ikna ederek, Apple’ın yeni CEO’su haline getiriyor. Aynı sene Apple teknolojik olarak gelişmiş, fakat ticari olarak başarısız olan Apple Lisa‘yı piyasaya sunuyor fakat bu ürün teknoloji severleri hayal kırıklığına uğratıyor. Ancak Jobs pes etmeyerek ve NeXT isimli yeni bir firma kuruyor. Yıllar içinde azminden hiçbir şey kaybetmeyen Jobs, hayatını bir başarı hikayesine çevirerek  Apple’ı hepimizin bildiği bugünkü haline getiriyor.

Hazır yeri gelmişken sosyal medyada dolaşan “Özgüveni Yüksek İnsanların Yapmadığı 15 Şey” başlıklı bir resmi burada paylaşayım:

steve
Özgüveni yüksek insanların özellikleri

3- Stephen King

stephen-king
Korku dünyasının büyük yazarı- Stephen King

Korku dünyasının en büyük yazarlarından olan Stephen King, önceleri yalnızca kısa hikayeler yazan bir İngilizce Öğretmeni imiş. İlk romanı Carrie  için 2.500 dolarlık (5.170 TL) avansı kabul eden King, 30 kere reddedildikten sonra kitabı yazmaktan vazgeçmiş!! Eşinin de desteğiyle kitabı yazmayı bitiren King, yüzlerce kitabın arasından sıyrılarak çok okunan bir yazar haline gelmiş. Carrie, bugün iki kere filme uyarlanmış ve Stephen King’in en başarılı yapıtları arasında sayılan, 350 milyon kopyası olan bir roman.

Benim de aklımda kısa öyküler yazma fikri var. Henüz hayata geçmese de bir gün yazmayı planlıyorum, hatta bu sitede yayınlayabilirim de. King’in hikayesi benim için iyi oldu, 30 kere reddedilmiş ama yılmamış :)) Aynı şey, bu blog için de geçerli…

4- Oprah Winfrey

oprah-winfrey
Oprah Winfrey – Başarılı hayat hikayeleri

Oprah Winfrey, ABD televizyon tarihinin en çok izlenen talk show programlarından birisi olan ve kendi adıyla anılan The Oprah Winfrey Show‘un sunucusu. Televizyon dünyasındaki başarısını film sektöründe de göstermek isteyen Oprah Winfrey, Toni Morrison’ın aynı isimli romanından uyarlanmış olan “Beloved” filminde başrol oynamış ancak film daha ilk haftasından başarısızlığa uğramış. Bu başarısızlık sonrası Winfrey depresyona sürüklenmiş. Fakat Oprah Winfrey bu durumdan ders çıkartarak, “Bu başarısızlık bana yapacağım her şeyi yapmayı ve sonra bütün beklentilerimden kurtulmayı öğretti” diyerek yoluna devam etmiş.

Birkaç yıl kayıt ve televizyon işlerinde yer aldıktan sonra film sektörünü tekrar denemeye karar veren Winfrey, 2013 yılında “The Butler” adlı filmde rol aldı. Bu başarılı film BAFTA olmak üzere pek çok prestijli ödül kazandı ve pek çoğuna da aday olarak gösterildi.

Çok başarılı olan biri, farklı bir dalda hüsrana uğrayabiliyor ki, bu çok doğal. Herkes her şeyi iyi yapacak diye bir şey yok. Asıl önemlisi, başarısızlıklarımıza takılmadan ve demoralize olmadan yolumuza bakmak.

5- Arianna Huffington

arianna huffington
The Huffington Post kurucusu – Arianna Huffington

Arianna HuffingtonThe Huffington Post‘un kurucusu. Fakat aynı zamanda Cambridge Birleşmiş Münazara Topluluğu’nun ilk yabancı kadın başkanı. Huffington, çok satılanlar arasında yer alan “The Female Woman” adlı romanını 23 yaşında yayınladı. Amerikan siyasetinde de yeri olan bu başarılı kadın, geçmişte pek çok başarısızlık yaşadı. Örneğin ilk kitabının başarısına rağmen, ikinci kitabı 36 kere reddedilmiş. Daha sonra 2003 yılında girdiği seçimde, oyların sadece %0.55’ini alabildi. Başarısızlıklarına pozitif yaklaşan Huffington, bu konuda onu eğiten annesine teşekkür ediyor. Azimli olduktan sonra her hâlükârda başarılı olunabileceğine inanıyor.3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir