Bilim,  Future

Bal Arıları Bizi Antibiyotiklerden Kurtaracak mı?

İsveç Lund Üniversitesi bilim insanları, bal arısının midesinde bulunan bakterilerin, işlenerek antibiyotik gibi kullanabileceğini kanıtlamış.

balarısı_antibiyotik
                                                                      Bal arısı ve antibiyotik

Arıların midesinde oluşan 13 farklı laktik asit türünün içinde bulunan bakteri, bilim insanları tarafından bal, su ve şekerle karıştırılarak sprey şeklinde imal ediliyor ve bu ilaçla ayağı iltihap kapan bir atı iyileştirmeyi başarıyorlar.

Aslında balın ne kadar faydalı olduğunu bilmeyenimiz yoktur herhalde. Sadece bir yaşına kadar çocuklara verilmesi tavsiye edilmiyor, o da bebeklere balın ağır gelmesinden kaynaklanıyor. Balın bilmediğimiz pek çok faydalı özelliği de vardır belki henüz bulamadığımız.

Bu özel merhem MRSA’nin yol açtığı hastalıklara karşı büyük etki sağlıyor ve hastalıkla mücadele edebilen tek ilaç antibiyotikleri tahtından edeceğe benziyor.

( MRSA, “Metisilin” adlı antibiyotiğe dirençli olan “Staphylococcus aureus” adlı bir bakteri çeşididir. Bu bakteri, deri, yumuşak doku enfeksiyonları, zatürre, kan dolaşımı enfeksiyonları gibi farklı enfeksiyonlara neden olur. Hastane ortamında MRSA’nın bulaşması, çoğunlukla MRSA taşıyan hastalarda enfeksiyon kontrol önlemlerine uyulmadığı durumlarda meydana gelir.)  Detaylı bilgi için tıklayın

Konuyla ilgili bu videoyu izleyebilirsiniz:

Antibiyotiklerin direnç düşüklüğü yapmasının önüne geçebilecek olan özel sprey gelecek yıllarda insanlar üzerinde denenecek.

Üniversite doktorlarından mikrobiyolog Alejandra Vasquez şöyle anlatıyor:
“Tedavi 8 ila 3 hafta arası sürüyor, ancak şu ana kadar tüm yaralar kısa sürede kapandı. Bu keşfimizle antibiyotiklere bir rakip üretebileceğimizi düşünüyoruz. Bu kadar iyi sonuçlar elde etmeyi beklemiyorduk.”

Malum ülkemizde şeker gibi antibiyotik tüketiliyor. Aslında çoğu doktor viral bir enfeksiyonda antibiyotik önermiyor ama sağolsun bazıları -ticari kaygılarla birlikte- antibiyotiği yazıp geçiyor. Vücudun antibiyotik kullanımına direnç göstermesi halinde de ölüme varabilecek durumlar ortaya çıkabiliyor. O yüzden belki bal arılarından elde edilen bu sprey, antibiyotiklerin yerine geçer de rahat ederiz. Ama ilaç kartellerinin bu spreyi kolay kolay ortada bırakacaklarını da sanmıyorum 🙂

 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir